Které město Američané uctívají? Washington

  14:05aktualizováno  14:05
Snad každý zná hlavní město USA ještě předtím, než tam vyrazí. Nesčetněkrát viděl záběry Bílého domu v televizi, pamatuje si na Forresta Gumpa, jak skáče do nádrže uprostřed třídy zvané Mall. Když pak do Washingtonu skutečně dorazíte, přichází trochu zklamání. Všechno je menší, než se zdálo.

Ale to je jen počáteční pocit. Washington je živé město, z kterého se nejen vládne nejmocnější zemi světa, ale kde se dá i skvěle pobavit a nenudí se tu ani vybíraví Evropané. A nepotřebujete k tomu auto - metrem či autobusy se dostanete všude.

Není to klasické americké město, nejsou tu mrakodrapy nebo ošklivá průmyslová centra. Však také plánování Washingtonu vzal do rukou Francouz Charles L'Enfant. Ale místo vybral Američan, v roce 1790 na řece Potomac je určil George Washington, první prezident Spojených států.

Ve Washingtonu se stále něco děje. Především sem jezdí Američané z celé země vyjádřit svůj názor. Nejraději tak činí před Bílým domem. A když tudy zrovna nepochoduje dav protestantů, pak za všechny demonstrující zde drží stráž žena, jež už 18 let bojuje proti jaderným zbraním.Washingtonův památník


Washington je město památníků
Washington se vyžívá v poctách osobnostem, které tvořily americkou historii. A tak při procházce městem narážíte na jeden památník vedle druhého. Lincolnův památník, to je ta budova se sloupovím, připomínající Pantheon, za nímž sedí zasmušilý Lincoln. Z Washingtonovy mramorové jehly je pak krásný výhled, stačí jen vystát frontu na výtah.

Z protáhlého památníku lze zhlédnout i rozsáhlý komplex muzeí, která jsou součástí Smithoniova institutu. Mezi nejoblíbenější patří Národní muzeum letectví a kosmonautiky, jež vystavuje i modul Apollo 11, který přistál v roce 1969 na Měsíci.

Národní muzeum amerických dějin je pak příkladem amerického vkusu: je natolik hravé, že pro někoho to může být až kýčovitě šokující.

Washington se sice svými muzei, památníky či vládními budovami včetně Pentagonu vymyká běžnému obrázku amerických měst, je však místem všech Američanů, kteří jej hluboce uctívají.

CO VIDĚT VE WASHINGTONU - viz též fotogalerie ZDE

WASHINGTONŮV PAMÁTNÍK
Sotva si dnes někdo dokáže představit americkou metropoli bez této dominanty stojící uprostřed Mallu v celé své velikosti od roku 1884. 169 metrů vysoký obelisk z bílého mramoru má připomínat význam osobnosti prvního prezidenta USA George Washingtona jako "maják, za jehož světlem kráčí národ".

PAMÁTNÍK PADLÝCH VE VIETNAMU
Zeď z leštěné černé žuly nese jména těch, kteří zemřeli ve válce ve Vietnamu. Dnes jeden z nejpůsobivějších památníků na světě se nerodil snadno. Až v roce 1980 odsouhlasil Kongres jeho založení. Vyrytá jména jsou seřazena chronologicky podle data úmrtí a zmizení. Veteráni a pozůstalí mrtvých sem přicházejí s dárky pro válečné hrdiny a tiše se modlí.

MUZEUM HOLOCAUSTU
Bylo otevřeno před necelými 10 lety a patří mezi jedny z nejsilnějších muzejních zážitků. Je americky srozumitelné, avšak nikoli povrchní. Při vstupu dostanete v Síni svědků pas se jménem opravdové oběti holocaustu. Výstavu tvoří trojrozměrné exponáty, které dokreslují každodenní utrpení Židů za druhé světové války. Vstup je zdarma, avšak na volnou vstupenku se často stojí fronty.

KAPITOL
Místo, kde stojí budova Kongresu, nazval francouzský architekt města L'Enfant „podstavcem čekajícím na pomník“. Pahorek na východním konci třídy Mall je orientačním bodem, který lze spatřit ze všech míst ve městě. Kongresový dům se stal vzorem pro parlamenty v padesáti státech Unie.

GEORGETOWN
Tato elegantní vilová čtvrť vypadá, jako kdyby sem přes Atlantik přeskočila z irského Dublinu. Ulice Georgetownu lemují důstojná stromořadí, která dodávají stín bezpočtu restaurací a kaváren či obchůdků ve značně neamerickém stylu. Příjemné je zde třeba nedělní dopoledne pro brunch (tedy něco mezi snídaní a obědem) anebo večer, kdy se dá zajít do některého ze zdejších jazzových klubů či hlučných diskoték.

Muzeum holocaustu

Památník padlých ve Vietnamu

Kapitol

Jedna z nejznámějších adres na světě se jmenuje 1600 Pennsylvania Avenue a bydlí zde prezident USA. Od září do března s výjimkou Vánoc je vstup do Bílého domu zdarma.

Washingtonův pomník

Autoři:

Nejčtenější

Kde je nejlepší lyžování v Alpách? Vybrali jsme 10 super středisek

Chamonix

Vybrat nejlepší lyžařská střediska Alp není snadné. Kritériem našeho žebříčku je hlavně velikost propojených lyžařských...

Lyžování v Rakousku: Přehled nejlepších lyžařských středisek

St.Anton, Lech

Češi míří za sněhem nejvíce do Rakouska, které je k nám nejblíže. Přinášíme vám deset tipů na místa, která stojí za...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Smutný symbol války v Jugoslávii. Unikátní most rozstříleli před 25 lety

Hercegovský Mostar. Plocha předválečné občiny (zhruba náš okres, resp....

Více než čtyři století byl Stari most neodmyslitelnou součástí hercegovského Mostaru. Přitahoval nejen odvážlivce...

VIDEO: Žebřík do nebe. Nová atrakce v Rakousku pro milovníky adrenalinu

V rakouských alpách postavili „žebřík do nebe“

Rakouskou oblast Gosaukamm znají hlavně horolezci. Nově si tu mohou všichni zájemci o dobrodružství vychutnat výstup po...

Další z rubriky

VIDEO: Žebřík do nebe. Nová atrakce v Rakousku pro milovníky adrenalinu

V rakouských alpách postavili „žebřík do nebe“

Rakouskou oblast Gosaukamm znají hlavně horolezci. Nově si tu mohou všichni zájemci o dobrodružství vychutnat výstup po...

Praha neznámá. Nouzové kolonie si poradily s magistrátem i komunisty

Podívejte se, jakým způsobem vznikaly nouzové kolonie v Praze.

Myslíte si, že moderní Praha už nemůže mít nouzové kolonie? Kotlaska a kolonie Na Hájku vás přesvědčí o opaku. Jejich...

Během turistické sezony zemřelo v cizině 85 Čechů, nejvíce v Chorvatsku

Čeští turisté se koupou na Makarské. K moři do Chorvatska jich ročně míří skoro...

V letošní turistické sezoně mírně ubylo Čechů, kteří zahynuli v zahraničí. Za hranicemi zemřelo 85 lidí, což...

Najdete na iDNES.cz