Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kudy chodí války

  14:56aktualizováno  14:56
Jedním z nejznámějších husitských sídel Moravskoslezského kraje za husitských válek na sklonku první třetiny patnáctého století bylo město Odry v dnešním okrese Nový Jičín. "Kdo chce pomyslně nasáknout atmosféru husitských Oder, měl by si prohlédnout dochovanou baštu městského opevnění. Právě ta má svůj původ v oněch dobách," posílá novojičínský historik Emanuel Grepl do Oder ty z turistů, kteří se při cestách za husitskou vojenskou historií spokojí pouze s kamenným svědectvím. Když si však k tomu turisté ještě nastudují pohnutou husitskou historii, je rázem po nudě.

Vždyť z Oder se tehdy široko daleko šířil strach, jak dokazují vyprávění historiků kupříkladu o husitském vyvražďovacím výjezdu do sousedního Nového Jičína, kde tehdy zahynula většina obyvatel města.

Husité město Odry obsadili někdy na sklonku roku 1426 nebo na počátku roku 1427. Z výprav organizovaných z Oder ovšem neměla obavy jen města okolní, ale strach cítili i lidé ze vzdálených částí kraje. Tak například když z Oder v březnu roku 1428 vyrazilo vojsko na spanilou jízdu směrem do Horního Slezska, z tehdy bohaté a význačné Osoblahy na Krnovsku utekla preventivně většina obyvatel města.

Obléhána byla i Opava (1428), ale s opavským knížetem Přemkem se husité později (1431) domluvili na příměří, stejně jako zůstali pod hradbami Hradce nad Moravicí. Vedle Nového Jičína zažil drancující útok i nedaleký Fulnek a husity si dobře pamatuje i Moravská Ostrava, obsazená husitským vojskem krátce v létě roku 1428, odkud husité už 26. srpna nicméně utíkají před ofenzívou slezských knížat.

Výjimečné postavení měl v kraji i husitský opěrný bod na hradě Sovinci v dnešním okrese Bruntál. Právě zde jednal v roce 1429 kandidát na český královský trůn, prohusitský litevský kníže Zikmund Korybutovič, s jiným neméně významným husitským válečníkem - s Prokopem Holým.

Z období husitských válek se uchovaly také zbraně či části husitské zbroje, které lze najít prakticky v každé z význačnějších muzejních expozic, či alespoň v jeho muzejních depozitářích (v současné době například ve stálé expozici Ostravského muzea).

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz