Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krkonoše - lyžařský běžecký ráj

  12:00aktualizováno  12:00
Ať se nám to líbí nebo ne, Krkonoše jako sjezdařské hory nebudou takovým Alpám nikdy konkurencí. S nízkou nadmořskou výškou, převážně jižní orientací české části pohoří a omezeným výškovým rozdílem zkrátka nic nenaděláme. Na rozdíl od sotva průměrných parametrů pro sjezdování ale disponují Krkonoše perfektními podmínkami pro lyžařskou turistiku a lyžování běžecké. Unikátní jsou i svou vysokou „náhorní planinou“ s výškami nad 1000 m, tedy vděčnými hřebenovými trasami, osazenými tradičními horskými boudami. Výsledkem snahy zhodnotit tento potenciál především v cizině je novinka nadcházející sezony - Krkonošská lyžařské cesta.

Propojením a průběžnou údržbou stávajících tratí a přidáním nových propojovacích úseků tak vzniká 270 kilometrů udržovaných tratí. Připočteme-li značené, ale neupravované turistické cesty (převážně je to hřebenovka od Sněžných jam až po Pomezní boudy), vzniká dokonce přes 350 kilometrů tras.
Vedle základní „magistrály“ z Harrachova do Žacléře jsou součástí projektu i trasy místní. Část jich leží níže v pásmu lesa, takže mohou být využívány i při špatném počasí, větru a mlze.

Začátkem října byla podepsána dohoda 27 zakladatelských subjektů, vytvořené jsou pohledové mapy, existuje trojjazyčná informační skládačka, informace zprostředkuje i systém Sitour.

Do budoucna se počítá i s napojením na Polsko a na Jizerské hory. Představíme-li si tak oblast od Liberce po Trutnov zabíhající ve vnitrozemí až do Vysokého, Jilemnice a Vrchlabí, vidíme běžkařské hory skutečně špičkových mezinárodních parametrů. Domyslet můžeme i další souvislosti: mistrovství světa klasiků v Jizerkách jako jedinečnou propagační akci, mistrovství světa horských kol jako obdobu pro letní image ráje mountainbikového.

Jinou šanci než turistický ruch ostatně tyhle hory dnes nemají. Běžkař sice zdánlivě utrácí méně, avšak to, co ušetří na jízdém, může utratit za jiné radovánky a pomoci tak dalším podnikatelům. Je více „turisticky“ zaměřený a je předpoklad, že se vrátí i v létě.

Prezentovat se jako běžecký ráj je směrem do zahraničí tím nejlepším marketingovým tahem. Pokud všem zainteresovaným vydrží počáteční elán, pokud se budou dále zlepšovat služby a infrastruktura (silnice, parkoviště, doplňkové atrakce a další) a pokud bude projekt dostatečně a na úrovni propagován, může být začátkem „nové budoucnosti“ těchto našich hor.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...Najdete na iDNES.cz