Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kvalita kempu se pozná podle hvězdiček

  23:10aktualizováno  23:10
V řadě zemí jsou kempy ze zákona roztříděny – většinou jsou označeny hvězdičkami. Turisté si tak jednoduše mohou zvolit, jak kvalitní zázemí na své dovolené potřebují, a také, kolik jsou ochotni zaplatit. V Česku je tzv. kategorizace zatím nepovinnou záležitostí. Přesto existují doporučení. Co by měl tedy kemp s příslušným počtem hvězdiček přinejmenším nabízet?

Jednoduché tábořiště pro nenáročné *
Bezpečný a pohodlný příjezd, parkování u ubytovacích objektů (stanů, karavanů...), vnitřní komunikace se zpevněným povrchem. Kemp by měl být osvětlen, se službou recepce a noční službou, která je kdykoli dosažitelná. Pro lepší orientaci jsou nezbytné nápisy a piktogramy, prostor je ohraničen, s ohništěm, dostatečným počtem záchodů, umyvadel, sprch, popelnic či kontejnerů.

Běžný kemp se solidním zázemím **
Oproti kempu s jednou hvězdičkou navíc disponuje telefonem, kuchyňkou s vařiči a dřezy, přímo v kempu či do půl kilometru prodejnou s potravinami a hygienickými potřebami. Jsou zajištěny podmínky pro sportování včetně půjčování sportovních potřeb a vybaveného dětského hřiště.

Lze se napojit na elektrický rozvod. Záchody a sprchy jsou kvalitnější, ve větším počtu, s poličkami, zrcadly, věšáčky i elektrickými zásuvkami. Teplá voda teče déle, k dispozici je bezbariérové WC i výlevky pro chemický záchod.

Uvedené požadavky na jednotlivé kategorie jsou popsány v doporučených standardech pro ubytování, které vydalo ministerstvo pro místní rozvoj spolu s Živnostenským společenstvem Kempy a chatové osady České republiky, a nejsou závazné. Čím více hvězdiček, tím vyšší kvalitu by měl kemp nabízet.

Velmi dobré zařízení ***
Je o třídu výše než dvouhvězdičkový kemp. Má oproti němu navíc recepci s nepřetržitou službou, lze si poslat fax. Drogerie a potraviny se prodávají přímo v kempu, restaurace je do půl kilometru. Společenská místnost s televizorem a víceúčelové hřiště jsou spolu s pračkou a žehličkou zpříjemněním pobytu. Teplá voda je k dispozici nepřetržitě.

To nejlepší, co existuje ****
Absolutní špička pro náročnou klientelu. Oproti tříhvězdičkovému kempu ještě navíc nabízí stálou ostrahu areálu, směnárnu, přijímání platebních karet, restaurace přímo v místě, video a satelit. Ale také speciální sportoviště na volejbal, tenis, basketbal, fotbal, fitness centrum, squash apod., přírodní koupaliště nebo bazén. Dále ještě větší prostor pro kempování, bezbariérovou hygienickou kabinu či servisní stání pro obytné vozy.

Deset pravidel, jak si vybrat kemp

1. Zeptejte se známých. Osobní zkušenosti jsou jedním z nejlepších zdrojů informací. Známí jsou také schopni dobře popsat čistotu i udržovanost kempu.

2. Podívejte se na internet. Na webových stránkách příslušného kempu je možné najít přinejmenším užitečné kontakty.

3. Zatelefonujte přímo do kempu. Podle ochoty a reakce personálu můžete také na leccos usuzovat.

4. Ptejte se na ceny za osobu, auto, stan, karavan. Pozor – kempy mívají různě vysoké příplatky za pobyt, takzvané „vzdušné“.

5. Zjistěte si polohu kempu. Tábořiště uprostřed skal bude navštěvovat zřejmě jiný typ turistů než obrovský kemp na břehu velké přehrady.

6. Důležitá je velikost. Kemp s kapacitou stovek lidí nebude nejklidnějším místem pro dovolenou.

7. Prověřte si, jakou úroveň má sociální zařízení. Zda jsou záchody a sprchy nové, kolik jich je, zda je dostupná kuchyňka, pračka.

8. Zjistěte si, zda je možné v kempu či v jeho blízkosti nakoupit základní potraviny a hygienické potřeby. V opačném případě si musíte s sebou vzít dostatečné zásoby.

9. Ptejte se na sportovní vybavení, jaká jsou v kempu hřiště, zda je možné si půjčit kolo, loďku, sportovní náčiní, jestli jsou v kempu dětské prolézačky a pískoviště.

10. Najděte si možnosti výletů do okolí. Pouhý pobyt v kempu by nemusel všem členům rodiny vyhovovat.

Sociální zařízení je základem kempu

O nejlepším kempu můžete hlasovat ZDE.

Čtěte! České kempy:na záchod s rouškou, nebo bez?

Přestože se úroveň českých kempů v posledních letech výrazně zvedá, stále existují  místa, kde je možné se jít osprchovat jen během tří hodin večer, a to ještě se zavřenýma očima a zacpaným nosem. "Dokud však budou do takových zařízení zákazníci každý rok jezdit, nic nebude provozovatele nutit, aby investoval a služby vylepšil," říká Helena Benešová ze společenstva Kempy a chatové osady České republiky.

