Krušné hory, Klínovec

Krušné hory, Klínovec | foto: Ladislav Kuběna, MF DNES

Krušnohorský megasen: největší skiareál střední Evropy

  • 16
Boží Dar, Fichtelberg - Zatím nabízejí krušnohorské sjezdovky jedinou trojsedačku, nekrytou a pomalou. A jednu zastaralou lanovku na Klínovec, k níž je třeba od parkoviště nad Jáchymovem dojít kilometr do kopce pěšky. Vleky na Neklidu jsou pro ostudu, všude pak fronty u vleků. Tahle realita bude ale možná brzy minulostí.

Největší areál od Baltu po Alpy

Něco jako krušnohorský sen nabízí lyžařům a snowboardistům veřejně prospěšná společnost Klínovec - Fuchsloch. V oblasti mezi Jáchymovem, Božím Darem, Loučnou a Oberwiesenthalem má být možné jezdit na jednu permanentku, a to díky pěti novým sedačkovým lanovkám na české straně a jedné nové v Německu.

"Může tak vzniknout největší lyžařská oblast od Baltu po Alpy, a to jak rozlohou, tak kapacitou. Jen na české straně by měly vleky svézt až 25 tisíc lidí za hodinu," plánuje Miroslav Schimmer, šéf veřejně prospěšné společnosti Klínovec - Fuchsloch, která za plánem stojí.

Společnost, jejímiž členy jsou obce Loučná, Boží Dar a Klub Krušných hor spolu se Ski teamem Straka Chomutov, by mělo v nejbližších dnech zaregistrovat ministerstvo vnitra. Plán všechny zástupce nové společnosti nadchl.

"Pod sedačkovými lanovkami nebude na rozdíl od vleků nutné vysněžovat, na druhé straně naopak mohou vzniknout až šedesát metrů široké sjezdovky místo dnešních dvacet až třicet metrů širokých pásů. Nejdelší sjezdovka může měřit 2,8 kilometru. To už je délka řady sjezdovek v alpských zemích," upozorňuje starosta Božího Daru a senátor Jan Horník.

1) sedačková lanovka z parkoviště nad Jáchymovem na Klínovec 2) sedačková lanovka z Klínovce k hotelu Nástup (vedle současné sedačky) 3) sedačková lanovka od areálu klínoveckých sjezdovek k Hraničnímu potoku 4) sedačková lanovka od Hraničního potoka k větrným elektrárnám nad Neklidem 5) sedačková lanovka od větrných elektráren nad Neklidem k hájence pod Neklidem

Achillovou patou jsou peníze

Celý nový komplex má jen na území Česka stát 900 milionů korun, a to včetně projektů, lanovek s kryty proti větru a sněhu, strojů na úpravu sněhu, sjezdovek a zabezpečení. U hotelu Nástup má vzniknout i lyžařské výcvikové středisko.

Právě získání peněz je - jak už to v podobných případech bývá, největším kamenem úrazu.

"Oslovíme správce evropských fondů, krajský úřad, ministerstvo školství. Příští rok musíme začít žádat o peníze z evropských fondů pro období do roku 2013, pak už žádná podobná příležitost nebude. Ještě letos proto chceme mít hotový celý projekt a vyřešit majetkoprávní otázky. Naší filozofií je, aby areál ležel na obecních pozemcích, a obce tak měly kontrolu nad veškerými příjmy a majetkem," podotýká Schimmer, podle kterého by po již ukončených předběžných jednáních nemělo nic blokovat přístupu ke všem pozemkům.

Zajímavá investice?

Evropská unie nepodporuje výdělečné projekty, a tak bude minimálně na některé části celé akce třeba získat peníze i z jiných zdrojů. Členové společnosti předpokládají, že komplex bude zajímavý i pro soukromé firmy. Lze čekat značný příliv lidí - a tedy potenciálních zákazníků. Ti mohou z větší dálky přilétat letadlem na blízké karlovarské letiště.

"Do Krušných hor lze dojet z Prahy či Kladna do dvou hodin, cesta z Berlína do Oberwiesenthalu trvá 3,5 hodiny," podotýká starosta Horník. Podle něj by krušnohorský komplex mohl nabídnout své služby od roku 2020.

V KRKONOŠÍCH. O takových lanovkách se zatím vycepovaným návštěvníkům Krušných hor ani nezdá.

V KRKONOŠÍCH. O takových lanovkách se zatím vycepovaným návštěvníkům Krušných hor ani nezdá.

Horská městečka se mění k nepoznání

Stále větší příliv turistů mířících na hory postupně mění život v horských střediscích. A to i bez ohledu na plán velké českoněmecké krušnohorské oblasti, která může do hor přilákat další tisíce návštěvníků, v zimě na sjezdovky a v létě třeba na stále populárnější chození s holemi.

Největší zájem nově příchozích v historii už nyní zažívá Loučná pod Klínovcem, která už za pár let pamětníkům nabídne úplně jiný obrázek, než na který byli zvyklí. "Investoři mají velký zájem, v současné době je vydáno stavební povolení na několik penzionů a hotelů. Územní plán počítá s tím, že v budoucnu může u Loučné vyrůst až několik stovek chat, penzionů či domů s apartmány," předpokládá velké změny starosta Rostislav Velek. "Je to ale běh na dlouhou vzdálenost s mnoha překážkami. Už teď máme problém s inženýrskými sítěmi, dostatkem vody a zabezpečením potřebných dodávek elektřiny," podotýká Velek.
V Jáchymově sice nápad nabídnout domy s apartmány před několika lety ztroskotal, ale díky novým lanovkám by se mohla situace změnit. "Pro Jáchymov by to byla možnost záchrany. Lidé by mohli přijíždět do malých hotýlků, ze kterých to není do osm kilometrů vzdáleného Božího Daru daleko," říká Miroslav Schimmer, šéf společnosti Klínovec Fuchsloch. Právě z Jáchymova bude možné se dostat díky nové a delší sedačkové lanovce na Klínovec bez dalšího dojíždění, a odtud se vypravit dále.

Nechceme být druhý Špindl
Úplně opačně vidí rostoucí zájem investorů zastupitelé na Božím Daru, který má svůj silniční obchvat, a kde chtějí uchovat dosavadní ráz obce.

"Nechceme skončit jako Špindlerův Mlýn. Děláme všechno pro to, abychom nekontrolovatelnému rozvoji do budoucna zabránili," upozorňuje starosta Božího Daru Jan Horník. Pozemky u Božího Daru už dnes blokuje před zájmy stavebníků územní plán, zčásti pak přírodní podmínky. Z jedné strany jsou stavebníci omezeni biokoridorem s Národní přírodní rezervací Božídarské rašeliniště. Na východ od areálu Novako přibude další lyžařský miniareál a mezi nimi později ještě jeden. Vpravo od obchvatu městečka už bude jen golfové hřiště.