Německo, kemp poblíž Mnichova

Německo, kemp poblíž Mnichova | foto: Profimedia.cz

Krize žene Němce pod stany. Země zažívá obrodu kempinku

  • 25
Ekonomická krize donutila i Němce, kteří patří k náruživým cestovatelům, ke změně dovolenkových plánů. Zejména východ země letos zažívá doslova renesanci dříve velmi populárního stanování. Do kempů v létě zamíří až 1,7 milionu Němců. K nejoblíbenějším cílům přitom patří Baltské pobřeží.

Velký nárůst zájmu o kempink potvrzují i údaje Spolkového statistického úřadu ve Wiesbadenu z prvních měsíců tohoto roku. Jenom v lednu až dubnu počet přenocování v kempech a obytných přívěsech dosáhl 1,9 milionu, což je o 32 procent více než ve stejném období předchozího roku. Ve východoněmeckých spolkových zemích činil tento nárůst dokonce 57 procent a nejsilnější byl v Sasku - téměř 77 procent.

Provozovatelé kempů nepochybují o tom, že to souvisí i s hospodářskou krizí. "Svou roli nepochybně hraje to, že leckdo se musí více ohlížet na peníze," řekl deníku Leipziger Volkszeitung předseda svazu kempinkových zařízení ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko Peter Ahrens.

S hospodářskou situací podle něj také souvisí skutečnost, že více Němců letos tráví dovolenou ve své vlasti. Občané spolkové republiky jsou přitom na celém světě známí jako jedni z největších cestovatelů.

Jedete letos na dovolenou pod stan?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 6. srpna 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 261
ANO
ANO 252

Oblíbená dovolená na Baltu

Pro mnoho Němců je dovolená pod stanem a nejlépe "doma" ztělesněním svobody a flexibility. Podle autoklubu ADAC upřednostňuje tuto formu dovolené 1,7 milionu Němců. V samotném Německu přitom platí rodiny za kempinkové místo a noc v průměru zhruba 25 eur (téměř 650 Kč), což je zhruba o 50 centů více než loni a o několik eur více než u východních sousedů nebo třeba ve Švédsku.

Plné jsou prý kempy zejména v "nových" spolkových zemích a především pak podél pobřeží Baltského moře. Podle Ahrense tomu napomáhají opět hlavně samotní východní Němci. "Velmi mnoho jich mezitím opět cestuje tam, kde trávili dovolenou už před převratem," domnívá se expert.

Podle zprávy DIHK o turismu dělá nynější vývoj starosti hlavně cestovním kancelářím. Stále více dovolenkářů si navíc pobyty vyřizuje přímo přes internet.

Hospodářská krize se v německém turismu projevila také v tom, že lidé si u cestovních kanceláří objednávají letní dovolenou nebývale pozdě.

Poskytovatelé zájezdů se obávají, že spoléhání na nabídky "last minute" už spořivým Němcům zůstane.

Velké cestovní kanceláře jako TUI nebo Thomas Cook proto už nyní přicházejí naopak s výraznými slevami pro ty, kteří si teď objednají zájezd na zimu nebo na příští léto.

,