Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kuba oslavuje Lennona

  15:41aktualizováno  15:41
Dvacet let po smrti se bývalému členovi Beatles Johnu Lennonovi dostalo zřetelného uznání i na Kubě, kde socha, kniha a koncert připomenou jeho památku a jeho hudbu. Budou také tichou odvetou celé jedné kubánské generace. V pátek, v den 20. výročí zavraždění anglického hudebníka před jeho bytem v New Yorku, bude odhalena bronzová socha Johna Lennona v malém parku v centru Havany. Plastika ukazuje uvolněně sedícího Lennona na lavičce v džínách, s dlouhými vlasy a malými kulatými brýlemi.

"Není to formální dílo... Lidé, zamilovaní si budou moci sednout vedle něj, číst knihu. Je to klidný Lennon, bez démonů, sedící v parku, jako by pozoroval Havanu, jako by nás navštívil," řekl autor sochy José Villa Sobern.

Lennon, který nikdy na Kubě nebyl, je také námětem nové knihy, která na Kubě vyjde. Především se však má v pátek uskutečnit v Havaně velký koncert, na kterém bude dvacítka skupin zpívat skladby Beatles. Známý zpěvák kubánské revoluce Silvio Rodríguez bude dokonce zpívat Lennonovu píseň "Love" v angličtině, což bude na komunistické Kubě bezprecedentní jev.

Havana kupodivu není prvním místem v bývalém komunistickém bloku, která bude mít sochu britského hudebníka. Již před více než deseti lety byla podobná socha Johna Lennona vztyčena přímo v lůně tehdejšího sovětského impéria. Dodnes jen málokterý návštěvník malé vesnice na ukrajinsko-moldavské hranici Mogilev-Podolskij tuší, že bronzová socha horníka v místním parku vlastně není žádná součást oslavné balady na téma obyčejný sovětský člověk.

A přeci: Tlusté obroučky na nose kamenné postavy při bližším ohledání nejsou svářečskými brýlemi, ale obyčejnými lennonkami, a kahan v ruce sovětského úderníka je - při troše dobré vůle - stará dobrá šestistrunka.

A pro toho, kdo by byl stále ještě na pochybách, je připraven nápis v azbuce na kamenném soklu: Džon Lennon, davájtě šanc miru.

Jak se v době hluboké totality vzala socha britského hudebníka-volnomyšlenkáře na náměstí příkladné sovětské vesnice, dnes netuší ani místní obyvatelé. Prostě prý jednou přijeli z okresu a sochu postavili.

John Lennon, jak se viděl sám.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Najdete na iDNES.cz