Co říkáte tomu, že stále takové areály se špinavými tureckými záchody a rezavými žlaby na umývání existují?

To je špatné. Sociální zařízení je totiž základem kempu. Co je platné, že je možné si půjčit kola, loďky, šlapadla, že se děti mohou vyřádit na různých houpačkách a prolézačkách, když jsou záchody a sprchy neuklizené, špinavé, zapáchají, chybí toaletní papír.

Například v chorvatských kempech funguje na toaletách a ve sprchách pravidelná kontrola. Uklízečka je povinna několikrát denně zařízení obejít...

To je právě to, co u nás ještě v mnoha případech neexistuje. Naprosto nechápu, když mi pro­ vozovatel kempu na moje výtky k čistotě říká, že uklízečka přece umývárny a záchody uklízela. No jo, ale v šest hodin ráno. A většina hostů vstává nejdříve po osmé. To znamená, že v deset dopoledne je na sociálkách pořádná špína. V tu chvíli je nutné je znovu uklidit.

Problém je také v tom, že české kempy fungují dva tři měsíce v roce. Většina personálu je tudíž najímána pouze na sezonu. Jsou to studenti a důchodci, kteří k areálu nemají žádný stálý vztah, takže práci často odbývají.

Jak to, že takové kempy jsou stále navštěvované?

Je to zvyk. Jde mnohdy o stálou klientelu, o lidi, kteří na to místo jezdí desítky let. Zpočátku s dětmi, pak jezdí děti s rodinami. Takoví stálí zákazníci provozovatele nenutí, aby služby vylepšoval. Jsou na špatnou úroveň zvyklí. A vzhledem k tomu, že ani neexistuje žádná povinná kategorizace, žádné předpisy, požadavky, které by se musely dodržovat, není páka, jak některé kempaře donutit k tomu, aby věci daly do pořádku. Ovlivnit to tedy můžou jedině turisté tím, že do otřesných kempů nebudou jezdit.

Podepsaly se na kempech povodně?

Samozřejmě že velká voda způsobila výrazné materiální škody. Například přes pražský kemp Sokol Troja se valila devět metrů vysoká vlna. Kempy jsou však většinou pojištěny, tudíž dostaly odškodnění. Mnohem závažnější bylo, že loni v polovině srpna de facto skončila  Turistická sezona. Hosté se už do konce léta nevrátili.

Hrozí turistům v loni zatopených zařízeních ještě nějaké riziko?

Ne, nemusí se bát. Škody se průběžně likvidovaly. I zatopené kempy jsou nyní v provozu, uklizené, bez odpadků, nikde jsme nezaznamenali problém s kanalizací. Hlavně se nesmí již nic takového opakovat. Mělo by to pro kempy katastrofální dopad. Nejde ani tak o hmotné ztráty, jako spíše o odliv klientů, který je mnohem zásadnější. Dvě tři špatné sezony a může to kempař zabalit.

Loňská povodeň plážím neublížila

Loňské záplavy vyhnaly o prázdninách stovky turistů od nejznámějších vodních nádrží. Oblasti, které jsou pro řadu lidí symbolem letní dovolené, musely ukončit sezonu. Přehrady se však vzpamatovaly. Jak se při testu kempů ukázalo, není třeba se výletu do těchto lokalit obávat.

Lipno, kemp Frymburk a Modřín

Lipenská přehrada má nižší stav vody. Přesto jsou podmínky ke koupání velmi dobré. Voda je čistá, pláže upravené, po odpadcích ani památka. Dojem snad trochu kazí velké odhalené části břehu v případě, že je vstup do vody příliš pozvolný.

Slapy, Nová Živohošť
Travnatá pláž je skvěle upravená, voda je vynikající. Potvrzují to i pravidelní návštěvníci, podle nichž je letos voda za posledních několik let jednoznačně nejčistší. I tady je však hladina nižší než obvykle.

Orlík, kemp Trhovky
Nižší stav vody je u této hluboké nádrže patrnější. Z pláže vyčnívají kameny a kusy skal, ale ani tak neruší celkový pěkný dojem z koupání. Voda je velmi čistá, pláž upravená.

Vranov, kemp Bítov­-Horky
Upravená pláž je v zátoce s odkrytými strmými břehy, nízká hladina se tady projevuje silněji. Voda je zakalenější, ale podle znojemské hygienické stanice je vhodná ke koupání.

Rušný, na první pohled pěkný kemp, kde sociální zařízení vypadá jako za dob totality a sprchy jsou omezeny jen na několik hodin denně. Lidé sem jezdí hlavně kvůli hezkému koupání, ale i proslulým mejdanům.

Autoři: ,
Nejčtenější

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

Další z rubriky

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

Gepardí paterčata ve svém výběhu v pražské zoo (26. srpna 2017)
Pátá nejlepší zahrada světa. Pražská zoo boduje v žebříčku TripAdvisor

Zoo Praha se v konkurenci stovek špičkových zoologických zahrad celého světa umístila na pátém místě. Jde o hodnocení globálního cestovatelského portálu...  celý článek

Hřbitov sovětských zajatců
Na moravském konci světa. Putování kolem nejvyššího kopce Malé Hané

Na tomto výletě davy určitě nepotkáte. Budete se totiž pohybovat po jednom z našich vnitrozemských „konců světa“, kde nevedou žádné hlavní silnice ani...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.