Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krok za krokem Hrusicemi

  13:46aktualizováno  13:46
Už jste si někdy všimli nenápadné věžičky kostela která vykukuje z posázavské krajiny hned vedle dálnice mezi Prahou a Brnem? Pokud ano, měli byste si někdy vyšetřil alespoň dvě tři hodiny a sjet z hlavního tahu. Čeká vás skutečná lahůdka: obec Hrusice, kterou proslavil český malíř Josef Lada ve svém díle.

Až se dostanete na hrusickou náves, pozorně se rozhlédněte. I když sem přijedete na návštěvu poprvé, nebudete se moci zbavit pocitu, že to tu důvěrně znáte. A nebude to přitom náhoda. Vždyť o mnoha hrusických místech jste čítali jako děti v Ladových pohádkových knížkách. Hospoda "U Sejků" není sice žádný výkvět luxusu, ale přesto patří díky Ladovi k nejznámějším v republice. A hned vedle hrusický kostel. Kdo by ho nepoznal? Vždyť Lada ho na svých malbách ztvárnil snad ze všech stran.

Vydáte-li se z návsi dolů k hrusickému rybníčku, zcela jistě narazíte na další místní zajímavosti. Rodný domek Lady už sice nenajdete, ale na jeho místě stojí jiný i s pamětní deskou, která hrusického rodáka připomíná. Ať půjdete kamkoli, všude vás budou čekat místa, o nichž jste kdysi četli. Krajina kolem obce směrem k polesí Hlavačov - tady prováděla svoje kousky chytrá kmotra liška. Patří sem ale i oblíbení Ladovi vodníci - hastrmani. A víte, že v okolí Hrusic, směrem na Šmejkalku, měli své strašidelné hájemství i Mulisák s Bubáčkem? Je toho mnoho, na co můžete narazit, vydáte-li se malou posázavskou vískou krok za krokem. Stačí na chvíli se ztišit a dívat se kolem sebe alespoň trochu dětskýma očima.


* Hrusická náves, kde je nejlepší začít prohlídku vesnice, je jako malovaně. Nechybí kostel (1) známý z mnoha Ladových obrázků, ani hospoda, v tomto případě proslulá hospoda "U Sejků" (2).

* Na konci vesnice směrem k dálnici stojí dům čp. 115 (3) - je to bývalé letní sídlo Josefa Lady a dnes je v něm umístěn Ladův památník. Návštěvníci se v něm seznámí s dílem slavného českého malíře, ale například i s předmětu každodenního použití, které mu patřily.

* Ladův rodný domek dnes už nestojí, ale na jeho místě vyrostl kdysi nový se stejným číslem: čp. 15 (4). Je na něm umístěna i pamětmi deska, která slavného hrusického rodáka připomíná. Významný je i dům čp. 111 (5), v jehož podkroví měl Lada první hrusickou pracovnu a kde se zrodila postavička mluvícího kocourka Mikeše.

* Všimněte si nenápadného domku čp. 64 (6) poblíž dálnice tady podle všeho žilo prasátko Pašík.

* Při cestě z hrusické návsi dolů směrem k rybníčku narazí návštěvník i na stavení čp. 17 (7). Dnes je to úhledný domeček, ale kdysi to bývala obecní pastouška, zde žil strýček Malinovský s kozlem Bobešem.

* Tip na výlet: jen přes kopec směrem k Senohrabům se lze dostat i k zřícenině hradu Zlenice. To je ta slavná zřícenina, která se objevuje na mnoha Ledových obrazech v pozadí.

* Ladovu bustu (8) najdete přímo na malé louce před obecním úřadem.

Hrusická náves, kde je nejlepší začít prohlídku vesnice, je jako malovaná. Nechybí kostel známý z mnoha Ladových obrázků, ani hospoda, v tomto případě proslulá hospoda U Sejků.

Na konci vesnice směrem k dálnici stojí dům čp. 115-je to bývalé letní sídlo Josefa Lady a dnes je v něm umístěn Ladův památník. Návštěvníci se v něm seznámí s dílem slavného českého malíře,ale například i s předměty každodenního použití, které mu patřily.

Ladův rodný domek dnes už nestojí,ale na jeho místě vyrostl kdysi nový se stejným číslem:čp.15. Je na něm umístěna i pamětní deska,která slavného hrusického rodáka připomíná.

Významný je i dům čp.111, v jehož podkroví měl Lada prní hrusickou pracovnu a kde se zrodila postavička mluvícího kocourka Mikeše.

Za povšimnutí stojí i nenápadný domek čp.64 poblíž dálnice-tady podle všeho žilo prasátko Pašík.

Při cestě z hrusické návsi dolů směrem k rybníčku narazí návštěvník i na stavení čp.17. Dnes je to úhledný domeček,ale kdysi to bývala obecní pastouška. Zde žil strýček Malinovský s kozlem Bobešem.

Autor:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Z Machu Picchu vykázali evropské turisty, fotili se s odhaleným pozadím

Machu Picchu v Peru

Správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s...

Jeden pomník a pak nic. Po stopách čs. legionářů v Jekatěrinburgu

Historik Nikolaj Dmitrijev z Uralské univerzity 6. března 2018 u pomníku...

Metropole Uralu stojí nejen na hranici mezi Evropou a Asií, ale i na rozcestí mezi minulostí a budoucností, jak svědčí...

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Najdete na iDNES.cz