Krok za krokem Val di Fiemme

Zapomeňte na francouzská lyžařská střediska nabízející šedesát či více kilometrů sjezdovek. To v italských Dolomitech nenaleznete. Tyto šedožluté špičaté skály vám však nabízejí menší střediska, která si zaslouží přívlastek "pro rodinu jako stvořená". Val di Fiemme, pětatřicet kilometrů dlouhým údolím na východě trentinské provincie, protéká řeka Avisio. Po jejím pravém i levém břehu čnějí skály italských Dolomit, lákající turisty jak v zimě, tak v létě.

Posledních osm let míří do Val di Fiemme stále větší počet českých lyžařů. Na sto kilometrech sjezdovek, které údolí nabízí, se vyřádí především rodiny s dětmi. Na své si zde přijdou i náročnější lyžaři. Ti by neměli vynechat černou trať z vrcholu Pajon ve středisku Alpe Cermis a sjezdovku Paradiso v Passo Rolle.

Údolí Val di Fiemme však není pouze mekou sjezdařů. Míří sem také stovky běžkařů. A není divu, protože pokud je sníh i v údolích, mohou si zde zaběhat na 150 kilometrech tratí. Mezi nejoblíbenější patří Passo Lavazé, Lago di Tesero a Bellamonte.

O Val di Fiemme určitě uslyšíme příští rok. V údolí se bude konat mistrovství světa v klasickém lyžování, na kterém se chce naše Kateřina Neumannová rozloučit s kariérou.
Údolí hostí každý rok proslulý běžkařský závod Marcialonga, který se běží každou poslední lednovou neděli. Na přípravě tohoto závodu se podílejí desítky místních dobrovolníků. Ti z vyšších poloh svážejí dolů sníh, kterým "dláždí" 75kilometrovou trať Marcialongy.

Možná málokdo ví, že oblast také proslavily housle. A nebyly to housle obyčejné. Vyráběl je pan Stradivari, který právě z Val di Fiemme vozil dřevo na své světově proslulé nástroje. Dřevo z tohoto údolí putuje i do českého Hradce Králové. Firma Petrof odtud vozí materiál na své klavíry. Místní lidé jsou na své lesy opravdu pyšní. A slůvko "své" v této souvislosti nepadlo náhodou.

Lesy tady totiž vlastní tisíc let stará instituce Magnifica Communita di Fiemme, patřící všem obyvatelům údolí. Výtěžek z prodeje dřeva jde na podporu studentů, správu komunikací či nemocnic. "Jsem hrdý na to, že jsem jedním z vlastníků," říká Michele Barcatta, který přiznává, že mu komunita ročně poukáže na účet 100 až 200 eur.

Italské Dolomity se příliš neliší například od rakouského Tyrolska. Nejedná se jen o "zdobnou" architekturu, kterou lze zahlédnout i tady, ale především o jídlo. "Jsme velmi podobní Rakousku. Typickým jídlem Trentina jsou totiž knedlíky se sýrem a pečené vepřové maso," říká Cristina Tisiová z turistické kanceláře. Nezapíjejí se jako u nás pivem, ale místním červeným vínem Marzemino.


MŮŽE SE HODIT:

Jak se tam dostat:
Z ČR vedou do Dolomit dvě cesty: první přes Vídeň, Bolzano až do Val di Fiemme, druhá před Graz do Bolzana a Val di Fiemme. K lanovkám se turisté mohou dostat bezplatným skibusem, který křižuje městečka v údolí.

Další informace:
www.aptfiemme.tn.it

Permanentka:
Pro celé východní Dolomity, ale i jižní Tyrolsko platí permanentka Dolomiti super ski (v plné sezoně za šest dnů zaplatíte 169 eur. Mimo sezonu vyjde na 149 eur). Koupit si můžete i permanentku na jednotlivá střediska údolí Val di Fiemme. Za šest dnů lyžování v plné sezoně v Latemaru zaplatíte 143 eur (126 mimo sezonu).