Krkonoše na běžkách: jarní pohádka

aktualizováno 
Ačkoliv je jaro v plném proudu, lyžařská sezóna v Krkonoších ještě neskončila. Sníh je už samozřejmě firnovatý, po ránu někdy zmrzlý a odpoledne mokrý, zato počasí je ideální. Modré nebe a zlaté slunce doprovází běžkaře na jejich túrách. Jedna z oblíbených cest vede přes Liščí horu.

Pojďme se tedy o víkendu vydat za posledním sněhem. Od osmi ráno jezdí za 50 korun sedačková lanovka ze špindlerovského Svatého Petra na Pláně (1194 m n.m.). Odtud sjedeme mírným klesáním se dvěma krátkými stoupáními podél tyčového značení na Klínové boudy (1187).

Mineme boudy známých jmen Zvonička (má ve štítu zvonici), Klášterka (patřila mnichům), Spisovatel (patřila svazu spisovatelů), Skočka (jezdilo sem reprezentační družstvo skokanů na lyžích), Kantorskou (lyžovat se tady naučilo mnoho absolventů pedagogické fakulty) a několik dalších.

KULAJDA NA ROZCESTÍ
Okolo Klínovek mírně stoupáme, louky se změní na les a za hřbetem se po chvíli vyhoupne moderní chalupa Na rozcestí (1344). Je to příjemný lyžařský samoobslužný bufet s vyhlášenými plněnými koláči, které tu obsluha sama peče a podává ještě teplé. Výborné jsou i všechny druhy polévek od bramboračky po kulajdu.

Může se hodit

TRASA
Popsaný výlet je pro rekreační lyžaře a rodiny s dětmi vhodný na celý den. ¨Není proto dobré otálet nástupem na lanovku. Většinou se jede podél tyčového značení, sněhu je dost a cesty jsou projeté. Doporučujeme vzít s sebou mapu, protože síť turistických tras je zde opravdu hustá a je možné se do ní nechtěně zamotat.

Kilometráž: Špindlerův Mlýn - Pec cca 10-15 km podle zvolené varianty, okružní trasa Špindlerův Mlýn - Špindlerův Mlýn 18-25 km

JAK SE TAM DOSTAT
Auto je nutné zaparkovat ve Špindlerově Mlýně před autobusovým nádražím, nebo pod Medvědínem. Do Svatého Petra je to z obou stran přibližně kilometr pěšky po silnici. Přijet lze i autobusem, protože sem jezdí z mnoha velkých měst. Bohužel většina přijíždí o víkendech místo rána až dopoledne.

KDE SE NAJÍST A NAPÍT
Lyžařské restaurace najdete v boudě na Pláni, chalupě Na Rozcestí, Dvorské boudě a Lyžařské boudě.

Pokračujeme stále podél tyčí zvlněným terénem na Liščí horu (1362). Ačkoliv patří mezi krkonošské velikány, nemá žádný vznosný tvar a ani výhledy z ní nejsou grandiózní. Když vyjedeme nahoru, zjistíme, že je to takový přisedlý brdek zarostlý řídkým nízkým lesem. Přesto znalost Liščí hory patří k základnímu vzdělání krkonošských turistů v zimě i v létě.

Mezi horskými smrky a kosodřevinou je vidět Sněžka, na svazích uvidíme boudy Výrovky, Dvorská i Rozcestí a je vidět i dolů do údolí k Peci pod Sněžkou.

KAM Z LIŠČÍ HORY
Máme-li zajištěnou dopravu z Pece pod Sněžkou, kam jezdí autobusy, čeká nás dlouhý sjezd po červené turistické značce okolo Lyžařské boudy na Hrnčířské boudy a poté pod modré značce okolo sjezdovek na Klondike, na Smrku a na Javoru dolů do Pece.

Pokud se musíme vrátit do Špindlerova Mlýna, sjedeme jen k Lyžařské boudě a po žluté značce odbočíme doprava. Krkolomný sjezd úzkou lesní nás dovede k Tetřevím boudám. Zde odbočíme znovu doprava a po zelené značce vystoupáme na Dvorskou boudu, sjedeme k Zadním Rennerovkám a přes Klínové boudy se vrátíme na Pláně.

Dolů se nejlépe dostaneme po modré sjezdovce. Jestli aspoň trochu ovládáte svá úzká prkénka, není to nic obtížného. Trať většinou připomíná hodně širokou lesní cestu, než opravdovou sjezdovku. Sklon se zvýší jen na nějakých dvou stech metrech v místech, kde doleva odbočuje trať na Hromovku.

My pokračujeme esíčkem doprava, pod kterým následuje už jen jednoduchý dojezd do Svatého Petra.

 

Krkonoše: stoupání na Klínovky

Krkonoše: Liščí hora

Krkonoše: Na rozcestí

Krkonoše: Na rozcestí

U krkonošské chaty Skočka

Autoři:

Nejčtenější

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Ztroskotání na ostrově. Češi radí Čechům, jak si zachránit život

V 1.díle seriálu CESTUJ BEZPEČNĚ se dozvíte, jak přežít na opuštěném ostrově

Stačí málo a vaše romantická dovolená v jihovýchodní Asii se může změnit v menší hororový film. Ztroskotání na...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Další z rubriky

Jako letenky. Ceny skipasů na Slovensku se budou měnit podle vytíženosti

Tatry

Největší lyžařská střediska na Slovensku od nadcházející sezony upustí od pevného ceníku skipasů. Nově se budou ceny...

Kypr, země nejen slunce, ale i sněhu

Milujete cestování a rádi míříte do Řecka? Možná právě vás překvapí, že na Kypr je možné vyrazit nejen v létě za...

Každý den jiná cena skipasu. Novinka z Tater brzy dorazí i do Česka

První lyžaři vyrazili na sjezdovky v Nízkých Tatrách v sobotu 1. prosince.

Představte si, že šest lyžařů na lanovce zavede řeč na cenu skipasu. Jeden si stěžuje, že zaplatil šedesát eur za den,...

Najdete na iDNES.cz