Křivoklátsko: sedm divů světa v Česku

Ikdyž to právě dnes tak nevypadá, zima bude brzy pryč a otázka je jasná - kam na první jarní výlet do probouzející se přírody? Pokud chcete vidět nádherný původní les včetně vzácného tisu, unikátní hrad, jezírka, vodopád i nejhezčí skálu ve středních Čechách, volba je jen jedna: Křivoklátsko.

Krajina UNESCO

V urbanizované a přecivilizované krajině středních Čech tvoří Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko až neuvěřitelně opuštěnou a jen velmi málo narušenou přírodní oázu.

Páteří CHKO je klikatící se tok řeky Berounky, ozdobený strmými skalisky starých sopečných hornin s typickou teplomilnou vegetací. Do příkrých údolních svahů ústí zvláště z pravé strany opuštěné rokle menších potoků s neobyčejně zachovalou, v podstatě ještě původní druhovou skladbou lesních dřevin.

Rozsáhlé lesní porosty představují vedle Berounky, kterou proslavil spisovatel Ota Pavel, hlavní přírodní a krajinný fenomén Křivoklátska. Jejich na české poměry vysoký stupeň zachovalosti je do jisté míry dán i historickou funkcí, kdy sloužily českým panovníkům jako oblíbený revír pro loveckou kratochvíli a tím byly záměrně ušetřeny před kolonizací a výstavbou vesnic.

Pro své neobyčejné přírodní hodnoty bylo Křivoklátsko již v roce 1977 zařazeno mezi biosférické rezervace UNESCO – dokonce se tak stalo o rok dříve před oficiálním vyhlášením chráněné krajinné oblasti.



Přírodní most v CHKO Křivoklátsko
* VÍCE FOTEK PRO POTĚCHU OKA I DUŠE NAJDETE ZDE

Úžasný rozhled z Vraní skály

Když se řekne Křivoklátsko, většině se asi vybaví pohádkový lovecký hrad Křivoklát, podle něhož je celé území pojmenováno. Sem jezdí nejvíce turistů, zde cvakají závěrky fotoaparátů ostošest. Odtud se také vyráží na krátké pěší výlety, do blízkého okolí jezdí Pražáci k Berounce na své chaty.

Naopak zcela netradičním východiskem do Křivoklátska jsou Zdice na jižním okraji CHKO – obec, kudy každý jen prosviští buď po dálnici nebo železnici někam pryč. Ze Zdic vychází modrá turistická značka, která vás přes vesnici Knížkovice asi po 4 kilometrech přivede k opuštěnému lesnímu rozcestí s letitými cedulkami pozoruhodně vzrostlými do stromu. Že se 1,5 km odtud nachází jedno z nejlepších rozhledových míst ve středních Čechách, tuší opravdu jen málokdo.

Po žluté značce se ostřejším výstupem v krásném dubohabrovém lese brzy dostanete pod mohutnou buližníkovou skálu, na níž vede technickými pomůckami jištěná kozí stezka. Zábradlím zabezpečená skalní plošina, vystupující nad nejvyšší koruny stromů, poskytuje opravdu výjimečný, ničím nerušený kruhový rozhled. Jižní obzor uzavírá pásmo Hřebenů a Brd, na sever se rozprostírá zvlněná plošina křivoklátských lesů. Máte-li dobrý zrak, rozeznáte i siluetu hradu Točník.

Výstup na Vraní skálu lze dobře skloubit s návštěvou památného kopce Veliz nad Kublovem, kde Vršovci mučili knížete Jaromíra. Ke zpáteční cestě se nabízí stezka romantickým údolím Lučního potoka (žlutá značka), která vede do vesnice Březová poblíž hradů Žebrák a Točník.



Zakulacení Země z Vraní skály

Třináctivěžová zřícenina nad Berounkou

Na Křivoklátsku naleznete i jeden z architektonicky nejpozoruhodnějších českých hradů. Ne – nejmenuje se Křivoklát, jak asi každého logicky napadne, ale Týřov. Tyčí se hrdě nad Berounkou naproti obci Týřovice, v jedné z nejkrásnějších partií celé oblasti.

Z pohledu běžného návštěvníka patří Týřov spíše mezi méně zajímavé hrady, avšak z hlediska české hradní architektury se jedná o objekt nesmírně významný, ne-li doslova unikátní. Jeho stavitel se zřejmě jako první ve střední Evropě nechal inspirovat vojensky velmi kvalitními hradními modely z Francie, které se vyznačovaly velkým počtem věží a nazývaly se kastely.

Týřov, založený na počátku 13. století Václavem I., se skládal ze dvou částí. Horní hrad zaujímal oválný půdorys na nejvyšším místě kopce a vévodila mu okrouhlá věž (bergfrit). Kromě ní zde stál ještě menší palác a čtverhranná věž (donjon), od níž se dnes naskýtá překrásný pohled na líně tekoucí Berounku. Druhá část hradu (tzv. dolní hrad) měla obdélný půdorys a nacházely se v ní hospodářské budovy. Obdélník hradeb přitom zpevňovalo šest okrouhlých a jedna čtverhranná věž. V součtu měl tedy Týřov celkem devět věží a k tomu ještě čtyři menší věžice, což je opravdu nejen v Čechách ojedinělý a úctyhodný počet.



