Krok za krokem Salt Lake City

  • 1
Salt Lake City je vlastně malé město - přesto, že v něm žije 170 000 lidí. Dalo by se snad i říci, že je to největší maloměsto Ameriky. Když vyjedete ho hor a podíváte se dolů, vidíte takřka nekonečnou záplavu domů, jak se táhnou na jih, sever a západ. Ale to vás nemusí zajímat. Tam není nic, co byste hledali. Tam není vůbec nic. Jen obytné domy, supermarkety a autobazary s fangličkami. Jako všude jinde v Americe. Co je podstatné, je jen malý flíček uprostřed města. Tam je vše důležité, co potřebujete vidět.

Tam ucítíte atmosféru Salt Lake City, mormonského Vatikánu, a pokud máte oči otevřené, město i pochopíte.

To hlavní, co člověk potřebuje vidět, zvládne pěšky. Ulice jsou velkolepé, protože Brigham Young, zakladatel města, rozhodl, že musí být tak široké, aby se v nich mohlo otočit spřežení čtyř volů s vozem. Všechny ulice se křižují v pravém úhlu, takže půdorys města vytváří pravidelnou mříž. Zabloudit nemůže ani ten, kdo by si to přál.

Jak vzniklo Salt Lake

Salt Lake City bylo založeno 24. července 1847. Vůdce mormonů Brigham Young tehdy zapíchl hůl do země a řekl: „To je to pravé místo.“ Tím skončilo vysilující putování lidí, kteří prchali před světem, jemuž se nelíbili kvůli svým náboženským představám (mimo jiné polygamii). Jejich dva tisíce kilometrů dlouhá cesta napříč divočinou a přes Skalnaté hory patří k největším kapitolám osidlování amerického Západu. Hned první den začali pionýři obdělávat půdu, za pár dnů měli nakresleny plány města.

Jak jedí v Utahu

Z neznámého důvodu jsou v Salt Lake City hrdí na to, že spotřebují nejvíc želé, jemuž zde říkají Jell-o. Nějak si spočítali, že mají největší spotřebu želé na hlavu v celých USA, a předstihli město Des Moines. Proto utažští zákonodárci oficiálně vyhlásili Jell-o za přesnídávku státu. Když si člověk tu slávu koupí a sní, rozhodně nepochopí, z čeho pramenilo jejich nadšení.

Pokud chcete vypadat jako místní, vylijte si na talíř rovnou celou láhev kečupu. Průvodce vydávaný městem tvrdí, že za rok se ho v Salt Lake spotřebuje 1250 tun, což je přepočteno na hlavu asi 75 kilogramů, opět nejvíc v USA, ale dokonce i na světě! Congratulations! A ještě jedna inspirace z Utahu: mají tam takzvanou Fry sauce, což je významný kulinářský objev, že lze smíchat kečup třeba s majonézou. Citovaný průvodce upozorňuje, že je to výborné na hranolky.

CO ZAJÍMAVÉHO NAVŠTÍVIT


Temple square - Chrámové náměstí - tady je centrum města, ale také duchovní i „provozní“ centrum mormonské církve. Návštěvníky tam provázejí mormonské misionářky, mladé dívky, jimž se říká sestry. Protože jsou z mnoha zemí, je výklad dostupný v mnoha jazycích. Češtinu nevyjímaje. Stačí jen požádat v návštěvnickém centru.

Chrám byl postaven v novogotickém stylu se šesti věžemi, je symbolem města a mormonské víry. Návštěvníci tam nesmějí, neboť dovnitř je povolen vstup jen mormonům.

Tabernákl s obrovskými varhanami a neuvěřitelnou akustikou vznikl za velmi primitivních podmínek.

Severní návštěvnické centrum, kde je několik výstav a promítá se film o strastiplné cestě mormonů do Utahu.

Shromažďovací hala, kouzelná budova s věžičkami, kde se konají koncerty.

Jižní návštěvnické centrum má dvě výstavy: jedna je o stavbě chrámu, druhá o posilování rodiny.

Muzeum historie církve a Knihovna rodinné historie - je zde největší souhrn genealogických záznamů na světě - a o lidech z celého světa. Jde až do 16. století. Kdo chce, může si sem přijet vytvořit svůj rodokmen. Zdarma!

Ústředí mormonské církve - úplně nahoře, v 28. patře, je rozhledna.

Beehive House - čili Dům úlu, kde žil Brigham Young. Dům je možné si prohlédnout stejně jako historický park Brighama Younga