Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Laguardia, klidný strážce vinného kraje

  13:31aktualizováno  13:31
Věž kostela je vidět zdaleka. K vinařskému městečku Laguardia na jihu Baskicka se přijíždí skrz vinice. Na ostrohu pod Kantaberským pohořím stojí opevněné městečko, které už zdálky vábí pocestné, aby se tu alespoň na chvíli zastavili. Vábí je tak už devět století. Ulice jsou úzké a tmavé. Město obklopují rekonstruované hradby a vchází se do něho jednou ze čtyř bran. Opevnění zdevastovaly karlistické války v 19. století. Na tři strany okolo se rozkládají vinice, vzadu za kostelem a školou se vypínají hory. Je jasné, odkud se vzal název města - hlídka.

Ostroh, na němž bylo vybudováno, je přirozenou hlídkovou věží pro celý okolní kraj. "Ptejte se, pokud vás něco zajímá," vybízí průvodkyně v kostele svaté Marie. Dech bere návštěvníkům už vstup do kostela, kde je vchod obložen monumentální gotickou plastikou, na níž jsou znázorněni všichni apoštolové v nadlidské velikosti. Těch několik turistů, kteří do městečka občas zajedou, se pokouší poměřit svoji velikost se sochami v reliéfu. Marně. Umělec ze 14. století to zvládl perfektně.

Horní části vedle kostela vévodí veřejnosti nepřístupná věž, která jediná zbyla z původního gotického opevnění ze 13. století. Dnes je z ní zvonice kostela. Procházka tichými uličkami města odhaluje mnoho malebných zákoutí. Baskická červená vlajka s bílými a zelenými pruhy naznačuje, že i tady jsou nacionalisté usilující o samostatný stát. Většina domů má pootevřeny dřevěné dveře. Asi se tu nebojí zlodějů. V úzkých uličkách se houpe prádlo a na stěnách se vine elektrické vedení. Provrtávat kamenné zdi asi nelze.

"Odkud jste?" ptá se skupinky turistů starý muž s holí, který má na hlavě černý baskický baret. Ten proslavil ve třicátých letech spisovatel Ernest Hemingway. "Tady je klid. Máme tu kolem hodně vína," říká muž a opět zalézá do jedné z kaváren ukrytých za tlustými zdmi. Na jižním konci starého města je kostel svatého Jana, jehož zvonice je postavená šikmo, jako by do ní uhodil šrapnel. Je sice ospalé odpoledne, ale uprostřed města se najednou rozezní zvuky řízné dechovky a bubnu. Asi čtyři saxofony, dvě trubky a dva klarinety začnou hrát rychlý pochod a hudebníci následováni skupinou lidí zamíří k hornímu kostelu. Než stačí návštěvníci zjistit, co se děje, těch pár lidí, co bylo na ulici, zmizí směrem ke kostelu.

Laguardia je totiž i místem mnoha slavností a třeba každý rok druhou neděli v květnu se tu koná slavnost baskického hudebního nástroje dulzianu připomínajícího klarinet zkřížený s flétnou. Procházka Laguardiou může být krátká, městečko není velké. Ale jeho bohatství láká k mnohem delšímu pobytu a posezení, stejně jako víno ve skleničkách z okolních vinic. Nad ním není třeba přemýšlet o zdech, kostelech a klášteru, který tu stvořila historie. Přemýšlí se o klidu, který v úzkých uličkách panuje.


Může se hodit

CO VĚDĚT:

Laguardia leží v jižním cípu Baskicka, patří však už do vinné oblasti Rioja. Laguardia bývá zastávkou turistů putujících krajem vína. V okolí městečka leží laguny plné vzácných ptáků a nedaleko je i archeologické naleziště Hoya. Město nejvíce ožívá na konci června při každoročních slavnostech, jejichž vrcholem je "mávání vlajkou" v kapli. Při slavnostech je možné vidět předvádění tradičního baskického sportu - peloty, což je předchůdce dnešního tenisu, známý například z filmu Tři mušketýři.

CO KOUPIT:

Víno, rozhodně červené, v podstatě libovolné místní značky. A spousta dalších věcí k vínu, jako jsou tašky, obrázky, pohledy, skleničky atd.

Laguardia je věrná svému jménu:z ostrohu pod horami hlídá vinařský kraj na jihu Baskicka.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Najdete na iDNES.cz