La Norma: pro našince jako stvořená

  10:50aktualizováno  10:50
Když se mluví o lyžování ve Franci, padají obvykle jména obřích středisek jako je Les Arcs, La Plagne, Tignes nebo Alpe d´Huez. Většina českých lyžařů už ale dávno míří jinam. Do menších a levnějších skicenter v údolí Maurienne. Absolutně nejnavštěvovanějším z nich je La Norma.
La Norma: monolyže

La Norma: monolyže - La Norma: jízda na monolyži | foto: Jakub TurekiDNES.cz

La Norma leží pár kilometrů nad městem Modane v jižním Savojsku.

Pro bližší představu uvádíme pár záchytných bodů v okolí: Přes údolí je to do Orelle co by kamenem dohodil, a to je už součástí areálu Val Thorens. Z Val dIsére se sem dá v létě dojet autem přes sedlo Iseran. Za rohem jsou přechody do Itálie přes sedlo Cenis a silniční i železniční tunely Fréjus.

V Normě zní čeština spolu s angličtinou hned po francouzštině. Každý týden sem totiž přijíždějí nejméně dva autobusy českých cestovních kanceláří. Většinou je jich ovšem sjede více.

Hodně muziky za málo peněz
Proč sem Češi vůbec jezdí? Je tady levno! Týdenní zájezd s bydlením, dopravou a osmidenní permanentkou se dá pořídit v méně atraktivních termínech za necelých pět tisíc korun a i v době jarních prázdnin stojí jen něco málo přes sedm tisíc korun. A co za to dostanou?

Sedmdesát kilometrů sjezdovek všech obtížností, vysokohorské lyžování na pláních vysoko nad dvěma a půl tisíci metry nad mořem,  stejně jako tratě v pásmu lesa a dětské plácky. To všechno obsluhuje jedna kabinková lanovka, pět sedaček a dvanáct talířových vleků. Lyžování se odehrává v nadmořských výškách mezi 1300 a 2750 m.

Ráj jezdců v hlubokém sněhu
Znalci sem cestují hlavně za terénními sjezdy. Prašanem se tu jezdí hlavně v lese a není proto potřeba se obávat lavin. V oblasti Melezet nad horní stanicí kabinky je dokonce oblast, kterou provozovatelé skiareálu doporučují jako Espace naturel freeride (Prostor pro volné ježdění v přírodě).

Více informací o La Normě najdete ZDE - česky.

Bohatou fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE.

V ostatních oblastech doporučení omezují jen na prosbu, aby lyžaři a snowboardisté neničili malé stromky. Svahy jsou tu prudké tak akorát, aby bylo možné si užívat slalomu v řídkém lese po kolena v čerstvém  sněhu.

Drsnější a zkušenější povahy mohou vyrazit i do terénu nad hranicí lesa. Jeden oblíbený sjezd vede od nejhořejší stanice vleku Norma II do širokého kuloáru. Není v něm záludných míst, ale neustále v něm hrozí laviny. Bez hlásiče, sondy a lopaty by sem proto neměl nikdo vjíždět.

Podobně nebezpečný, ale ještě krásnější sjezd vede do opuštěného údolí na druhé straně vrcholu. Široký svah nabízí sedm set metrů převýšení v neporušeném prašanu. To je ovšem zároveň i jeho největší hrozba, protože když se rozjede taková masa sněhu, nic jí neunikne. 

Okolí Normy ovšem nabízí v terénu i jinou kávu. K jaru se dá stoupat na skialpových lyžích opatřených tuleními pásy na okolní třítisícovky. Jedině na samotný vrchol La Norma zakazuje vstup místní obdoby Horské služby zvaná Ski patrol.

"Pád laviny by ohrozil lyžaře na sjezdovce pod ní," odsekává na otázku, proč se na Normu nesmí, dlouhovlasý šéf denní služby a více se na toto téma odmítá bavit. "Vidíte značku zákaz vstupu? Tak ta platí celou zimu!" ukazuje na horní stanici posledního vleku.

