Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kypr - řešení je stále v nedohlednu

  10:20aktualizováno  10:20
Řecký číšník z restaurace Bravo na konci ulice Lidras v kyperské metropoli Lefkosíi si mne ruce. Na dohled je vojenská pozorovatelna, potom následují ostnaté dráty, území nikoho a pak bývalí turečtí sousedé. Jediné rozdělené hlavní město Evropy přitahuje turisty. "Je to báječné místo pro restauraci," říká morbidně číšník. "Kdo zavítal do města, tak nás většinou nemine. Obchody jdou skvěle." Po pádu berlínské zdi je právě Zelená linie v Lefkosíi (v roce 1995 oficiálně přejmenované z Nikósie) jedním z nejbizarnějších míst Evropy.

A to vše od války v roce 1974 pod dohledem OSN. Vše je o to bizarnější, že z turecké i řecké strany zní unisono: "Nechceme žádné sjednocení." A tak se o znovusjednocení spíše snaží svět než zdejší obyvatelé. Podobně jako číšník z řecké restaurace Bravo se totiž tváří i obchodníci v turecké části Lefkosíe, jíž se zde říká turecky Lefkoša: "Kdepak, s Řeky žít nemůžeme!" Jejich slova jako by měl potvrdit obří portrét jejich "prezidenta" Raúfa Denktaše (Severokyperskou tureckou republiku uznává ale pouze Turecko), který shlíží z budovy na jednom z náměstí.

"Pro nás to bylo v roce 1974 osvobození. Konečně jsme se zbavili Řeků," tvrdí většina Turků. Jak ovšem dokládají čísla, tak jednoduché to není. Většina kyperských Turků se odstěhovala do zahraničí a na severu ostrova jich zůstává pouze 60 000. Dalších 100 000 jejich krajanů se přistěhovalo většinou z chudé turecké Anatolie. A tak místní Turci mají sice svůj "stát", ale podle všeho marně hledají vlastní identitu. Nikdy ovšem neříkají, že jsou Kypřané, považují se jenom za Turky.

Řekové přitom tvrdí něco podobného. "Turci jsou druhořadí lidé a navíc okupují třetinu naší země." A tak hledat dnes alespoň ostrůvky vzájemného soužití je práce pro detektivy. Na tureckém severu žije asi 200 starších Řeků, na jihu přibližně stejný počet Turků. Přesto, že jsou ve vlastní zemi, každý z nich je cizincem. "V Lefkosíi žije jeden Turek, který je výborným burzovním makléřem. Řekové si od něj nechají poradit, zaplatí mu, ale odmítají, aby se jeho podpis objevil na jakékoli listině, to by se před svými krajany znemožnili," vysvětluje jeden diplomat akreditovaný na Kypru. A tak je to údajně se vším, pokud jde o jejich vzájemné vztahy.

Zcela zmaten bývá potom i cizinec. "Jezdit na sever by mohlo být riskantní," vysvětluje například průvodkyně Elena z cestovní kanceláře Fischer. Přechod z řeckého jihu na turecký sever skutečně působí mezi spletí ostnatých drátů a silničních zátarasů ponuře. Turisté dostanou povolení v hotelu Ledra a pak už následuje cesta na zakázaný sever. Vrátit se ale musíte do páté odpoledne, jinak se na jihu stáváte personou non grata.

"Nejhorší je, že zatímco mezinárodní společenství žije v představě, že kyperští Řekové a Turci se domluví, oni dělají všechno proto, aby se nedomluvili," říká jedna Češka žijící na Kypru. Paradoxně "posiluje" rozdělení i fakt, že EU již dva roky netrvá na tom, že jejím členem se musí stát sjednocený ostrov. Přitom rozdíly mezi oběma částmi jsou propastné: na jihu je průměrný roční příjem na obyvatele 12 902 dolarů, na severu jenom 5 263. Sjednocení Kypru je tedy podle všeho jenom přáním světa. "My už žijeme v jiných světech," říkají ale kyperští Řekové i Turci.

Krásné město Nikósie dělí tzv. zelená linie. Na jedné straně žijí Řekové, druhá patří půlměsíci.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Najdete na iDNES.cz