Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krize na severním pólu: polárníky zdržuje vysílený horolezec

  12:55aktualizováno  12:55
První dny na cestě na severní pól provází české dobrodruhy velmi špatné počasí. Silný negativní drift dosahuje až minus 24 kilometrů za den. Pokud by Horký s Jakešem denně ušli 24 kilometrů, zůstali by vlastně na místě.

Polárníci Petr Horký a Miroslav Jakeš trénovali cestu na severní pól v Norsku a na Špicberkách. | foto: www.piranhafilm.cz


Trasa expedice k severnímu pólu

Od začátku cesty, kdy Petr Horký a Miroslav Jakeš dorazili vrtulníkem na základnu Barneo, uplynulo 5 dní. Celou dobu mají velkou smůlu na špatné počasí.

Po dlouhém čekání na přesun na Barneo je severní polární kruh přivítal silným větrem, šedesátistupňovými mrazy a negativním driftem (proudění ledovce).

Miroslav Jakeš říká: "Takové podmínky jsem ještě při cestě na severní pól nikdy nezažil!" A to byl na točně už pětkrát.

Navíc české polárníky citelně zdržuje nesoběstačný Jihoameričan. Je to ekvádorský horolezec Pepe Jijón, který jako první Jihoameričan zdolal Mount Everest. Na severní pól plánoval jít sólo a na severní polární kruh jej vysadili stejným vrtulníkem jako Petra Horkého a Miroslava Jakeše.

Jijón se ale nemůže od české dvojice odpojit a jít samostatně, protože podcenil situaci.

Čeští polárníci
Režisér dokumentů Petr Horký

"Ten borec není ani schopen držet žádné tempo, on si vůbec neví rady. Ve finále je to tak, že my ho zachraňujeme!" líčí Petr Horký.

"Pomáháme mu vézt asi patnáct kilo jeho osobních věcí. Společně mu pomáháme stavět a balit stan, navigujeme a on se snaží jít s náma. Bohužel není schopen ani udržet naše tempo," popisuje Petr podmínky, za jakých se s Miroslavem Jakešem blíží k severnímu pólu.

"Problém je v tom, že my máme oblečení na období ´klidu´, když stavíme stan a nejsme ve výrazném pohybu, a pak máme oblečení na rychlou chůzi, když jsme na cestě. Nemáme oblečení na to, abychom šli pomalu a přizpůsobovali se pomalému tempu, takže jsme nuceni dělat zastávky a na Pepeho čekat."

Čeští polárníci
Polárník Miroslav Jakeš

"Pokud bychom tady Pepeho nechali samotnýho, tak zahyne. Kvůli nám je zase nucen jít svoje maximum. Bohužel zatím není k dispozici helikoptéra, která by ho vyzvedla. Takže zůstává s námi," hlásí Petr Horký ze severního polárního kruhu. 

I přes komplikace ale čeští polárníci plánují dojít na severní pól v daném termínu, tedy v neděli 13. dubna. V tuto chvíli mají za sebou přibližně 80 kilometrů z celkového počtu 200 km k pólu.

Expedice Vodka Amundsen


Expedice vodka Amundsen - severní pól 2008

Dobrodruh a režisér dokumentárních a cestopisných filmů Petr Horký míří na severní pól. Spolu se zkušeným polárníkem Miroslavem Jakešem hodlá během dvaceti dnů dojít k cíli dvousetkilometrovou trasou, kterou se kdysi vydal slavný horolezec Reinhold Messner.

Horký, který plánuje během expedice natočit dokumentární film, chce na místo přinést DVD s cimrmanovskou hrou Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem a také láhev vodky Amundsen na paměť legendárního norského polárníka, který na severním pólu nikdy nebyl.


Aktualita ze čtvrtka 10. dubna:

Petr Horký a Miroslav Jakeš by měli dorazit na severní pól ve středu 16. dubna 2008.
"Posunuli jsme termín, protože jsme byli nuceni držet pomalé tempo s naším ekvádorským kolegou Pepe Jijónem a  tím jsme ztratili hodně času. K tomu se také přidaly těžké podmínky na začátku naší cesty," vysvětlil Petr Horký.
Tak špatné podmínky - velmi silný vítr, negativní drift a neuvěřitelně nízké teploty (až mínus 55 stupňů), nepamatuje ani tak zkušený polárník jako je Mirek Jakeš.
Jihoamerický horolezec Pepe Jijón se ve středu 9. dubna dočkal vrtulníku a z Arktidy odletěl pryč.

Čeští polárníci byli ve středu zhruba 100 km od cíle své výpravy – severního pólu. Mají za sebou tedy polovinu cesty.


Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Z Machu Picchu vykázali evropské turisty, fotili se s odhaleným pozadím

Machu Picchu v Peru

Správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s...

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Nekomentujte politiku, vzkazuje Británie svým občanům v Rusku

Moskva. V popředí věže Kremlu, v pozadí monumentální budova Lomonosovovy...

Británie dnes vyzvala své občany, kteří cestují do Ruska, aby se tam kvůli zvýšenému napětí mezi oběma zeměmi vyhýbali...

Najdete na iDNES.cz