Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krize na severním pólu: polárníky zdržuje vysílený horolezec

  12:55aktualizováno  12:55
První dny na cestě na severní pól provází české dobrodruhy velmi špatné počasí. Silný negativní drift dosahuje až minus 24 kilometrů za den. Pokud by Horký s Jakešem denně ušli 24 kilometrů, zůstali by vlastně na místě.

Polárníci Petr Horký a Miroslav Jakeš trénovali cestu na severní pól v Norsku a na Špicberkách. | foto: www.piranhafilm.cz


Trasa expedice k severnímu pólu

Od začátku cesty, kdy Petr Horký a Miroslav Jakeš dorazili vrtulníkem na základnu Barneo, uplynulo 5 dní. Celou dobu mají velkou smůlu na špatné počasí.

Po dlouhém čekání na přesun na Barneo je severní polární kruh přivítal silným větrem, šedesátistupňovými mrazy a negativním driftem (proudění ledovce).

Miroslav Jakeš říká: "Takové podmínky jsem ještě při cestě na severní pól nikdy nezažil!" A to byl na točně už pětkrát.

Navíc české polárníky citelně zdržuje nesoběstačný Jihoameričan. Je to ekvádorský horolezec Pepe Jijón, který jako první Jihoameričan zdolal Mount Everest. Na severní pól plánoval jít sólo a na severní polární kruh jej vysadili stejným vrtulníkem jako Petra Horkého a Miroslava Jakeše.

Jijón se ale nemůže od české dvojice odpojit a jít samostatně, protože podcenil situaci.

Čeští polárníci
Režisér dokumentů Petr Horký

"Ten borec není ani schopen držet žádné tempo, on si vůbec neví rady. Ve finále je to tak, že my ho zachraňujeme!" líčí Petr Horký.

"Pomáháme mu vézt asi patnáct kilo jeho osobních věcí. Společně mu pomáháme stavět a balit stan, navigujeme a on se snaží jít s náma. Bohužel není schopen ani udržet naše tempo," popisuje Petr podmínky, za jakých se s Miroslavem Jakešem blíží k severnímu pólu.

"Problém je v tom, že my máme oblečení na období ´klidu´, když stavíme stan a nejsme ve výrazném pohybu, a pak máme oblečení na rychlou chůzi, když jsme na cestě. Nemáme oblečení na to, abychom šli pomalu a přizpůsobovali se pomalému tempu, takže jsme nuceni dělat zastávky a na Pepeho čekat."

Čeští polárníci
Polárník Miroslav Jakeš

"Pokud bychom tady Pepeho nechali samotnýho, tak zahyne. Kvůli nám je zase nucen jít svoje maximum. Bohužel zatím není k dispozici helikoptéra, která by ho vyzvedla. Takže zůstává s námi," hlásí Petr Horký ze severního polárního kruhu. 

I přes komplikace ale čeští polárníci plánují dojít na severní pól v daném termínu, tedy v neděli 13. dubna. V tuto chvíli mají za sebou přibližně 80 kilometrů z celkového počtu 200 km k pólu.

Expedice Vodka Amundsen


Expedice vodka Amundsen - severní pól 2008

Dobrodruh a režisér dokumentárních a cestopisných filmů Petr Horký míří na severní pól. Spolu se zkušeným polárníkem Miroslavem Jakešem hodlá během dvaceti dnů dojít k cíli dvousetkilometrovou trasou, kterou se kdysi vydal slavný horolezec Reinhold Messner.

Horký, který plánuje během expedice natočit dokumentární film, chce na místo přinést DVD s cimrmanovskou hrou Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem a také láhev vodky Amundsen na paměť legendárního norského polárníka, který na severním pólu nikdy nebyl.


Aktualita ze čtvrtka 10. dubna:

Petr Horký a Miroslav Jakeš by měli dorazit na severní pól ve středu 16. dubna 2008.
"Posunuli jsme termín, protože jsme byli nuceni držet pomalé tempo s naším ekvádorským kolegou Pepe Jijónem a  tím jsme ztratili hodně času. K tomu se také přidaly těžké podmínky na začátku naší cesty," vysvětlil Petr Horký.
Tak špatné podmínky - velmi silný vítr, negativní drift a neuvěřitelně nízké teploty (až mínus 55 stupňů), nepamatuje ani tak zkušený polárník jako je Mirek Jakeš.
Jihoamerický horolezec Pepe Jijón se ve středu 9. dubna dočkal vrtulníku a z Arktidy odletěl pryč.

Čeští polárníci byli ve středu zhruba 100 km od cíle své výpravy – severního pólu. Mají za sebou tedy polovinu cesty.


Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Najdete na iDNES.cz