Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kreditní karta nemusí být všespásná pomůcka

aktualizováno 
- Cestování s moderním finančním pomocníkem - kreditní kartou, bývá příjemné, avšak i její používání může způsobit ve světě majiteli tohoto "zázraku" řadu nepříjemností. Podívejme se tedy, v jakých případech dokáže plastiková vymoženost svého vlastníka nejčastěji zradit.
Paradoxně největší slabina kreditní karty se skrývá v její největší síle - bezhotovostních platbách, byť jen nepřímo. Je totiž velmi snadné podlehnout iluzi, že se dá vyrazit do zahraničí zcela bez peněz - tedy bez rizika okradení, a všechny svoje náklady zde uhradit kartou. Na začátku cesty se vše zdá v pořádku a kreditní pýcha dělá svému majiteli samou radost: díky ní může telefonovat z letadla, po příletu si bez problémů zajistit vypůjčení auta, taktéž rezervace hotelového pokoje a následná platba bývá bez problému.
Vrásky však naskočí při takzvaných drobných platbách nebo například při malém nákupu potravin v běžném obchodě. Nu což, mávne vlastník kreditky rukou, půjde se do bankomatu pro hotovost, vždyť mašiny na peníze stojí na každém rohu. Místo očekávaných bankovek však může sklapnout past.
Zdaleka ne všechny bankomaty, přestože jsou označeny symbolem kreditní karty, kterou vlastníte (například Eurocard/Mastercard či VISA), nemusí být schopny vaši kartu správně přečíst. I když řádně zadáte svůj PIN kód a přístroj přežvýká všechna data, může se ozvat jen zachrčení naprázdno a ze škvíry vám namísto peněz vypadne lísteček se strohým textem, že stroj není schopen provést spojení s vaším bankovním ústavem. Totéž se může opakovat o dům dále u jiného bankomatu.
Jak je to možné? rozčílíte se, protože situace je to absurdní a tak trochu připomíná scénku z Milionové bankovky: máte sice v ruce mimořádně silný platební prostředek, ale v podstatě jste bez peněz.
I když je to situace nepříjemná, zvláště když člověk cestuje po vzdálené zemi, je třeba zachovat chladnou hlavu. Pokud odmítne poslušnost jeden i druhý bankomat, bude lépe přestat s podobnými snahami, protože by se při zuřivě opakovaných pokusech ještě nakonec mohlo stát, že vám stroj vaši kartu "sežere". Místo toho je třeba zamířit do nejbližší banky či směnárny a poradit se s někým u přepážky. Zde by neměl být problém si peníze na kartu vyměnit běžným "úřednickým" postupem. Tedy oznámit, jak velkou částku hodláte vybrat, vyplnit blanket a podepsat ho. Potíž může vyvstat jen v případě, že je třeba pátek večer a všude už mají zavřeno. Potom se vskutku můžete na několik dní ocitnout bez peněz.
Dalším omezením mohou být takzvané denní limity - jinými slovy kolik můžete denně z karty čerpat. V případě běžných kreditek nebývají tyto limity nikterak závratné a v případě větších výdajů (například placení hotelu za týden pobytu) je třeba myslet na rozložení platby do několika částí.
Jak vidno, ani všemi vzývaná kreditní karta ještě nemusí zaručit bezstarostné cestování.
Autor:


Témata: Samoa, MasterCard, VISA

Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Jak vidět Neapol a nezemřít. Návod na dovolenou po italsku

Amalfinská riviéra. Pohled na Positano

Báječné moře, nádherné scenérie, světově proslulé vykopávky, slavné ostrovy i trocha jižní dekadence, to všechno...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Najdete na iDNES.cz