Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krok za krokem Heidelbergem

  10:21aktualizováno  10:21
Když studovat, tak v Heidelbergu. Starobylé, romantické středověké město v neméně romantické kopcovité krajině v údolí řeky Neckar je ke studiu a rozjímání jako stvořené. Místní univerzita, založená roku 1386 falckým vévodou Ruprechtem I., je nejstarší v celém Německu. V mnoha oborech, jako filozofie, společenské vědy či přírodní vědy, je pak univerzita svou kvalitou proslulá po celém světě. Především staré město, desítky místních hospůdek, vináren, kaváren a klubů studenty žije - není divu, na sto padesát tisíc obyvatel Heidelbergu připadá třicet tisíc studentů. K příznivé atmosféře zdejších krčem přispívá i bohulibý fakt, že město se nachází na nejdůležitější vnitroněmecké hranici, která rozděluje zemi na část vinnou a pivní.

Strategická poloha Heidelbergu napomáhá tomu, že obou druhů nápojů je zde nepřeberně a v té nejlepší kvalitě. Podobně je tomu s kuchyní, která v sobě obsahuje jak francouzskou rafinovanost, tak středoevropskou vydatnost. Pro nás Čechy je významné, že jedna z neslavnějších, byt krátkých kapitol dějin města zaznamenává, že v roce 1619 místní vévoda Friedrich Falcký byl zvolen českým králem. Této volbě napomohlo i to, že v těch letech byla stále Falc v čele německého protestantismu, takzvaný Heidelberský katechismus byl po dlouhá léta základní učební knihou protestantů. Císařští se mu po prohrané bitvě na Bílé hoře odvděčili, když o tři roky později vyplenili Heidelberský zámek. Těch heidelberských zářezů v dějinách je však víc - v roce 1815 zde byla uzavřena mezi ruským, pruským a rakouským panovníkem protinapoleonská Svatá aliance, která ovlivnila běh evropských dějin na dalších sto let. A aby toho nebylo málo, přímo ve městě se v roce 1903 našly pozůstatky Heidelberského člověka, nejstaršího předchůdce člověka, který byl na evropském kontinentu objeven. A až budete mít dost památek, jídla, pití, malých galerií i davů turistů, kterých tu je v sezóně opravdu až příliš, utečte do kopců nad město, kde můžete v tichu lesních stezek, třeba přímo na proslavené Stezce filozofů rozjímat, proč právě toto místo je už po staletí myšlenkovým centrem Německa, a jaké ze to Německo vlastně je.


* Bývalá studentská věznice, turisticky nejnavštěvovanější místo celé univerzity. Univerzita měla své vlastní zákony, studenti podléhali pouze univerzitnímu právu studenti mohli být za přestupky proti univerzitnímu právu uvězněni až na čtyři týdny.

* Procházka městem: začít je třeba univerzitou, která je obklopena uličkami plnými antikvariátů, blešáků, uměleckých kaváren a barů. Po delší, či kratší chvíli, to podle množství zastávek, se ocitneme na Tržišti, kde se kolem kostela Heiligkeitskirche nachází nejstarší centrum města. Přejdeme Rybí trh a dostaneme se ke Starému mostu. Projdeme se po něm tam a zpět a vrátíme se na Hlavní ulici, kde bude nejlepší v některé z nepřeberných hospůdek nabrat sílu na výstup na zámek či na procházku po Stezce filozofů.

* Lékárnické muzeum, největší v Německu, je dalším důvodem, proč se trmácet do strmého vršku k hradu. Podívat se tu můžete nejen na starodávné recepty různých lektvarů, dozvědět se, které všechny rostliny jsou léčivé, ale i pocítit atmosféru minulých časů.

* Brána na Starý most, jenž se velice podobá Karlovu mostu v Praze. Mostem se dostanete na druhý břeh, který je sice jen předměstím, ale kde (i když od mostu poněkud daleko) začíná světoznámá Stezka filozofů, jež vás provede po nejkrásnějších partiích okolních konců.

* Fridrich V., u nás známý spíše jako Fridrich Falcký, který byl českými stavy zvolen za českého krále. Na návrat na trůn pomýšlel ještě dlouho po porážce v bitvě na Bílé hoře, jak je vidět z obrazu z roku 1634, tedy více než deset let poté, co musel z Čech uprchnout.

* Ve Falci roste skvělé víno, i proto sklepení zámku ukrývají několik starobylých obřích sudů, údajně největších na světě. Jejich králem je sud Karl Theodoros, do jehož útrob se vejde celých dvě stě dvacet tisíc litrů vína.

* Heidelberský zámek je napůl zříceninou, byť zříceninou skvěle udržovanou. Je to nejen romantická stavba, ale i ukázka vrcholné, především renesanční architektury, která dává tušit, jak mocní a bohatí falčtí vévodové byli.

* Budova Staré univerzity komplex univerzity architektonickým skvostem, který přitom stále slouží svému účelu. Pro Heidelberg je pověst města učenců tím největším turistickým tahákem.

lubos.palata@mfdnes.cz

Heidelberg, pohled přes řeku Neckar.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Najdete na iDNES.cz