Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krok za krokem Via Dolorosou

aktualizováno 
-
Zprobíjeli ruce mé i nohy mé. Mohl bych sčísti všechny kosti své... (Žalm 22, 17-18). Tolik biblický text o ukřižování Ježíše Krista v Jeruzalémě. Vše se mělo odehrát na jedenáctém zastavení cesty Via Dolorosa. Jaká vlastně ale je tato »cesta cest«?

Hlasy muezzínů každou chvíli přehlušují tiché modlitby křesťanů. Obchodníci svým hlasitým vyvoláváním vytrhují poutníky z rozjímání. Davem věřících, kteří často nesou kříž, se proplétají turisté. Všichni postupují skutečně krok za krokem. Jsme na »cestě utrpení«, na úzké V ia Dolorosa. Kamenná dlažba Dolorosy, o velikonocích nejslavnější cesty světa, je téměř vyhlazená, protože miliony poutníků i turistů na ní zanechávají každý rok svůj otisk. Jako kdysi Ježíš Kristus. Podle tradice je to právě tato cesta, kterou šel Ježíš, nesouce svůj kříž od soudní budovy Pilátovy až k popravčí hoře Kalvárii. Na V ia Dolorosa je čtrnáct zastavení a na každém z nich jsou kaple,kláštery,chrámy,která připomínají jednu z nejvýznamnějších událostí křesťanské historie. Problémem ovšem bývá, že pro velké množství návštěvníků se někdy jenom těžko dostáváte k samotnému zastavení. Dolorosa je ale i ulice s malými obchůdky,kde většinou arabští obchodníci prodávají všechno možné - od suvenýrů až po sladkosti. Přestože je tato ulice co nejtěsněji spjata s křesťanstvím, dnes je v muslimské čtvrti a i chrám Božího hrobu patří jedné palestinské rodině.


Čtrnáct zastavení na Cestě utrpení
1. Ježíš je odsouzen k smrti: Stalo se tak v římské pevnosti Antonia, hned vedle je Omarova škola, odkud každý pátek jdou františkáni Via Dolorosou v Ježíšových stopách.

2. Ježíš zvedá kříž: Větší komplex kde je kaple Odsouzení i kaple Bičování, stojí částečně na místě zvaném Lithostrotos, kde byl Ježíš odsouzen, byla mu nasazena koruna z trní a zde začala jeho cesta s křížem, vedle je oblouk Ecce Homo, kde Pilát ukázal lidu Ježíše a řekl: »Ecce Homo« (Ejhle člověk).

3. Ježíš padá poprvé pod křížem: Na rohu ulice El-Wad stojí polská kaple.Na ní je reliéf, který zobrazuje Ježíše, jak padá pod tíhou kříže.

4. Ježíš potkává svoji matku: Tradice vykládá, že matka stála na cestě, aby spatřila syna. Je zde malá arménská katolická kaple.

5. Šimon Kyrenejský pomáhá Ježíšovi nést kříž: P áté zastave ní je označeno oratoriem františkánů a »cesta utrpení« zde začíná stoupat do schodů směrem na Kalvárii.

6. V eronika utírá Ježíšovi obličej: Zde měl stát podle tradice dům V eroniky, která přistoupila k Ježíšovi a utřela mu obličej. Dnes je tam kaple Malých sester Ježíšových.

7. Ježíš padá podruhé pod křížem: V kapli františkánů je velký sloup, který označuje místo dru hého pádu, zde měl být vyvěšen jeho rozsudek k smrti.

8. Ježíš utěšuje plačící ženy: Místo je označeno latinským křížem, jež je vytesán do zdi řecké ho kláštera.

9. Ježíš padá potřetí pod křížem: Zastavení je před vchodem do chrámu Božího
hrobu. Místo připomíná malý křížek a poutníci na něj přikládají dlaň.

10. Ježíš je zbaven svého roucha: Zde začíná posledních pět zastavení, která jsou už v chrámu Božího hrobu. Na tom prvním z něj strhli roucho.

11. Ježíš je přibit na kříž: Jedno z nejdůležitějších míst křesťanů. Roku 1938 bylo okrášleno mozaikou a označuje místo, kde byl Ježíš, před očima své matky, ukřižován.

12. Ježíš umírá na kříži: Je zde řecký oltář, který se zvedá nad skálou Kalvárie, tedy místem, kde stál Ježíšův kříž.

13. Ježíš je sejmut z kříže a položen do klína matky: Je zde Kámen pomazání, na který byl Ježíš položen po sejmutí z kříže.

14. Ježíš je pochován a vstává z mrtvých: Nejsvatější místo křesťanství. Ve zvláštní kapli se zde nachází místo Ježíšova pohřbení a vzkříšení a tvoří střed celého chrámu Božího hrobu.
Autor:
Nejčtenější

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Procházka za bitvou tří císařů. Sledujte unikátní přenos z okolí Slavkova

V rámci seriálu Cesty kulturní krajinou dnes ve 13:30 zavítáme do krajiny okolo Slavkova u Brna. Projdeme se pěšky a popojedeme kočárem taženým koňmi s hosty,...  celý článek

Jezero Como patří k těm lokalitám, kam se dá z Česka snadno zaletět na víkend....
Kam létat v zimě: k moři v Maroku se dá dostat už za pětistovku

Nebe nad Evropou nikdy nebylo tak plné, ceny za leteckou dopravu tak nízké a pro cestovatele z Česka se nově přibližují i některé destinace, do kterých...  celý článek

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Tak samozřejmě, polévání slečen v bikinách šampaňským je přesně to, o čem muži...
Ostrov bude plný sexu, drog a alkoholu, láká na svou dovolenou agentura

Neomezený sex, dvě dívky denně, vstřícný postoj k drogám, alkoholu a jídla, co hrdlo ráčí. Čarokrásné pláže, party na jachtě. Ony čtyři dny na soukromém...  celý článek

Další z rubriky

Zbytky táborových baráků zarůstají, tím více z nich mrazí. Tady trávily léta...
Zapomenutý koncentrák na kraji Evropy. Stíny komunismu v deltě Dunaje

Dunajská delta je proslulá romantickými zákoutími slepých vodních ramen či tisícovými hejny mnoha druhů ptáků. Území do dnešních dnů značně izolované a...  celý článek

Pohled z Ostré na hřeben mezi Ostrou a Zadnou ostrou
Podzimní ráj bez lidí. Projděte si nejhezčí celodenní túru ve Velké Fatře

Slovenské pohoří Velká Fatra je opravdu velké. Naplánovat tady jednodenní výšlap, který by ukázal tyto pusté a divoké hory v celé své kráse není jednoduché....  celý článek

Na západě Francie se můžete přes Airbnb ubytovat třeba v letadle.
Recept na nudu na cestách. Noc v letadle, věži či perníkové chaloupce

Sdílená ekonomika nerezonuje jen v oblasti služeb pro přepravu osob, ale také na poli krátkodobého ubytování. Celosvětová platforma Airbnb získává stále více...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.