Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Které město Američané uctívají? Washington

  14:05aktualizováno  14:05
Snad každý zná hlavní město USA ještě předtím, než tam vyrazí. Nesčetněkrát viděl záběry Bílého domu v televizi, pamatuje si na Forresta Gumpa, jak skáče do nádrže uprostřed třídy zvané Mall. Když pak do Washingtonu skutečně dorazíte, přichází trochu zklamání. Všechno je menší, než se zdálo.

Ale to je jen počáteční pocit. Washington je živé město, z kterého se nejen vládne nejmocnější zemi světa, ale kde se dá i skvěle pobavit a nenudí se tu ani vybíraví Evropané. A nepotřebujete k tomu auto - metrem či autobusy se dostanete všude.

Není to klasické americké město, nejsou tu mrakodrapy nebo ošklivá průmyslová centra. Však také plánování Washingtonu vzal do rukou Francouz Charles L'Enfant. Ale místo vybral Američan, v roce 1790 na řece Potomac je určil George Washington, první prezident Spojených států.

Ve Washingtonu se stále něco děje. Především sem jezdí Američané z celé země vyjádřit svůj názor. Nejraději tak činí před Bílým domem. A když tudy zrovna nepochoduje dav protestantů, pak za všechny demonstrující zde drží stráž žena, jež už 18 let bojuje proti jaderným zbraním.Washingtonův památník


Washington je město památníků
Washington se vyžívá v poctách osobnostem, které tvořily americkou historii. A tak při procházce městem narážíte na jeden památník vedle druhého. Lincolnův památník, to je ta budova se sloupovím, připomínající Pantheon, za nímž sedí zasmušilý Lincoln. Z Washingtonovy mramorové jehly je pak krásný výhled, stačí jen vystát frontu na výtah.

Z protáhlého památníku lze zhlédnout i rozsáhlý komplex muzeí, která jsou součástí Smithoniova institutu. Mezi nejoblíbenější patří Národní muzeum letectví a kosmonautiky, jež vystavuje i modul Apollo 11, který přistál v roce 1969 na Měsíci.

Národní muzeum amerických dějin je pak příkladem amerického vkusu: je natolik hravé, že pro někoho to může být až kýčovitě šokující.

Washington se sice svými muzei, památníky či vládními budovami včetně Pentagonu vymyká běžnému obrázku amerických měst, je však místem všech Američanů, kteří jej hluboce uctívají.

CO VIDĚT VE WASHINGTONU - viz též fotogalerie ZDE

WASHINGTONŮV PAMÁTNÍK
Sotva si dnes někdo dokáže představit americkou metropoli bez této dominanty stojící uprostřed Mallu v celé své velikosti od roku 1884. 169 metrů vysoký obelisk z bílého mramoru má připomínat význam osobnosti prvního prezidenta USA George Washingtona jako "maják, za jehož světlem kráčí národ".

PAMÁTNÍK PADLÝCH VE VIETNAMU
Zeď z leštěné černé žuly nese jména těch, kteří zemřeli ve válce ve Vietnamu. Dnes jeden z nejpůsobivějších památníků na světě se nerodil snadno. Až v roce 1980 odsouhlasil Kongres jeho založení. Vyrytá jména jsou seřazena chronologicky podle data úmrtí a zmizení. Veteráni a pozůstalí mrtvých sem přicházejí s dárky pro válečné hrdiny a tiše se modlí.

MUZEUM HOLOCAUSTU
Bylo otevřeno před necelými 10 lety a patří mezi jedny z nejsilnějších muzejních zážitků. Je americky srozumitelné, avšak nikoli povrchní. Při vstupu dostanete v Síni svědků pas se jménem opravdové oběti holocaustu. Výstavu tvoří trojrozměrné exponáty, které dokreslují každodenní utrpení Židů za druhé světové války. Vstup je zdarma, avšak na volnou vstupenku se často stojí fronty.

KAPITOL
Místo, kde stojí budova Kongresu, nazval francouzský architekt města L'Enfant „podstavcem čekajícím na pomník“. Pahorek na východním konci třídy Mall je orientačním bodem, který lze spatřit ze všech míst ve městě. Kongresový dům se stal vzorem pro parlamenty v padesáti státech Unie.

GEORGETOWN
Tato elegantní vilová čtvrť vypadá, jako kdyby sem přes Atlantik přeskočila z irského Dublinu. Ulice Georgetownu lemují důstojná stromořadí, která dodávají stín bezpočtu restaurací a kaváren či obchůdků ve značně neamerickém stylu. Příjemné je zde třeba nedělní dopoledne pro brunch (tedy něco mezi snídaní a obědem) anebo večer, kdy se dá zajít do některého ze zdejších jazzových klubů či hlučných diskoték.

Muzeum holocaustu

Památník padlých ve Vietnamu

Kapitol

Jedna z nejznámějších adres na světě se jmenuje 1600 Pennsylvania Avenue a bydlí zde prezident USA. Od září do března s výjimkou Vánoc je vstup do Bílého domu zdarma.

Washingtonův pomník

Autoři:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

VIDEO: Přes Alpy na skákacím míči. Šílený nápad vznikl u bezdomovce

Brit překonal Alpy na skákacím balónu

Celkem sedmnáct dní mu trvalo, než na trase dlouhé 76 kilometrů proskákal přes Alpy z Itálie do Francie. Steven Payne...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Najdete na iDNES.cz