Na Mezinárodním dudáckém festivalu se představí 1 200 účinkujících z 15 zemí. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Švandovy dudy budou mít ve Strakonicích konkurenci z celé Evropy

  • 0
Víte, v čem se liší dudácká muzika Skotska, Turecka či Maďarska? Zjistit to můžete ve městě Strakonice, kde bude od 21. do 24. srpna probíhat Mezinárodní dudácký festival. Přijeďte se s portálem Kudy z nudy zabavit na jednu z prestižních folklórních slavností a ověřte si, jestli Švandovy dudy pořád hrají zpoza oltáře strakonického kostela.

Jihočeské město Strakonice je nerozlučně spjato s dudáckou muzikou. Kdo by neznal známou legendu o dudákovi Švandovi, který nejdřív vyhrával do tance čertům, a pak jako očistu svůj nástroj svěřil místnímu kostelu. Říká se, že od té doby jednou v roce slyšeli lidi za oltářem, jak dudy samy od sebe vyhrávají známé melodie.

Odborníci se dokonce shodují, že příběh může mít pravdivý základ, protože tancovačky v nedaleké hospodě se někdy protáhly až do rána a Švandův repertoár se ozýval jakoby zpoza oltáře.  

Mezinárodní dudácký festival

Strakonice v srpnu ovšem rozezvučí nejenom místní dudáci, ale i hudebníci z celé Evropy. Jihočeské město totiž od 21. do 24. srpna hostí 21. ročník Mezinárodního dudáckého festivalu, který se zde koná každé dva roky. Na jednom z nejvýznamnějších folklórních festivalů na světě se představí 1 200 účinkujících z 15 zemí a porovnat tak budete moci dudy ze Skotska, Rakouska či Chorvatska.

Festival odstartuje 21. srpna průvodem přes město.

Program slavností začne ve čtvrtek v 19 hodin průvodem přes město a následně bude pokračovat zahajovacím koncertem na hradním nádvoří. Festival se naplno rozběhne v pátek a sobotu, kdy se na pódiích předvedou dětské soubory, strakoničtí i zahraniční dudáci, dokonce i skupiny, které prastarý lidový nástroj využívají v rockové hudbě.

V poslední den festivalu se bude od 9 hodin konat mezinárodní mše v kostele sv. Markéty a v 15 hodin zazní první tóny závěrečného koncertu zahraničních souborů.

Dudy na každém kroku

Kromě okouzlující muziky chystá Mezinárodní dudácký festival také doprovodný program a věřte, že dudy nebudou chybět. Od pátku 22. srpna bude na nádvoří Strakonického hradu probíhat Evropské setkání výrobců dud a v sálu U Kata na vás čeká výstava „Dudy od gotiky po baroko“.

Další exhibici „Dudy aneb to nejzajímavější ze sbírky strakonického muzea“ můžete až do poloviny září navštívit v Muzeu středního Pootaví. Tradiční součástí festivalu bude staročeský jarmark, který od čtvrtka najdete u hradu a pod Jelenkou.

Na nádvoří a v Rytířském sále Strakonického hradu si budete moci vyslechnout dudáky z celé Evropy.

Pokud byste pořád měli pocit, že o dudáctví na Strakonicku nevíte všechno, můžete se projít po Naučné stezce Švandy dudáka. Patnáctikilometrová trasa vás zavede na místa, kde legendární muzikant hrával a dovíte se řadu zajímavostí či popěvků.

Prohlídku můžete doplnit výstupem na hradní věž Rumpál, odkud je krásný výhled na město a jihočeskou krajinu.

Strakonické rarity – Stonehenge a socha moai

Ovšem nejenom milovníci dudácké muziky si malebné Strakonice oblíbí. Jihočeské město leží na řece Otavě, která přímo vybízí k dobrodružnému vodáckému výletu.

Podél řeky se můžete vydat i po Naučné stezce Podskalí. Ta vás zavede na místa, kde inspiraci hledal známý básník F. L. Čelakovský, či zde uvidíte kopii sochy moai. Díky ní Ing. Pavel Pavel objasnil v roce 1982 záhadu transportu těchto soch na Velikonočním ostrově.

Strakonický rodák na nábřeží Otavy zanechal také další raritu, a to repliku jedné brány Stonehenge. Je sice z betonu, ale zato v stejné velikosti.

Ve Strakonicích najdete i repliku Stonehenge, stačí se vydat po Naučné stezce Podskalí.

Kdo chce krásy Strakonic prozkoumat i zrychleně, může se v sobotu 21. srpna zapojit do 20. ročníku Strakonického běhu městem. V letošním roce se startuje od letního kina a trasa měří 5,7 km. Účastníkům se tak nabízí jedinečná příležitost – běh v rytmu dudácké muziky.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!

Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz