Krkonošský park nemá na povodňové škody

Vrchlabí - Jen v posledních pěti letech napáchaly povodně v Krkonoších škody za 55 milionů korun. Správcům parku se však dosud podařilo odstranit jen necelou polovinu závad. Na rozsáhlejší opravy nemají peníze. "I když jsme do oprav dali asi deset milionů z vlastních peněz, stále nám zhruba 25 milionů korun chybí," uvedl Radko Novotný ze Správy KRNAP.

Necelou polovinu závad po povodni v roce 1997 opravili správci parku z mimořádné vládní dotace. Další peníze od státu se jim daří získávat průběžně na zajišťování půdních sesuvů. Zbývající opravy musí však platit převážně z vlastních prostředků na běžnou obnovu cest a budov.

"Stále více se vnitřně zadlužujeme. Přesto můžeme dělat jen to, co nejvíc hoří. Na plošné opravy a preventivní protipovodňová opatření peníze nemáme," uvedl Novotný, který je šéfem investičního oddělení Správy KRNAP.

Poškozené hráze jsou velkým nebezpečím
Proto na krkonošských potocích dožívají některé hráze, které mohou při povodni způsobit velké škody.

"Když je hráz poškozena, i menší povodeň napáchá velké škody. Voda s sebou strhne uvolněné kameny, které pak ničí sídla v podhůří. Přehlížením problémů na horách si zaděláváme na velké problémy v celém kraji," řekl Novotný.

I když se správa parku snaží drobnější závady opravovat, do větších oprav se z finančních důvodů pustit nemůže. Těžkou hlavu má ze zvyšujícího se počtu poškozených horských cest. "Donedávna jsme byli schopni zajistit takovou údržbu, aby se po nich turisté nemuseli bát chodit. Dnes na to nemáme a stav cest se zhoršuje," řekl Novotný.

SNĚŽKA TÁHNE. Turisticky nejvyhledávanějšími lokalitami v zemi jsou hory. Mnoho turistů míří například na nejvyšší horu Česka, Sněžku. Hned za horami se drží česká jezera, zvláště to Máchovo na Českolipsku.