Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvalitní lyžování ve Francii za pár korun

aktualizováno 
Věhlas francouzských lyžařských středisek stojí na rozsáhlých vysokých horách a stejně rozsáhlých sítích sjezdovek, do nichž se nastupuje - zvlášť ubytujete-li se v levném a malém studiu - prakticky z postele. Když k tomu za týden lyžování i s ubytováním zaplatíte v sezoně ne víc než 8 000 Kč, pak není co řešit.

Francie, Puy St. Vincent | foto: Profimedia.cz

Lyžařská promyšlenost ovládla nejen velkostřediska typu Tří údolí, ale i mnohá zapadlá místa. Lyžování není nikde levné, ale ve Francii je z jistého pohledu obvykle nejvýhodnější - v přepočtu na kilometry sjezdovek, které dostanete k dispozici.

Typickým příkladem je jihoalpské Puy St. Vincent, jehož skipas zahrnuje kromě "domácích“ 67 km sjezdovek ještě po jednom dni v Alpe d’Huez, Les 2 Alpes nebo Serre Chevalier, z nichž v každém je přes dvě stě dalších kilometrů.

Puy St. Vincent má obdobný životopis jako známější lyžařská střediska vyprojektovaná na zelené louce. V 70. letech vznikl nad původní starou vesnicí lyžařský areál s futuristickým panelákem ve tvaru přehrady. V dalších desetiletích pak přibývaly umírněnější, dřevem obložené méněpatrové budovy až po nové, pohledné a prostorné apartmány-chalety s bazénem.

Francie, Puy St. Vincent

Kvalitní sjezdovky

Sjezdovky poctivě křižují kotel pod horou La Pendine a převládá mezi nimi solidní červená. Z vrcholu se vine centrální Grand Combe (červená) s rychlou a přehlednou střední pasáží, ústící na mírnější široké plató se cvičným terénem.

Příjemné terénní vlnění modro-červené sjezdovky Marmottes snadno svede i zdatněji carvujícího jezdce.

Na opačnou stěnu kotle se strmějším, freeridovým svahem šplhá poma a souběžně ještě čtyřsedačka, od nichž se lze spustit prudčeji zpět do kotle nebo se po jeho okraji nechat zavést spletitými červeno-modrými tratěmi až do pásma lesa, kde se větví několik svižných a širokých červených, vedoucích po cca 500 výškových metrech až k "přehradní" budově.

Ještě o něco níže se lze snést po modré trati do starého Puy (s původní zástavbou i několika novějšími hotely), odkud vede nahoru expresní šestisedačka. Kromě převažujícího červeného profilu sjezdovek působí velmi dobře také fakt, že na nich nejsou hluchá místa. A i ty nejzapadlejší varianty tratí, které objevíte třetí den, jsou přinejmenším stejně hodnotné jako hlavní tahy.

Francie, Puy St. Vincent

Sněhu je dost i v jižních Alpách

To vše je ale jen předehra - šestidenní skipas nabízí mnohem více sjezdařské muziky, konkrétně po jednom dni v nedalekých střediscích Serre Che, Montgenevre a vzdálenějších Alpe d’Huez a Les 2 Alpes.

Cena týdenního skipasu je hluboko pod alpským průměrem, ještě znatelnější je však cenová výhoda v balíčcích s ubytováním - i české cestovky nabízejí v okrajích sezony týden jen lehce nad pěti tisíci, v sezoně pak okolo osmi tisíc.

Tajemství této ceny vězí především v silné konkurenci - tato část Alp jednak "postrádá" hustě obydlenou spádovou oblast s velkými městy a jednak poloha na jižní straně Alp přeci jen nebudí takovou sněhovou důvěru jako sever. Často zbytečně: v běžných zimách tu není o prašan nouze ani v březnu a v těch netypicky teplých, jako byla loni, přicházejí srážky častěji právě od jihu. Kromě toho je celá spodní polovina areálu plošně zasněžovaná.

K polednímu spočinutí v Puy St. Vincent nejvíce vybízí nově vyhlížející dřevěná hospůdka u horní stanice sedačky Pres, další je u nástupu na sedačku Pendine. Jídelníček sestává ze salátů, palačinek, steaků nebo obživy někdejších chudých farmářů - zapečených brambor tartiflette. Ve vrcholových partiích už si budete muset vystačit s vlastní svačinou.

