Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kurs sebeobrany pro český vlak

  20:50aktualizováno  20:50
Vyprávěl jeden mladý cestovatel o cestě do Itálie. Poslušen moudrých rad, obával se strastiplné země kapesních zlodějů. Raději tedy celou zpáteční cestu vůbec nespal. Oddychl si spokojeně až na českém území. Výsledek? Když se vzbudil na pražském hlavním nádraží, nenašel více než své špinavé ponožky. Příhoda potvrzuje známý fakt. Vše exotické a cizí budí v nás až nebetyčnou hrůzu, zatímco na domácí půdě jen málokteré nebezpečí bereme vážně. To je však chyba, která se nám při zdánlivě banální cestě nočním českým rychlíkem může jak se patří vymstít.

Vyprávět by mohl leckdo, kdo se vrátil o nějaké to zavazadlo lehčí z neblaze proslulé trasy Praha - Ostrava, případně Praha - Děčín či Praha-Břeclav. Na co si dát zejména pozor? Tak třeba už na výběr zavazadel.

Potřebujete skutečně na cestu slovenskými horami tak drahý fotoaparát? A nemáte náhodou přebujelý rozpočet, jehož části by se lépe odpočívalo v domácí bance? Přibalujte věci s rozvahou. I v dalším průběhu cesty máte velkou šanci snížit nebezpečí na minimum.

Cestujete sami? Prohlédněte si spolucestující. Nezřídka později zahlédnete, jak si "obyčejný" pasažér vlaku čile předává "zboží" se zcela zřejmými komplici na vlakové trati. Není třeba se překlopit do stihomamu a celou noc nespat. Stačí si alespoň dát cennosti pod hlavu. Vlastní spacák je k tomu účelu bezesporu lepší než povlečení, které vám vydají k tomu účelu ve vlaku. Průvodčí vám nabídne také jídlo a pití. I zde je ovšem třeba citovat pasažéry, kteří se po podobné cestě cítili jako mátohy a chtělo se jim spát více, než je zdrávo. Takže raději vlastní zásoby. A co zabezpečení kupé? Zapomeňte na ochranu, kterou může budit pofidérní nádražácká "klička". Tu vám četné existence na každém nádraží prodají za obnos rovnající se pár desítkovým pivům.

A řetízek? I ten prý není "železničním strakám" na překážku". Lepší je tedy mít svůj vlastní zámek s řetízkem. To vám dá větší jistotu. A co když přes toto všechno se přece jen vzbudíte, a váš batoh nikde? I zamčené okno může být pro zloděje cestou k vašemu majetku. Obvykle zjistíte, že průvodčí není zrovna po ruce, neboť vede důležitou diskusi ve vedlejším vlaku, pochopitelně zamčeném na kličku (dveře tedy samozřejmě otevře každý kromě vás). Když se uvolí vás vyslechnout, nečekejte velkou spoluúčast. Dostane se vám jediné rady: vystupte a hlaste věc policii. To je důležitý okamžik. Teď zvažte, zda je věc opravdu cenná. Pokud ne, mávněte nad věcí rukou, postupem času tak zapomenete a dovolená či služební cesta bude neblahou příhodou poznamenána jen vcelku nepatrně. V opačném případě odškrtněte zkaženou cestu či dovolenou. Musíte vystoupit - a další vlak jede třeba za několik hodin. Hlavně si nezapomeňte nechat potvrdit přerušení cesty, jinak budete platit novou jízdenku. Čeká vás určitě trocha toho čekání a sepisování s nepříliš velkou nadějí na úspěch. Je však třeba jedním dechem dodat, že dotyční policisté rozhodně nelenoší. Jsou ochotní a činí se, co mohou. Znamená to vše, že příště zvolíte cestu autobusem? To by byla chyba. Totální paranoia zkazí každou cestu, dovolenkovou i služební. Možná nakonec ještě více než jakkoli nepříjemná krádež.Autor:


Nejčtenější

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Luxus za 18 miliard korun. Loď pro šest tisíc pasažérů pohání zemní plyn

Výletní zaoceánskou loď AIDAnova nepohání nafta, ale zemní plyn.

Nudí vás už klasické výletní lodě? Křest nového plavidla AIDAnova posunul hranice luxusu a přepychového vybavení při...

Najdete na iDNES.cz