Kubánské muzeum a zapomenuté poklady

Veškeré kulturní bohatství kubánského národního muzea, od děl, která po sobě zanechaly bohaté rodiny, jež uprchly z Kuby po revoluci v roce 1959, po malby, o nichž se šuškalo, že byly během obtížných časů prodány, je konečně k vidění. Hodnota uměleckých pokladů v rozšířeném a nově otevřeném Národním muzeu krásných umění je odhadována na víc než 600 miliónů dolarů. Jde o 47 268 děl, od staroegyptského sarkofágu po současné kubánské malířství.

Poté, co bylo pět let zavřeno, otevřelo muzeum počátkem srpna své brány ve dvou budovách - Paláci krásných umění z roku 1954 a bývalém Asturském centru z roku 1927, které bylo upraveno pro potřeby mezinárodní kolekce.
   

Klenotem kubánského umění je podle ředitelky muzea Moraimy Clavijové "Tropická cikánka" od kubánského malíře 20. století Víctora Manuela. "To je symbol kubánské avantgardy," řekla Clavijová. Ze zahraniční kolekce vybrala jako nejpozoruhodnější řeckou amforu z 5. století před Kristem. "Úplně netknutá," říká.
   

Muzeum bylo otevřeno v roce 1913. V roce 1996 bylo zavřeno kvůli špatnému stavu. Restaurační práce začaly v roce 1999 a stály 14,5 miliónu dolarů.
   

Na otevření se čekalo s určitým napětím kvůli pověstem, zvlášť mezi kubánskými exulanty v Miami, že vláda Fidela Castra během ekonomické krize po rozpadu SSSR některá díla prodala. "Možná jim pošlu nějaké video, aby se mohli na všecko
podívat," řekl Castro při oficiální inauguraci muzea.
   

Významnou část expozice tvoří soukromé sbírky bohatých rodin, jež krátce po revoluci uprchly z ostrova a všechno tam nechaly v naději, že se brzy vrátí. "Darovaly nám svůj majetek," řekl smějící se Castro se svou charakteristickou ironií. Jde mimo jiné o majetek rodin Lobo, Gómez Mena a Bacardí, které vlastnily kromě jiného díla španělských umělců Sorolly, Murilla a Zurbarána.
   

Clavijová řekla, že muzeum udržuje srdečné vztahy s některými potomky těchto rodin. "Jsme ve styku s některými z nich a původ děl je zmíněn v katalogu," dodala s tím, že někteří přijeli na Kubu, aby se podívali na bývalý majetek svých rodin. Jsou zde také díla, která patřila členům bývalé vlády diktátora Fulgencia Batisty, kteří uprchli spolu s ním v roce 1959.
   

V Paláci krásných umění je přehlídka kubánského malířství počínaje koloniální érou až po několik sálů s díly velmi ceněných moderních umělců, jako jsou René Portocarrero, Amelia Peláezová, Víctor Manuel nebo Wilfredo Lam. Muzeum však otevřelo své brány i mladší generaci včetně některých z těch, kdo opustili zemi, jako
třeba Tomás Sánchez nebo Gustavo Acosta. "Kubánské umění je umění vytvářené Kubánci, ať jsou kdekoli," řekla Clavijová.
   

V Asturském centru lze obdivovat díla starých Egypťanů, Řeků a Etrusků spolu s pozoruhodnou kolekcí evropského malířství. Muzeum má také sál věnovaný latinskoamerickému umění a další s obrazy ze Spojených států 18. a 19. století.
  

Obraz Wilfreda Lama, představitele kubánského výtvarného umění. Jeho dílo si mohou prohlédnout návštěvníci nově otevřeného Národního muzea v Havaně.