Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lanovka na Sněžku pro veřejnost dojezdila, nahradí ji nová kabinová

  16:16aktualizováno  16:16
Na Sněžku se lidé dostanou už pouze pěšky. Dělníci totiž začnou rozebírat původní sedačkovou lanovku a začnou stavět novou kabinovou. Ta by se měla poprvé rozjet na jaře 2014.

Na cestu otevřenou sedačkou budou lidé už jen vzpomínat. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Poslední jízdy lidem trochu zkomplikovalo počasí. V neděli ráno zůstala lanovka stát a rozjela se až v průběhu dopoledne, kdy se počasí uklidnilo.

"Od pondělí bude doprava turistů na Sněžku podobná jako ve dnech, kdy jsme museli horní úsek nechávat stát kvůli silnému větru. Lidé budou moci vyjet jen z Pece na Růžovou horu a odtud se k vrcholu vydat pěšky," řekl ředitel lanovky Jiří Martinec.

Horní úsek lanové dráhy bude ještě nějaký čas po uzavření dál sloužit pro dopravu dělníků pracujících na úpravách horní stanice, pro veřejnost už přístupný nebude. "V průběhu letošního roku by měla celá původní lanovka z úbočí Sněžky zmizet a chtěli bychom stihnout vybetonovat i patky pro nové sloupy spodního úseku. Příští rok by už měl být plně ve znamení stavby nového zařízení," upřesnil Martinec.

Tip na dovolenou

Vyberte si pobyt na dovolena.iDNES.cz a prožijte léto na horách.

Dokud bude v provozu spodní úsek lanovky, mohou lidé vystoupat z Růžové hory k vrcholu Sněžky po hojně využívaném turistickém chodníku. Až se v září zastaví i ten, budou muset volit mezi méně náročnou, ale delší trasou z Pomezních Bud přes Svorovou horu a kratší, ale náročnější cestou Obřím dolem.

"Poslední varianta spojuje výjezd lanovkou z Velké Úpy na Portášky s pěším výstupem odtud přes Růžohorky a Růžovou horu na vrchol. Samozřejmě, že existují i další možné trasy, ale ty jsou delší," řekl Martinec.

Kabinky pojedou téměř stejnou trasou

Nová lanovka povede z větší části stejnou trasou jako ta současná. Na svých místech zůstanou i přestupní stanice na Růžové hoře a výstupní stanice na vrcholu, které projdou pouze rekonstrukcí při zachování stávajících půdorysů. Jediným zásadním rozdílem bude posunutí dolní stanice k chatě Lesovna přibližně o 200 metrů blíž k centru Pece pod Sněžkou.

"Stará lanová dráha přestane jezdit letos v září a nová se rozjede až na jaře 2014. Sněžka tedy bude půldruhého roku bez lanovky. To pro místní podnikatele nebude vůbec jednoduché," uvedl Martinec.

Připomněl, že když se začátkem 90. let lanovka z technických důvodů zastavila jen na několik týdnů, Pec se v té době zcela vylidnila.

"Nebude to pro nás lehké období, ale na druhé straně se na něj i docela těším. Budeme mít jedinečnou příležitost si vyzkoušet, jak bude Sněžka fungovat bez lanovky," sdělil spolumajitel peckého informačního střediska Veselý výlet Pavel Klimeš.Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Lyžařské areály lákají na prázdné sjezdovky a snížené ceny

Ilustrační snímek

Na horách ve velkých skiareálech jsou stále výborné podmínky pro lyžování. Většina středisek bude otevřena do...

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Lyžování se sluncem. Přehled středisek, kde si ještě o víkendu zalyžujete

Ilustrační snímek

Lyžaři mohou o víkendu stále vyrazit do několika horských středisek v Česku. Některé skiareály dokonce zvažují, že...

Najdete na iDNES.cz