Krok za krokem Via Dolorosou

aktualizováno 
-
Zprobíjeli ruce mé i nohy mé. Mohl bych sčísti všechny kosti své... (Žalm 22, 17-18). Tolik biblický text o ukřižování Ježíše Krista v Jeruzalémě. Vše se mělo odehrát na jedenáctém zastavení cesty Via Dolorosa. Jaká vlastně ale je tato »cesta cest«?

Hlasy muezzínů každou chvíli přehlušují tiché modlitby křesťanů. Obchodníci svým hlasitým vyvoláváním vytrhují poutníky z rozjímání. Davem věřících, kteří často nesou kříž, se proplétají turisté. Všichni postupují skutečně krok za krokem. Jsme na »cestě utrpení«, na úzké V ia Dolorosa. Kamenná dlažba Dolorosy, o velikonocích nejslavnější cesty světa, je téměř vyhlazená, protože miliony poutníků i turistů na ní zanechávají každý rok svůj otisk. Jako kdysi Ježíš Kristus. Podle tradice je to právě tato cesta, kterou šel Ježíš, nesouce svůj kříž od soudní budovy Pilátovy až k popravčí hoře Kalvárii. Na V ia Dolorosa je čtrnáct zastavení a na každém z nich jsou kaple,kláštery,chrámy,která připomínají jednu z nejvýznamnějších událostí křesťanské historie. Problémem ovšem bývá, že pro velké množství návštěvníků se někdy jenom těžko dostáváte k samotnému zastavení. Dolorosa je ale i ulice s malými obchůdky,kde většinou arabští obchodníci prodávají všechno možné - od suvenýrů až po sladkosti. Přestože je tato ulice co nejtěsněji spjata s křesťanstvím, dnes je v muslimské čtvrti a i chrám Božího hrobu patří jedné palestinské rodině.


Čtrnáct zastavení na Cestě utrpení
1. Ježíš je odsouzen k smrti: Stalo se tak v římské pevnosti Antonia, hned vedle je Omarova škola, odkud každý pátek jdou františkáni Via Dolorosou v Ježíšových stopách.

2. Ježíš zvedá kříž: Větší komplex kde je kaple Odsouzení i kaple Bičování, stojí částečně na místě zvaném Lithostrotos, kde byl Ježíš odsouzen, byla mu nasazena koruna z trní a zde začala jeho cesta s křížem, vedle je oblouk Ecce Homo, kde Pilát ukázal lidu Ježíše a řekl: »Ecce Homo« (Ejhle člověk).

3. Ježíš padá poprvé pod křížem: Na rohu ulice El-Wad stojí polská kaple.Na ní je reliéf, který zobrazuje Ježíše, jak padá pod tíhou kříže.

4. Ježíš potkává svoji matku: Tradice vykládá, že matka stála na cestě, aby spatřila syna. Je zde malá arménská katolická kaple.

5. Šimon Kyrenejský pomáhá Ježíšovi nést kříž: P áté zastave ní je označeno oratoriem františkánů a »cesta utrpení« zde začíná stoupat do schodů směrem na Kalvárii.

6. V eronika utírá Ježíšovi obličej: Zde měl stát podle tradice dům V eroniky, která přistoupila k Ježíšovi a utřela mu obličej. Dnes je tam kaple Malých sester Ježíšových.

7. Ježíš padá podruhé pod křížem: V kapli františkánů je velký sloup, který označuje místo dru hého pádu, zde měl být vyvěšen jeho rozsudek k smrti.

8. Ježíš utěšuje plačící ženy: Místo je označeno latinským křížem, jež je vytesán do zdi řecké ho kláštera.

9. Ježíš padá potřetí pod křížem: Zastavení je před vchodem do chrámu Božího
hrobu. Místo připomíná malý křížek a poutníci na něj přikládají dlaň.

10. Ježíš je zbaven svého roucha: Zde začíná posledních pět zastavení, která jsou už v chrámu Božího hrobu. Na tom prvním z něj strhli roucho.

11. Ježíš je přibit na kříž: Jedno z nejdůležitějších míst křesťanů. Roku 1938 bylo okrášleno mozaikou a označuje místo, kde byl Ježíš, před očima své matky, ukřižován.

12. Ježíš umírá na kříži: Je zde řecký oltář, který se zvedá nad skálou Kalvárie, tedy místem, kde stál Ježíšův kříž.

13. Ježíš je sejmut z kříže a položen do klína matky: Je zde Kámen pomazání, na který byl Ježíš položen po sejmutí z kříže.

14. Ježíš je pochován a vstává z mrtvých: Nejsvatější místo křesťanství. Ve zvláštní kapli se zde nachází místo Ježíšova pohřbení a vzkříšení a tvoří střed celého chrámu Božího hrobu.
Autor:

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Zaniklé tratě v Česku. Dráha pod Lysou horou nedostala šanci na přežití

Poslední vlak projíždí kolem nádraží Ostravice Řečice 11. ledna...

Ve 14. dílu Zaniklých tratí se vydáme mezi strmé svahy Beskyd. Podíváme se na dráhu, která musela ustoupit přehradě s...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Další z rubriky

Turistický svět objevuje Srbsko. Nejvíce se v zemi líbí Číňanům

Bělěhrad je jako tavící kotel Balkánského poloostrova. Nebude to trvat dlouho a...

Srbsko letos čeká rekordní příjmy z turistiky. Podle ministra obchodu, cestovního ruchu a telekomunikací Rasima Ljajiče...

Půl milionu letadel za pět dní. Letecký provoz o svátcích klidný nebude

Létání o Vánocích

Jestli někdo určitě nebude mít pohodové a klidné vánoce, tak jsou to letoví dispečeři a zaměstnanci na nejvíce...

Marx a hákové kříže. Výstava ukazuje, jak si Němci zdobili vánoční stromky

Vánoční stromky se v minulosti zdobily všelijak, třeba i hákovými kříži. Takové...

Vánoční stromky se v minulosti zdobily všelijak, třeba i hákovými kříži. Takové ozdoby přitom kdysi bylo v Německu...

Najdete na iDNES.cz