Krok za krokem Čenstochovou

V Čenstochové sídlí duch a víra Polska. Tamní klášter Jasná Hora je po Váránasí, Mekce, Lurdech a Vatikánu pátým největším poutním místem světa. Ročně sem přijíždějí čtyři miliony věřících, aby vedly své soukromé rozhovory s nebesy. To vše kvůli jedinému obrazu, portrétu Matky boží s Ježíškem, patronce a vládkyni Polska, symbolu národní svobody. K pověsti Čenstochové hodně přispěli husité. Když klášter drancovali, chtěli prý ukrást i obraz, ale ten ztěžkl tak, že ho neunesli. Tak bohorodičku alespoň sekli dvakrát do tváře.

Ale pověst o zázračné síle obrazu, který měli v klášteře, už byla na světě. Když za třicetileté války klášter oblehli Švédové, obránci se ubránili a přičetli ji síle Matky boží. Posílená pověst se rozletěla Polskem a Čenstochová se stala národní svatyní. Poláci se k ní uchylují, když je jim nebo zemi nejhůře. Někdy však mají i méně významné důvody. "Je to kráva nemocná... Ale hospodáři je líto ji zařezat, myslí si, že Matka boží Čenstochovská vše přivede k lepšímu," pravil v Osudech dobrého vojáka Švejka hlavnímu hrdinovi starosta obce Liskowiec.

Svatý obraz

Poláci věří, že obraz Matky boží, Panny Marie Jasnohorské, Královny Polska nebo též Černé Madony, namaloval Lukáš Evangelista přímo na desku stolu, u něhož jídávala svatá rodina. Ale ve skutečnosti je to ikona ukořistěná v Rusku. Pro Poláky má úžasnou sílu. V kapli jsou vidět stovky vyznamenání, které jí věnovali vojáci za pomoc v boji, berle a brýle přinesené po zázračném uzdravení a spousty nákladných darů. Madona má mnoho obleků, které jí jeptišky pravidelně převlékají. Některé jsou z vzácných kamenů, jeden je ale také celý z vojenských řádů.

Klášter

Je malou ironií dějin, že nejsvětější místo Polska založili Maďaři. Maďarští mniši totiž dostali kopec u Čenstochové náhradou za svůj, který ležel u Dunaje v Budě a jmenoval se také Jasná Hora. Klášter je sice srdcem Polska, ale jak tomu u slavných míst bývá, je dosti malý. Připomíná trochu pevnost. Chrámová věž je však nejvyšší kostelní věži vzemi.

Křížová cesta

Kolem kláštera vede křížová cesta v malém. Poutníci ji mohou vykonat tak, že putují od jednoho zastavení k druhému. Zástup vždy poklekne a společně se modlí směrem k plastikám, které symbolizují poslední cestu Ježíše v Jeruzalémě.

Kaple paměti národa

Takové místo bychom měli mít i my. V kapli je koncentrována krev a utrpení, ale i hrdost a nezlomnost Polska. Jsou tam schránky s prstí ze všech bojišť, kde Poláci bojovali od povstání z 19. století přes válku proti bolševikům v roce 1920, Westerplatte, Monte Cassino, Tobrúk, Arnhem až po popel z povstání Varšavy, zem z Hitlerových a Stalinových lágrů a urnu kněze Popieluszka.

Jak se tam dostat
Čenstochová leží asi 150 kilometrů na sever od přechodu v Českém Těšíně. Klášter je otevřen od pěti ráno, ale obraz Panny Marie je zakryt od dvanácti do tří odpoledne. Telefon 004834/3656688, internetová adresa: www.jasnagora.pl