Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Křemešník nabízí skvělý rozhled

aktualizováno 
- Zajímavým tipem na výlet může být i pověstmi opředený vrch Křemešník, který je nejvyšším vrcholem Křemešnické vrchoviny tvořící výběžek Českomoravské vrchoviny. Rulový vrchol tohoto kopce leží ve výši 765 metrů nad mořem a najdete ho deset kilometrů jihovýchodně od Pelhřimova.

Křemešník sice není příliš výrazným vrchem, dokonce se poněkud ztrácí mezi okolními kopci, přestože patří k nejvyšším na Českomoravské vrchovině. Má však přitažlivé kouzlo hlubokých lesů, kde lze dýchat svěží čistý vzduch. Na jeho vrchol je navíc možno vyjet po lesní silničce.
Před pěti lety zde byla postavena rozhledna, a to přímo vedle staveb, které zde již stojí odedávna. Železná věž složí sice hlavně jako televizní přivaděč, je však současně využívána i k turistickým účelům. Celková výše konstrukce je dvaapadesát metrů, vyhlídka je ve čtyřiceti metrech.
Kruhový rozhled z tohoto ochozu je skutečně velkolepý. Je zde možno shlédnout na značnou část Českomoravské vrchoviny, směrem na jih Jihlavské vrchy v čele s nejvyšším vrcholem Českomoravské vrchoviny - Javořicí a televizním vysílačem, jihozápadně pásmo kopců s hlubokými lesy - takzvanou Českou Kanadu na Jindřichohradecku, západně oblast Táborska s vrchem Svidníkem, severozápadně oblast Mladovožicka s vrchem Strážiště, severně Posázaví a přehradní nádrž Želivka, vrch Melechov, hrad Lipnice a zříceninu hradu Orlík, severovýchodně Havlíčkobrodsko v pozadí se Žďárskými vrchy, jihovýchodně Jihlavsko s vrchy Čeřínkem a Špičákem.
Již od roku 1710 však stojí na Křemešníku také barokní kostel Nejsvětější Trojice, který vznikl na místě původní gotické kaple z roku 1555. Kostel je částečně rokokový, v roce 1734 k němu byly přistavěny dvě nárožní kaple. Je zde i nedokončená stavba sochaře Šejmosty - Větrný zámek. Na úbočí Křemešníku je kaple svaté Anny, obnovená v roce 1620.
Odtud občasně vyvěrá slabě radioaktivní pramen, který prý má zázračné léčivé účinky. Ve 13. a 14. století se na Křemešníku těžilo stříbro - proto ona slabá radioaktivita pramene. Dříve se zde často konaly poutě.
V roce 1832 směřovalo na Křemešník mnoho procesí ze všech krajů a většina lidí, kteří byli zázračnou vodou ze studánky očištěni, se prý uzdravilo a zbavilo svých neduhů. Pověst o léčivé vodě pak vedla k založení kostela Nejsvětější Trojice. Od kaple svaté Anny vede ke kostelu také Křížová cesta, která je částečně dílem sochaře Antonína Bílka.

A když se s Křemešníkem důkladně seznámíte, můžete si odpočinout a občerstvit se v horském hotelu Křemešník, kde je také k dispozici ubytování. Zde máte také možnost vzít si mapu a příslušného turistického průvodce a zamyslet se, která další místa Českomoravské vrchoviny ještě navštívíte.

 

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

OBRAZEM: V moři nejsme nic. Setkání s obrovským žralokem bílým

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i...

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i když se zrovna nachází v ocelové kleci....

OBRAZEM: Život mezi kapkami deště. Kde na světě prší nejvíc?

(ilustrační snímek)

Jsou místa, kam by bez deštníku vyrazil jen blázen. Dokážete odhadnout, kde na světě nejvíc prší a kde spadlo tolik...

Najdete na iDNES.cz