Krok za krokem Jindřichovým Hradcem

Město zlaté růže, i když někdy trochu opomíjené, patří k nejkrásnějším sídlům Čech. Jindřichův Hradec je báječným místem pro jedno- i vícedenní výlet a zároveň sám branou k dalším nádherným cestám do České Kanady, ke třeboňským rybníkům i na Českomoravskou vrchovinu. Když si odmyslíme moderní panelákové panorama sídliště Vajgar, má Jindřichův Hradec všechno, co si žádá srdce romantika.

Mohutný zámecký komplex s vodním příkopem a zachovalým středověkým podhradím, skvostná renesanční průčelí měšťanských domů, úzké pitoreskní uličky, rybník Vajgar, jednu z nejstarších vodních nádrží v zemi, milé břehy řeky Nežárky. A především pak krásné široké okolí - lesy, pole, louky, rybníky. Město se už ve středověku stalo významným sídlem pánů z Hradce, kteří soupeřili o místo na výsluní se samotymi Rožmberky. Ještě v roce 1654 se Jindřichův Hradec podle soupisu obyvatelstva a domů řadil hned na druhé místo za Prahu.

PROCHÁZKA MĚSTEM

Procházka městem začíná, kde jinde než na hlavním náměstí Míru. Odtud kolem čajovny, příjemného hotelu Bílá paní a noblesní cukrárny-čítárny na Dobravské náměstí, kde už je vstup do zámeckého komplexu. Po prohlídce interiérů se vyplatí jít do okolních zahrad, které vedou podél vodního kanálu a zachovalé části opevnění k Nežárce. Odtud stále kolem zámku starou ulicí Pod Hradem k Nežárecké bráně, pak kolem jezuitské koleje až k Husovým sadům, kde si lze odpočinout na lavičce nebo udělat piknik. Dále nahoru po schodech kolem zajímavé funkcionalistické Kolínovy vily na Kozí plácek, kde začíná jedna z nejromantičtějších částí města.

Malé uličky a nízké domky velmi připomínají pražský Nový svět. Tady je už jen pár kroků ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie, jedné z nejcennějších staveb jihočeské pozdní gotiky, který má přístupnou hlavni věž s vyhlídkou na velkou část města i jeho okolí. Za kostelem je jezuitská kolej s kostelem sv. Maří Magdaleny s přepychovými štuky v klenbě a hned naproti muzeum v budově bývalého jezuitského semktáře. A zbývá už jen pár desítek metrů Komenského ulicí kolem empírové Landfrasovy tiskárny zpět na náměstí Míru k baroknímu morovému sloupu sousoší Trojice.

VAJGAR A NEŽÁRKA

Rybník Vajgar vznikl z bažin kolem hamerského potoka a dnes už neodmyslitelně patří k panoramatu města. K výletům po vodě pak vybízí řeka Nežárka. Lodičky si lze půjčit v umělecké galerii V podzámčí, která stojí sama o sobě za prohlídku. Hezký přístup k Nežárce je po schodech z Kozího plácku pod jezuitskou kolejí a kolem hradního komplexu.

ÚZKOKOLEJKA

Projíždka kuriózní úzkokolejkou z konce 19. století, která jede z Obrataně, je jednou z největších atrakcí zdejšího kraje. Z Jědřichova Hradce pokračuje do Nové Bystřice opuštěným krajem hlubokých lesů, ostrých skal, žulových balvanů a rozlehlých rybníků. Kdekoli po cestě stojí za to vystoupit a vydat se nejlépe na kolech krajem, který se nazývá pro své drsné podnebí Česká Kanada.

MUZEUM

Jindřichohradecké muzeum, jedna z nejstarších na českém venkově (1882/, sídlí v renesanční budově bývalého jezuitského semináře nad náměstím. Pyšni se největším světovým pohyblivým lidovým betlémem Tomáše Krýzy, který od druhé poloviny 19. století po celých šedesát let vyřezával a vyráběl tisíce figurek. Unikátem muzea je síň operní divy Emy Destinové s bohatými uměleckými sbírkami, hudebními nástroji a nábytkem z jejího zámku ve Stráži nad Nežárkou. Za vidění stojí i expozice zařízení jindřichohradecké lékárny 5 rokokovou malířskou výzdobou zásuvek z kance 18. století.

CO DĚLAT, KDYŽ PRŠÍ

Kdo je filozoficky založen, najde nad cukrárnou hned proti zámku prodejnu dýmek a skotských nápojů s unikátní čítárnou. Zatímco děti mohou hodovat na sladkostech v přízemí, dospělí intelektuálové mohou nad skleničkou skotské listovat v dílech nesmrtelných filozofů i beletristů. Originální posezení bez bot a na polštářích u nizoučkých stolečků nabízí voňavá, tajemně potemnělá čajovna vedle hotelu Bílá paní, kde se na obsluhu cinká měděným zvonečkem, vybírá se ze sta druhů čajů a "čajů" a přitom se hraji šachy a poslouchá ušlechtilá hudba.

BÍLÁ PANÍ

Pramáti rožmberského rodu, choť Jana z Lichtnštejna (1429-76), byla nesmírně dobročinou ženou. Podle povésti měli páni na jindřichohradeckém zámku po 81é paní dokonce zvláštní památku několikadenní rozdávání sladké kaše pro chudé. Vařila se z pšeničné krupice a přidávalo se do ní pivo, med a makový olej, Přicházelo prý až několik tisíc lidí.


Jindřichův Hradec je jedno z nejkrásnějších sídel v České republice.