Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kuba: zajeďte si odpočinout na ostrov do Karibiku

  0:01aktualizováno  0:01
Když se řekne Kuba, vybaví se vám určitě rum z cukrové třtiny, voňavé doutníky, hudba nebo nekonečné pomerančové, ananasové a banánové plantáže. Kuba je největší ostrov Velkých Antil. Kdo by rád pozoroval podmořský život, může se na ostrově potopit ke korálovým útesům v průzračném Karibském moři.

Jako první přivezl do Evropy zvěst o krásách ostrova mořeplavec Kryštof Kolumbus. Místní režim dnes na jednu stranu izoluje zemi od hlavních globálních vlivů světa, na druhou stranu však uchovává pro turisty svoji tradiční a neopakovatelnou atmosféru.

Kuba - Sierra Maestra

Všichni potápěči vědí, že tato oblast patří k nejznámějším potápěčským lokalitám v celosvětovém měřítku. Navštívit byste měli určitě i historická města, jako jsou Santiago de Cuba, Trinidad nebo Baracoa, z nichž mnohá patří na seznam světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Vystoupat tu můžete i do hor legendární Sierra Maestry.

Neměli byste vynechat ani hlavní město a největší metropoli Karibiku Havanu. Havana je město, kde se ocitnete v jedné chvíli v několika časových epochách současně, od klidně plynoucích dob staré španělské koloniální metropole přes první polovinu 20. století, kdy městu vládli bohatí mafiáni.

Kuba - Havana

Připomínkou jejich zlaté éry je značná část vozového parku, který dnes v Havaně uvidíte. Současnost na vás dýchne pohasínajícím experimentem s karibským typem socialismu, který se zračí v odhodlaných pohledech revolucionářů Che Guevary a Camilla Cienfuegose, shlížejících z mnoha zdí hlavního města.

Na osvěžení si na Kubě můžete dát kubánský rum, nejlépe zlatavě hnědou reservu, nebo některý z osvěžujících koktejlů míchaných zpravidla z bílého rumu, které světu daly havanské bary, ať už je to cuba libre (rum s colou), velmi oblíbené ovocné daiquiri nebo osvěžující mojito.

Kuba - auto

Nezapomeňte se nechat poučit o místě, které miloval světoznámý spisovatel Ernest Hemingway. V jednom z místních barů ochutnal cubu libre, kterou ve svých knihách vychválil do nebes podobně jako francouzský koňak.

Na požádání tu také můžete vidět, jak se vyrábějí originální kubánské doutníky, vyhledávané znalci na celém světě. Nenechte si proto ujít návštěvu provincie Ponad del Río, oblast plnou tabákových plantáží, kde se můžete seznámit s výrobou proslulých kubánských doutníků.

Kuba - moře

Co byste na Kubě rozhodně neměli vynechat
Na Kubě naleznete sedm míst prohlášených organizací UNESCO za památky světového významu. Mezi ně patří uličky staré Havany La Habana Vieja, historické centrum města Santiago de Cuba, malebné městečko Trinidad a cukrovary v nedalekém úrodném údolí Valle de las Ingenios, dále pak hornatá oblast kolem Topes de Collantes, pevnost Punta Gorda nedaleko města Cienfuegos a údolí Vinales.

Trinidad
Malebné koloniální městečko, proslulé pěstováním a zpracováním cukrové třtiny, je jedním z turisticky nejatraktivnějších měst na Kubě. Od r. 1988 patří Trinidad mezi světová kulturní dědictví UNESCO. Nádherné náměstí Plaza Mayor je obklopeno výstavními panskými domy.

Kuba - město Trinidad, klášter svatého Františka

Kouzlo celého náměstí umocňují udržované zelené ploty, pohodlné lavičky a palmy. Dominantou města a současně jeho nejvyšší stavbou je Convento San Francisco (klášter svatého Františka), ve kterém je dnes muzeum kontrarevoluce. V blízkosti Trinidadu naleznete i nádhernou čtyři kilometry dlouhou pláž Playa Ancón s bílým pískem.

Cayo Santa María
Ostrov Cayo Santa María leží v Atlantském oceánu, patří do souostroví Cayos - Královské zahrady (Jardines del Rey). Hlavní město provincie - Santa Clara - je vzdáleno asi 116 kilometrů. S pevninou ostrov spojuje 48 kilometrů dlouhá hráz.

Naleznete zde 10 kilometrů nádherných pláží lemovaných korálovým útesem s pestrobarevným životem. Zdejší ekosystém vyhlásilo UNESCO "rezervací biosféry".

Kuba - pláž

Pobytové oblasti:

Varadero
Největší a nejznámější turistické středisko Kuby Varadero se nachází 140 km východně od Havany. Tvoří ho nádherná bělostná pláž o délce 16 kilometrů, podél níž je postaveno přes 50 hotelů a velkých turistických komplexů. Naleznete zde bohatou nabídku nejrůznějších aktivit (golf, výlety lodí, delfinárium).

Kuba - auto

Cayo Largo
Ostrov Cayo Largo mnozí návštěvníci považují za nejkrásnější místo na Kubě. Ostrov má vlastní mezinárodní letiště a od Havany je vzdálen asi 40 minut letu. Všude kolem něj se třpytí nádherná hladina Karibského moře.

Je dlouhý a úzký – nejužší místo má okolo 800 metrů a nejširší 6,5 kilometrů. Každého návštěvníka na ostrově osloví na 27 kilometrů fascinujících bělostných pláží s průzračným mořem, které jako by ani nebyly z tohoto světa.

Kuba - pláž

Guardalavaca
Turistické středisko Guardalavaca se nachází v severovýchodní části ostrova Kuby, přibližně 54 kilometrů od Holguínu. Právě v této oblasti se v roce 1492 poprvé vylodil Kryštof Kolumbus. Středisko svým návštěvníkům nabízí nádhernou pláž s jemným pískem, průzračně modrou vodu.

Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Je třeba zabít Hitlera. Výlet do Vlčího doupěte, kde se měl změnit svět

Hitlerův bunkr měl šest metrů silné zdi a osm metrů silný strop.

Věčný stín, vlhko a miliony komárů. Tak působí na první pohled rozlehlý listnatý les, v jehož středu se nacházejí...

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Najdete na iDNES.cz