Populární sněžnice
Populární jsou v Normě nejen lyže a snowboardy, ale také sněžnice. Systém značených cest vede tak, aby si užili lidé na pársetmetrové vycházce za dalekými výhledy stejně jako sportovně laděné celodenní výpravy. A komu nestačí ani to, může vyrazit do panenského terénu. Cestičky jsou neustále prošlapané a v okolí střediska se každý den pohybují desítky vyznavačů sněžnic.      

Může se hodit

Co byste měli vědět
Středisko je vybaveno záchranný Recco systémem, a neprohloupíte tedy, pokud budete mít v oblečení od výrobce zašitou kovovou destičku se stejným pojmenováním. V případě zasypání sněhem vás záchranáři rychle najdou.

Nejlepší období
Konec ledna kvůli prašanu a začátek dubna díky malé návštěvnosti a slunci

Ceny
Šestidenní permanentka La Norma: 99 Euro (děti 6-13 let a senioři 60-75 let 92 Euro), permanentka na střediska La Norma, Aussois a Valfréjus 105 Euro (děti a senioři 98 Euro). Od 13. března do 17. dubna platí dospělí stejně jako děti.

Permanentka je čipová a není ji tedy potřeba po celý den vyndat z kapsy, platí se za ní záloha 3 Eura. Odpadá nutnost vozit s sebou fotografie. Děti do šesti let neplatí, ale je potřeba si pro ně v informačním středisku zdarma vyzvednout permanentku.

Co se bude konat
Každý týden od neděle do pátku se konají po skončení provozu vleků zábavné pořady (např. sjezd s pochodněmi, předváděcí jízdy místních instruktorů, večerní lyžování a přednášky o přírodě s diapozitivy).

28.2.-6.3. Pistes Noires (Černé sjezdovky) – festival afrického umění

Muzea v okolí
Když vás omrzí lyžování nebo je opravdu špatné počasí, můžete navštívit malá muzea v okolních městečkách.

Val Cenis – historie regionu Haute Maurienne (horní části údolí)
Modane – budování pevnosti Saint Gobain v Maginotově linii mezi světovými válkami
Valfréjus – stavba prvního tunelu pod hlavním alpským hřebenem
Saint Jean – výroba nožů Opinel
Saint Jean – výroba  likéru Mont Corbier
Aussois – pevnost Esseillon z 19. století

 

Autoři:

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

VIDEO: Kyslík jen za příplatek. Vtipná instruktáž rozesmála cestující v letadle

Vtipná palubní posádka bavila celé letadlo

Bezpečnostní instrukce patří k nejnudnější části cestování před vzletem letadla. Zpříjemnit pasažérům dlouhou chvíli se...

Sova nic neuloví, tetřívek nepřeběhne. Nové sjezdovky škodí Krkonoším

Ilustrační snímek

Rok po vzniku Krkonošského národního parku se tam lyžovalo na 65 hektarech sjezdových tratí. Po více než padesáti...

Blesk nepotřebujete. Zaručené tipy jak udělat parádní fotografii v noci

Poměrně ojedinělý záběr na zasněžený Karlův most je fotografován časně ráno,...

Noční fotografování má mnoho kategorií, disciplín a podob. I když jde o poměrně náročnou disciplínu, o to více budeme...

Vědci našli tajemství úspěchu Vikingů na moři. Lodě utěsňovali dehtem

Kvalitní lodě umožnily Vikingům daleké objevitelské cesty, v průběhu kterých...

Za nevídanými dobyvatelskými úspěchy Vikingů, severských nájezdníků, stály jejich pověstné štíhlé lodě. Rychlé, dobře...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Ceny skipasů a novinky v českých lyžařských areálech

Ilustrační snímek

Lyžování bude letos dražší. Důvodem jsou investice v jednotlivých areálech, ale také růst cen energií a mzdové náklady....

První lyžování v Česku začíná. Monínec zasněžuje i při teplotách nad nulou

Na Monínci se chystají spustit lyžařskou sezonu, rolby rozhrnují uměle...

Rekreační areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku se v sobotu otevírá lyžařům. Lyžovat se zatím bude na šest set...

Lyžování v Česku pořád láká, skiareály se chlubí výbornou sezonou

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

České skiareály mají za sebou jednu z nejlepších zimních sezon, počet návštěvníků se meziročně zvýšil o dvě procenta a...

Najdete na iDNES.cz