Zřícenina hradu Týřov

Na hrad se dostanete po žluté značce od železného mostu pod Skryjemi (cca 2 km). Chodník, na některých místech spíše kozí stezka (místy i jištěná), vede příkrým skalnatým svahem nad Berounkou a prochází kolem mnoha jedinců tisu červeného – dřeviny ve středověkých Čechách docela hojné, dnes ve volné přírodě velmi vzácné.

Skryjská jezírka na jaře mokrou nohou

Na Týřov vede pouze jedna cesta, po níž se musíte vrátit zpět. Výlet na celý den to rozhodně není, byť byste se nechali nadlouho zdržet pohledem na magickou sílu jarních vod v řece Berounce. Další jarní vody, pro změnu mnohem divočejší, můžete obdivovat nedaleko odtud v přírodní rezervaci Jezírka.

Východiskem ke Skryjským jezírkům je podobně jako v případě Týřova vesnice Skryje. Tato nevelká víska je pojmem především pro sběratele fosilií. V okolí se nachází jedny z nejlepších lokalit výskytu trilobitů, které tu v předminulém století sbíral a popisoval sám Joachim Barrande. Před bývalou školou si můžete prohlédnout jeho bustu, v sezóně bývá otevřeno i muzeum.



Tisy nad Berounkou u Týřova

Ze Skryjí od kostela vyrazíte ke Skryjským jezírkům po modré značce. Trasa vede nejdříve přes pole, pak klesá do hlubokého údolí Zbirožského potoka. Asi za tři čtvrtě hodiny jste na místě.

Jezírka, vzniklá rozlitím potoka v místě malého spádu, až tak výjimečná nejsou, avšak skalní stěna nad posledním z nich bezesporu ano. Mimořádně tvrdé horniny sopečného původu vytvořily v údolí mohutnou zeď, přes níž se musel potok po tisíciletí složitě prokousávat. Výsledkem je krátká, avšak velmi impozantní soutěska s malým vodopádem. Každopádně jedno z krajinářsky nejpozoruhodnějších míst v celé České republice!

Za zvýšených hučících jarních vod mohou nastat problémy se suchýma nohama, ve srovnání s nezapomenutelnými zážitky je to však jistě jenom podružný problém :-).



Soutěska Zbirožského potoka nad Skryjskými jezírky

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT
Zdice, Vraní skála
Do Zdic jezdí z Prahy vlaky každou chvíli. K pokoření Vraní skály se nabízí rovněž autobusová linka z Berouna do vesnice Svatá (odj. 9.35), vzdálené cca 2 km od vyhlídky.

Skryje, Týřov, Skryjská jezírka
Nitro málo osídlené oblasti Křivoklátska je veřejnými dopravními prostředky velmi špatně dostupné. Vlakem se dostanete do Roztok u Křivoklátu, což je od popisovaných lokalit Týřova a Skryjských jezírek docela daleko (cca 12 km). Do Skryjí se dostanete jenom autobusem, v sobotu pouze z Rakovníka (8.30), v sobotu a v neděli i z Berouna (9.35), avšak až od 1. dubna.

MAPY
1 : 50 000 KČT č. 33 – Křivoklátsko a Rakovnicko
1 : 50 000 KČT č. 34 – Brdy a Rokycansko

 

Skryjská jezírka pod soutěskou

Soutěska Zbirožského potoka nad Skryjskými jezírky

Průlom Zbirožského potoka nad Skryjskými jezírky

Rozcestník zarostlý do stromu pod Vraní skálou

Křivoklátské lesy z Vraní skály

Zakulacení Země z Vraní skály

Přírodní most v CHKO Křivoklátsko

Údolí na Křivoklátsku jsou často skalnatá

Zřícenina hradu Týřov

Tisy nad Berounkou u Týřova

Údolí Berounky pod Týřovem

Most přes Berounku pod Skryjemi

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Světové legendy lenošení. Seznamte se s nejkrásnějšími termály světa

16. března 2024

Po celém světě bychom napočítali přes šest tisícovek termálních pramenů, ale koupat se dá jen v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapverdy jsou perla uprostřed Atlantiku. Bílé pláže, ferraty i život pod sopkami

11. března 2024

Premium Sopečné peklo, zelený ráj a tisíce lidí v dírách v zemi. Kapverdské ostrovy nabízejí rozmanité...

Až tři metry sněhu. Rakouská střediska, kde si prodloužíte lyžařskou sezonu

14. března 2024

Letošní zimní sezona v Alpách pokračuje. A to bez ohledu na teploty, které v posledním měsíci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Slapy jsou ikonou našich vodních děl

17. března 2024

Seriál Tajemství přehrad nás dnes zavede k jednomu z nejznámějších vodních děl u nás, na Slapy. Třetí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

OBRAZEM: Kde se natáčí Survivor. Ostrov Hispaniola je rájem i peklem

19. března 2024

Nejnovější série reality show Survivor Česko & Slovensko se natáčí v Dominikánské republice na...

Amsterdam v boji proti zlým turistům přitvrzuje a nasadil kvíz

18. března 2024  17:22

Amsterdam v průběhu let vyzkoušel různé způsoby, jak potlačit nepříjemný cestovní ruch, od...

Pozoruhodné botanické zahrady světa zrcadlí džungle, pouště i velehory

18. března 2024

Byť jde primárně o respektované badatelské instituce, návštěva jejich areálů suchopárná rozhodně...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...