Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lanovka na Sněžku pojede. Je rozhodnuto.

  12:05aktualizováno  12:05
Osud nejvyšší české hory a kabinové lanovky na její vrchol je téměř zpečetěn. Radnice v Peci pod Sněžkou se dohodla s Krknošským národním parkem na její výstavbě. Poslední podmínkou, na níž se musí obě strany domluvit, je kapacita lanovky.

Sněžka | foto: Dan Materna

Výměnou za povolení stavby lanovky musela radnice v Peci pod Sněžkou Krkonošskému národnímu parku slíbit, že připravovaný lyžařský areál přesune z Růžohorek na Vlašský vrch nad Velkou Úpou.

Kapacita lanovky

Poslední zásadní věc, na které se ještě musí ochranáři s vedením známého krkonošského střediska dohodnout, je kapacita lanovky.

"Jednání pokročila tak daleko, že se už bavíme o typu nové lanovky, o podobě jejích podpěr nebo o způsobu vedení sítí. Jediné na čem se zatím shodnout nemůžeme, je maximální hodinová přepravní kapacita nového zařízení," uvedl ředitel Krkonošského národního parku Jiří Novák.

Zatímco ochranáři navrhují, aby i nová lanová dráha měla přepravní kapacitu nejvýš 250 lidí za hodinu stejně jako současné dosluhující zařízení, pecká radnice by ji chtěla zvýšit na 400 lidí.

Vedení lyžařského střediska svůj požadavek odůvodňuje tím, že plánované osmimístné kabiny stejně většinou nebudou plně obsazeny, takže počet skutečně přepravených lidí by byl mnohem menší a žádnou hrozbu pro vzácnou přírodu v nejpřísněji chráněné části národního parku by neznamenal.

"Věřím, že i v tomto bodě najdeme oboustranně přijatelné řešení. Pro nás je velice významné, že přemístění připravovaného lyžařského areálu z Růžohorek na Vlašský vrch by významně snížilo nezbytné odlesňování. Také tam nejde o tak cenné území národního parku,“ řekl Novák.

Nová poštovna na Sněžce, stavba se posunula na rok 2007

Sněžka se v blízkých letech zásadně změní. Nejenže na její vrchol povede kabinová lanovka, ale v roce 2007 se tu začne stavět nová poštovna - více ve Stroji času ZDE.
vizualizace: vize.com

Kde se bude lyžovat

Náhradní lyžařský areál za Růžohorky by měl plynule navazovat na horní stanici vleků na sjezdovce Javor v dnešním peckém skiareálu, kde by začínala nová sjezdovka do Javořího dolu. Odtud by nové dopravní zařízení vyvezlo lyžaře na Vlašský vrch, odkud by po dalších sjezdovkách sjeli přes Hlušiny až k chatě Barrandov na začátku Velké Úpy.

Ještě nedávno nechtěli ochranáři o výstavbě nové lanovky až na vrchol Sněžky ani slyšet. Nanejvýš byli ochotni povolit užívání současného zastaralého zařízení do konce jeho životnosti. K opětovným úvahám o možném vedení nové lanovky až na vrchol přimělo správce parku především poznání, že dosavadní diskuse o lanové dráze na nejvyšší českou horu jasně ukázaly, že veřejnost nechápe otázku nové lanovky jen jako problém Krkonoš, nýbrž jako věc celostátního významu.

"I já jsem přesvědčen, že k dohodě dospějeme a během zimy podepíšeme společné prohlášení, které nám umožní naplno spustit všechny přípravné práce. Pokud se to podaří, nová lanovka na vrchol Sněžky by se mohla začít stavět už v roce 2008,“ odhadl pecký starosta Alan Tomášek.

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Lyžařů ve střediscích ubývá, ale sněhu je na horách stále dost

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Lyžařské areály v českých horách navzdory oteplení stále hlásí velmi dobré podmínky. Na sjezdovkách leží kvalitní...

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Zaniklé obce a tajuplná příroda. Parádní běžky v opuštěných horách

Zaniklá obec Chaloupky

Pro milovníky běžeckého lyžování představuje Krušnohorská lyžařská magistrála jednu z nejkrásnějších dálkových tras u...

Najdete na iDNES.cz