Krkonoše na běžkách: jarní pohádka

aktualizováno 
Ačkoliv je jaro v plném proudu, lyžařská sezóna v Krkonoších ještě neskončila. Sníh je už samozřejmě firnovatý, po ránu někdy zmrzlý a odpoledne mokrý, zato počasí je ideální. Modré nebe a zlaté slunce doprovází běžkaře na jejich túrách. Jedna z oblíbených cest vede přes Liščí horu.

Pojďme se tedy o víkendu vydat za posledním sněhem. Od osmi ráno jezdí za 50 korun sedačková lanovka ze špindlerovského Svatého Petra na Pláně (1194 m n.m.). Odtud sjedeme mírným klesáním se dvěma krátkými stoupáními podél tyčového značení na Klínové boudy (1187).

Mineme boudy známých jmen Zvonička (má ve štítu zvonici), Klášterka (patřila mnichům), Spisovatel (patřila svazu spisovatelů), Skočka (jezdilo sem reprezentační družstvo skokanů na lyžích), Kantorskou (lyžovat se tady naučilo mnoho absolventů pedagogické fakulty) a několik dalších.

KULAJDA NA ROZCESTÍ
Okolo Klínovek mírně stoupáme, louky se změní na les a za hřbetem se po chvíli vyhoupne moderní chalupa Na rozcestí (1344). Je to příjemný lyžařský samoobslužný bufet s vyhlášenými plněnými koláči, které tu obsluha sama peče a podává ještě teplé. Výborné jsou i všechny druhy polévek od bramboračky po kulajdu.

Může se hodit

TRASA
Popsaný výlet je pro rekreační lyžaře a rodiny s dětmi vhodný na celý den. ¨Není proto dobré otálet nástupem na lanovku. Většinou se jede podél tyčového značení, sněhu je dost a cesty jsou projeté. Doporučujeme vzít s sebou mapu, protože síť turistických tras je zde opravdu hustá a je možné se do ní nechtěně zamotat.

Kilometráž: Špindlerův Mlýn - Pec cca 10-15 km podle zvolené varianty, okružní trasa Špindlerův Mlýn - Špindlerův Mlýn 18-25 km

JAK SE TAM DOSTAT
Auto je nutné zaparkovat ve Špindlerově Mlýně před autobusovým nádražím, nebo pod Medvědínem. Do Svatého Petra je to z obou stran přibližně kilometr pěšky po silnici. Přijet lze i autobusem, protože sem jezdí z mnoha velkých měst. Bohužel většina přijíždí o víkendech místo rána až dopoledne.

KDE SE NAJÍST A NAPÍT
Lyžařské restaurace najdete v boudě na Pláni, chalupě Na Rozcestí, Dvorské boudě a Lyžařské boudě.

Pokračujeme stále podél tyčí zvlněným terénem na Liščí horu (1362). Ačkoliv patří mezi krkonošské velikány, nemá žádný vznosný tvar a ani výhledy z ní nejsou grandiózní. Když vyjedeme nahoru, zjistíme, že je to takový přisedlý brdek zarostlý řídkým nízkým lesem. Přesto znalost Liščí hory patří k základnímu vzdělání krkonošských turistů v zimě i v létě.

Mezi horskými smrky a kosodřevinou je vidět Sněžka, na svazích uvidíme boudy Výrovky, Dvorská i Rozcestí a je vidět i dolů do údolí k Peci pod Sněžkou.

KAM Z LIŠČÍ HORY
Máme-li zajištěnou dopravu z Pece pod Sněžkou, kam jezdí autobusy, čeká nás dlouhý sjezd po červené turistické značce okolo Lyžařské boudy na Hrnčířské boudy a poté pod modré značce okolo sjezdovek na Klondike, na Smrku a na Javoru dolů do Pece.

Pokud se musíme vrátit do Špindlerova Mlýna, sjedeme jen k Lyžařské boudě a po žluté značce odbočíme doprava. Krkolomný sjezd úzkou lesní nás dovede k Tetřevím boudám. Zde odbočíme znovu doprava a po zelené značce vystoupáme na Dvorskou boudu, sjedeme k Zadním Rennerovkám a přes Klínové boudy se vrátíme na Pláně.

Dolů se nejlépe dostaneme po modré sjezdovce. Jestli aspoň trochu ovládáte svá úzká prkénka, není to nic obtížného. Trať většinou připomíná hodně širokou lesní cestu, než opravdovou sjezdovku. Sklon se zvýší jen na nějakých dvou stech metrech v místech, kde doleva odbočuje trať na Hromovku.

My pokračujeme esíčkem doprava, pod kterým následuje už jen jednoduchý dojezd do Svatého Petra.

 

Krkonoše: stoupání na Klínovky

Krkonoše: Liščí hora

Krkonoše: Na rozcestí

Krkonoše: Na rozcestí

U krkonošské chaty Skočka

Autoři:


Nejčtenější

Světová hvězda Instagramu fotila na Lipensku. Chce si tu koupit dům

Hvězda Instagramu Christina Tan z Indonésie fotila v okolí Lipna.

Její fotografie mají na sociálních sítích miliony zhlédnutí. Christina Tan z Indonésie patří na Instagramu k...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...

Další z rubriky

Lyžování v Alpách, kde budete jako doma. Zillertal máme doslova za humny

Hochfügen. Když vyjde počasí, tak je to pohádka.

Zatímco Vídeňáci jezdí do Zillertalu hlavně za dobrým jídlem, pro české lyžaře má tyrolské údolí ještě jinou devizu....

I přes oteplení zůstává na horách sníh, mrazivý víkend lyžařům pomůže

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Oteplení z posledních dní ukončilo provoz některých lyžařských areálů, zejména na jihu Moravy. Na horách ale zůstává...

Sněhu je dost, lyžaře čeká dobrý víkend. Záchranáři nabádají k opatrnosti

Ilustrační snímek

Horská střediska v Česku hlásí před prvním březnovým víkendem ideální lyžařské podmínky. Díky mrazivému počasí si...Najdete na iDNES.cz