Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kypr voní mátou a láskou

  20:45aktualizováno  20:45
Na "ostrově lásky", jak se Kypr také nazývá, zakopáváte o připomínky bohyně Afrodité na každém kroku. To je až k neuvěření, co všechno ta antická kráska stihla a kde všude byla, říkáte si. V průzračně modré zátoce pár kilometrů od západokyperského Pafu jste jí však nejblíže. Tak právě tady prý nádherná bohyně vystoupila z vln. Ta chvíle, která uchvátila italské mistry je tady. Zkuste to uvidět. V květnu je k tomu ještě klid.

Po zářivých trasách turistické zábavy ještě neproudí tisícihlavé zástupy. Takže vám nehrozí, že byste případně otevřeli oči a ztratil se vám krásný sen při pohledu na autobus klopící novou várku rekreantů. Vedrem nepadáte, kdepak. Vážíte si toho, že je ještě středomořské jaro. Trochu ke koupání, ale více k chození po památkách.

Kyperští Řekové si zase váží vás. Každého turistu těsně před sezonou oprašují jako vzácný porcelán. Mladíci klábosí večer v malém baru a mezi občasnou sklenkou vína obcházejí kulečníkový stůl. Je to vcelku dobrá zábava. Člověk by si to včas uvědomil, kdyby nohy nesloužily stabilitě, jak mají. Kyperský mládenec zacílí k mistrovskému úderu. Strefil se. Pak se narovná a vykládá o životním pocitu místních lidí. O odloučenosti od Evropy, o sounáležitosti k tradicím.

Kypřané jsou příjemní a noční život je baví. Stejně jako vášnivé debaty. Povídáte si s nimi v hotelu a na pláži. Cítíte přitom, že pro ně nejste pouhá položka v marketingovém plánu. Rozmlouvání je navíc hrozně jednoduché. Anglická přítomnost se v minulosti přičinila o to, že světový jazyk zvládá každý, koho potkáte, včetně sehnutého stařečka v nejposlednější vesnici. Pojďme však za září větších měst.

Druhé největší centrum, Limassol, tepe zrychleným tempem. V každé ulici najdete zajímavé podniky, obsáhnou všechny možnosti: je tu středomořská rybářská restaurace, francouzská kavárna i typický anglický pub. Když vyjdete po setmění ven, místní vás varují. Ve městě bují kriminalita, říkají. Berte to s rezervou. Kdekoli jinde, stranou městského ruchu, navíc můžete opustit nastartované auto a setkáte se s ním. Má to totiž jeden důvod: na venkově většinou není kam utéci. Na městské nešvary vás navíc nenapadne myslet ani na vteřinu.

Na horských stráních se pasou kozy, kravky a oslíci, kteří nesou na bedrech nějaké to zboží pro místní trh. Domky v úbočí zdobí modré okenice. Před tavernami posedávají štamgasti, kteří dovedou strávit celé hodiny nad sklenkou mátového čaje. Tak tady by člověk zůstal celé týdny, říkáte si. Ale bylo by škoda nepodívat se také po památkách, ve kterých se odrážejí stovky let úchvatné historie. V klidu si můžete prohlížet krásně nazdobené interiéry pravoslavných kostelů, pozlacené ikony vás zvou k snivému rozjímání.

Kde začít? Nejlepším nápadem je obrátit se znovu k okolí Pafu na západě ostrova. Město se pyšní, v přístavu stojící franckou pevností. O její stěny se tříští vlny rozbouřeného Středozemního moře. Z vrcholu je krásný rozhled jak na modrobílou vodní plochu, tak na město, na pobřežní promenádu s barevnými obchůdky a útulnými restauracemi.

Okouzlující jsou antické mozaiky v Novém Pafu. Byly objeveny náhodně při zemních pracích v roce 1962. Tyto mozaiky se nalézají ve čtyřech římských vilách. Dionýsově, pojmenované podle boha vína, Theseově, Orfeově a Aiónově, podle boha věčnosti. První z nich, z přelomu 2. a 3. století, patří mezi největší římské vily vůbec. Jen mozaiky pokrývají plochu 556 metrů čtverečních. Řada z nich je zasvěcena bohu vína, jako například Mýtus o stvoření vína či Dionýsův triumf.

Nejvýznamnější pozdně římské kyperské mozaiky se však nacházejí v Aiónově vile. Když vás památky znaví, ochutnejte ten nápoj, který Dionýsos opatruje, k tomu všelijaké speciality, především řecké, třeba musaku, masové kuličky zvané keftedes či různé úpravy jehněčího či gyros. Pochopíte, že i to je důvod, proč se Kypřanů drží celý den tak skvělá nálada.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Najdete na iDNES.cz