Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krok za krokem Hrusicemi

  13:46aktualizováno  13:46
Už jste si někdy všimli nenápadné věžičky kostela která vykukuje z posázavské krajiny hned vedle dálnice mezi Prahou a Brnem? Pokud ano, měli byste si někdy vyšetřil alespoň dvě tři hodiny a sjet z hlavního tahu. Čeká vás skutečná lahůdka: obec Hrusice, kterou proslavil český malíř Josef Lada ve svém díle.

Až se dostanete na hrusickou náves, pozorně se rozhlédněte. I když sem přijedete na návštěvu poprvé, nebudete se moci zbavit pocitu, že to tu důvěrně znáte. A nebude to přitom náhoda. Vždyť o mnoha hrusických místech jste čítali jako děti v Ladových pohádkových knížkách. Hospoda "U Sejků" není sice žádný výkvět luxusu, ale přesto patří díky Ladovi k nejznámějším v republice. A hned vedle hrusický kostel. Kdo by ho nepoznal? Vždyť Lada ho na svých malbách ztvárnil snad ze všech stran.

Vydáte-li se z návsi dolů k hrusickému rybníčku, zcela jistě narazíte na další místní zajímavosti. Rodný domek Lady už sice nenajdete, ale na jeho místě stojí jiný i s pamětní deskou, která hrusického rodáka připomíná. Ať půjdete kamkoli, všude vás budou čekat místa, o nichž jste kdysi četli. Krajina kolem obce směrem k polesí Hlavačov - tady prováděla svoje kousky chytrá kmotra liška. Patří sem ale i oblíbení Ladovi vodníci - hastrmani. A víte, že v okolí Hrusic, směrem na Šmejkalku, měli své strašidelné hájemství i Mulisák s Bubáčkem? Je toho mnoho, na co můžete narazit, vydáte-li se malou posázavskou vískou krok za krokem. Stačí na chvíli se ztišit a dívat se kolem sebe alespoň trochu dětskýma očima.


* Hrusická náves, kde je nejlepší začít prohlídku vesnice, je jako malovaně. Nechybí kostel (1) známý z mnoha Ladových obrázků, ani hospoda, v tomto případě proslulá hospoda "U Sejků" (2).

* Na konci vesnice směrem k dálnici stojí dům čp. 115 (3) - je to bývalé letní sídlo Josefa Lady a dnes je v něm umístěn Ladův památník. Návštěvníci se v něm seznámí s dílem slavného českého malíře, ale například i s předmětu každodenního použití, které mu patřily.

* Ladův rodný domek dnes už nestojí, ale na jeho místě vyrostl kdysi nový se stejným číslem: čp. 15 (4). Je na něm umístěna i pamětmi deska, která slavného hrusického rodáka připomíná. Významný je i dům čp. 111 (5), v jehož podkroví měl Lada první hrusickou pracovnu a kde se zrodila postavička mluvícího kocourka Mikeše.

* Všimněte si nenápadného domku čp. 64 (6) poblíž dálnice tady podle všeho žilo prasátko Pašík.

* Při cestě z hrusické návsi dolů směrem k rybníčku narazí návštěvník i na stavení čp. 17 (7). Dnes je to úhledný domeček, ale kdysi to bývala obecní pastouška, zde žil strýček Malinovský s kozlem Bobešem.

* Tip na výlet: jen přes kopec směrem k Senohrabům se lze dostat i k zřícenině hradu Zlenice. To je ta slavná zřícenina, která se objevuje na mnoha Ledových obrazech v pozadí.

* Ladovu bustu (8) najdete přímo na malé louce před obecním úřadem.

Hrusická náves, kde je nejlepší začít prohlídku vesnice, je jako malovaná. Nechybí kostel známý z mnoha Ladových obrázků, ani hospoda, v tomto případě proslulá hospoda U Sejků.

Na konci vesnice směrem k dálnici stojí dům čp. 115-je to bývalé letní sídlo Josefa Lady a dnes je v něm umístěn Ladův památník. Návštěvníci se v něm seznámí s dílem slavného českého malíře,ale například i s předměty každodenního použití, které mu patřily.

Ladův rodný domek dnes už nestojí,ale na jeho místě vyrostl kdysi nový se stejným číslem:čp.15. Je na něm umístěna i pamětní deska,která slavného hrusického rodáka připomíná.

Významný je i dům čp.111, v jehož podkroví měl Lada prní hrusickou pracovnu a kde se zrodila postavička mluvícího kocourka Mikeše.

Za povšimnutí stojí i nenápadný domek čp.64 poblíž dálnice-tady podle všeho žilo prasátko Pašík.

Při cestě z hrusické návsi dolů směrem k rybníčku narazí návštěvník i na stavení čp.17. Dnes je to úhledný domeček,ale kdysi to bývala obecní pastouška. Zde žil strýček Malinovský s kozlem Bobešem.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...

Další z rubriky

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Najdete na iDNES.cz