Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kuriozita nebo alternativa?

  10:41aktualizováno  10:41
Skidomes, neboli lyžařské haly, se zatím vnímaly spíše jako exhibice Japonců, kteří už roupama nevědí, čím ještě svět trumfnout. V Británii a Holandsku zase jako náhražku pro zoufalce, kteří nemají kde lyžovat. A několik takových staveb jinde ve světě, dokonce i v exotických zemích, platilo opravdu za pouťovou atrakci. Je možné, že první ze dvou lyžařských hal v Německu tento náhled konečně změní. Velká část Německa sice má do Alp stejně daleko jako nešťastní Holanďané, ale přece jenom je to první alpská země a lyžařská velmoc, která takto postupuje.
skihala

skihala - Lyžařská hala na okraji Tokya | foto: Tokyo Skidome


 Strategie „přiblížit sníh k lidem“ je ostatně patrná už několik let. Snowboardové show ve velkých městech (u nás před pár lety v září v Praze), městské sprinty běžců, propagační slalomy ve velkých městech nebo blízko nich, a nejnověji tedy i haly. Říkat jim „lyžařské“ je ostatně nefér a nepřesné, neboť jsou zrovna tak – a možná ještě vhodněji – snowboardové. Možnosti toho, co lze v takové hale pořádat a provozovat, uvádím už v předchozím článku, zamysleme se nad pár věcmi ještě podrobněji.

1. Není nutné, aby kvůli nejzákladnějšímu výcviku na lyžích či prkně adepti jezdili za drahé peníze do vzdálených hor. Vychutnají sice jeich estetiku, ale jejich nabídku terénní nevyužijí. Je rozhodně racionálnější, pokud se napřed v hale naučí jezdit a teprve potom vyrazí do skutečných přírodních terénů.

2. Krátké a silně vykrojené lyže umožňují požitek i na mírném svahu. Jestliže omezenou délku zpestříme různými atrakcemi v podobě nerovností, skoků, klopených zatáček, tunelů a dalších, stane se takový svah zejména pro mládež atrakcí. (Bruslení na zimním stadionu taky nemá kouzlo velké vodní plochy, podobně i plavání v bazénu.)

3. Skluz lyží lze jistě testovat na 250 metrovém úseku ve zcela neměnných podmínkách, např. v noci mimo provoz a za zlomek nákladů na pobyt na ledovci. (Samozřejmě se ale komplexní testování lyží bez klasického terénu neobejde.)
4. Lze si představit i test kraťasů a skiboardů, tedy toho, co tvoří podstatu německého Testu inovací (svaz SPORTS a Brinkmannův SkiMagazin). Tato varianta dokonce byla (je?) v úvaze.

5. I v podmínkách 300 metrového svahu lze uspořádat různé soutěže tradičního (paralelní slalom) i moderního (crossové závody, carvingové, Big Air, rampa) charakteru. Dovedu si představit i discipliny akrobatické (skok, balet). Alpský Světový pohár se tu nepojede, ale závody náborové, amatérské, (před)žákovské a propagační klidně.

6. Tyto stavby vznikají a budou vznikat jako multisportovní a současně i společenské komplexy s širokou nabídkou. (Představme si třeba obří hypermarket s multiplexem, lunaparkem vodním zábavním parkem a právě takovou halou.)
Pokud se chceme nějak postavit hrozbě oteplování a všemu, co slibují stále častější pesimistické prognozy, je třeba jednat. Chemici budou jistě urychleně pracovat na zlevnění výroby technického sněhu na bázi kapalného dusíku (zasněžování při +10°C by zatraceně pomohlo), lze uvažovat o podchlazovaných sjezdovkách i o dalších ještě zdánlivě fantasmagoričtějších projektech. Současně je ale třeba mít lyžaře, tedy udržet stávající a průběžně získávat nové. Je veřejným tajemstvím, že masy „nížinných Němců“, každoročně putující na jih do Alp za svými zimními radovánkami, významně spolurozhodují o prosperitě a životní úrovni velké části Alp. A člověk, jenž sníh nevidí, jak je rok dlouhý, ztrácí k zábavě na něm a s ním chuť a motivaci. Sněhové haly proto nejsou jen zábavou pro pohodlné blahobytné Germány, nýbrž jedním z důležitých prvků záchrany „sněhových“ sportů. Ty jsou dnes natolik významným faktorem hospodářským, že jejich zachování vysoce přesahuje oblast sportu či zábavy.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Další z rubriky

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Najdete na iDNES.cz