Kdo zbloudí z nejvýchodnější sjezdovky Cretes mírným lesním svahem za hranice střediska, s trochou štěstí narazí na chatu Tournoux, kde se může vzpamatovat likérem či něčím malým k snědku. Ošlehaná chatařka Martina Rolland je první francouzská horská vůdkyně, dnes důchodkyně. Nezastihnete-li ji, vyprávět vám místo ní budou fotografie uvnitř chaty.

Francie, Puy St. Vincent

Parádní freeride

Naprázdno nevyjdou v Puy ani freerideři. Samotný pendinský kotel je spíš rozcvičkou - neupravovaná černá trať z vrcholu vede v sousedství rolbované červené, jen víc po spádnici, a černá Carmen sjíždí po krátkém a přehledném svahu s konstantním sklonem. Ty pravé dobroty čekají za jeho hranicemi.

Od vrcholu pom Lauzes se krátce traverzuje k nástupu do sousedního údolí Narreyroux - zprvu se sjíždí strmým bezlesým svahem, později řídkým modřínovým lesem až k úvozové cestě, procházející pasteveckou osadou.

Stojí za to si pro výlet najmout zdejšího instruktora, který je nejen spolehlivým vůdcem, ale i majitelem jedné z chat ve zmíněné osadě - a jistě vás neopomene pozvat dovnitř na panáka bylinkové pálenky genepi. Po zbytek cesty už budete kličkovat (s pálenkou i bez ní) po lesních stezkách k silnici, pár kilometrů od Puy 1 400, kam odsud dojíždí skibus či taxík.

Francie, Puy St. Vincent

Může se hodit

O STŘEDISKU

 • 9 km zelené - 23 km modré - 30 km červené - 5 km černé
 • celkem sjezdovek: součet je 67 km
 • běžecké tratě: 30 km
 • sezona: polovina prosince - konec dubna
 • přepravní kapacita: 14 500 os./h
 • 8x vlek - 2x sedačka - 3x sedačka expres

ORIENTAČNÍ CENY

 • balíček (7x nocleh, šestidenní skipas): studio 20 m2 (4 os.) - 119-279 eur/os., apartmán 45 m2 (6 os.) - 149-285 eur/os.
 • jídlo v restauraci: mletý řízek se zapečenou bramborovou kaší - 8 eur, mletý řízek s hranolky - 9 eur, steak - 15 eur, 0,7 l vína - 5,5 eur, cola (0,33 l) - 3 eura, dezert - 4,5-6 eur, salát - cca 5 eur
  PLUSY
 •  solidní červené sjezdovky bez hluchých míst
 • kvalitní freeride včetně řídkého lesa
 • superskipas platný v Serre Che, Les 2 Alpes, Alpe d’Huez a dalších
 • rychlé sedačkové lanovky
 • dumpingová cena

MINUSY

 • vzdálenost z Česka
 • nevzhledná ubytovací "přehrada" v Puy 1 600
 • jedno- až dvouhodinové dojíždění do středisek v rámci superskipasu
 • počet sjezdovek "na týden" v samotném Puy levná střediska Francie (týden ve 4lůžk. apartmánu, skipas, doprava - do 10 000 tis. Kč/os. v hlavní sezoně) Aussois, La Norma, Risoul-Vars, Superdevoluy, Val Cenis, Valmeinier

UPOZORNĚNÍ: Při plánování cesty autem dejte pozor, zda jsou vámi vybrané alpské průsmyky v zimě sjízdné. Více informací: cz.franceguide.com

Autoři:Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

I přes oteplení zůstává na horách sníh, mrazivý víkend lyžařům pomůže

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Oteplení z posledních dní ukončilo provoz některých lyžařských areálů, zejména na jihu Moravy. Na horách ale zůstává...

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Lyžování se sluncem. Přehled středisek, kde si ještě o víkendu zalyžujete

(ilustrační snímek)

Lyžaři mohou o víkendu stále vyrazit do několika horských středisek v Česku. Některé skiareály dokonce zvažují, že...

Najdete na iDNES.cz