Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli sněhu vlekaři těžko udržují svahy

  17:21aktualizováno  17:21
Jeseníky - Stálé přívaly sněhu se na nižší návštěvnosti Jeseníků příliš nepodepsaly. Kdo chce do hor přijet, tak mu nevadí ani větší problémy s dopravou, shodují se vlekaři. Sněhová nadílka už ale začíná provozovatelům vleků dělat starosti. Sjezdovky se pod stálým přísunem prachového sněhu totiž jen těžko udržují. Přes vánoční svátky navíc mohly lyžaře odradit i silný nárazový vítr a mlha.

"Při větším počtu lyžařů se ráno upravená sjezdovka v průběhu dne rychle mění, protože prachový sníh špatně drží pohromadě," uvedla zaměstnankyně firmy Bonera Miloslava Sekaninová.

Její firma provozuje středisko na Ramzovském sedle, kam často jezdí lyžaři z Brna. Ti problémy se sněhem na silnicích vyřešili po svém. Využili ve větší míře než obvykle rychlíkové spoje, které jezdí přes Ramzovou.

"Rychlíky z Brna teď jezdí s deseti vagony a praskají ve švech," uvedla Sekaninová. Lidé si tak podle ní usnadní i problémy s parkováním automobilů, protože kupy sněhu výrazně snížily kapacitu odstavných parkovišť.

"Teď je optimální návštěvnost. Fronty u vleku nepřekračují deset minut, což není nijak dlouho," uvedl majitel střediska na Miroslavi v Lipové-lázních na Jesenicku Miloš Hladký. Areál v Miroslavi obléhají především Poláci, kteří představují podle Hladkého zhruba osmdesát procent veškeré klientely.

Kdo se do Jeseníků nevydal o vánočních svátcích, o mnoho podle pracovníků Horské služby nepřišel. Například běžkaři kvůli nepříznivému počasí zdolávali trasy až čtyřikrát pomaleji než jindy. Provozovatelé vleků však doufají, že počasí se již umoudří.

"Na Červenohorském sedle jezdily všechny vleky, ale návštěvnost byla malá. V úterý navíc foukal vítr o síle vichřice, takže vleky provozovatelé zastavovali. I pro běžkaře byla situace hodně špatná, trasy se nedaly upravovat rolbou. Podmínky byly takové, že lyžařům, kteří trasu urazí běžně za hodinu, trval stejný úsek tři až čtyři hodiny. Na cestách byly až třímetrové závěje," řekl pracovník Horské služby na Červenohorském sedle Marek Formánek.

Malou návštěvnost zaznamenal i ředitel lyžařského areálu Jan Nesvadba. "Bylo méně lidí. Měli zřejmě strach cestovat kvůli sněhovým kalamitám. Podmínky pro lyžování jsou však dobré a počasí se dnes konečně umoudřilo," uvedl Nesvadba.

V Jeseníkách je nyní 80 centimetrů až 1,6 metru sněhu a panuje zde proměnlivé počasí. Na svazích hor stále platí akutní lavinové nebezpečí. Lyžařům, kteří budou dodržovat vyznačené trasy, však podle záchranářů nic nehrozí.

Autoři: , ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Další z rubriky

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Najdete na iDNES.cz