Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásy L'Aquily očima čtenáře. Předtím, než se otevřela zem

  8:00aktualizováno  8:00
Aquila v italštině znamená orel. Je hlavním střediskem regionu Abruzzo, které srazilo na kolena ničivé zemětřesení. V tomhle drsném horském kraji, který je nabitý tisíciletou historií, památkami a svéráznou kulturou, orlové skutečně slétávají z vrcholků hor do údolí.

Itálie, L'Aquila (před zemětřesením) | foto: Profimedia.cz

99 náměstí, 99 kostelů, 99 kašen

Legenda praví, že 100 hradů v kraji se kdysi sjednotilo, aby založily město. Každý hrad měl vybudovat jedno náměstí, jeden kostel a jednu kašnu tak, aby bylo rychle vystavěno velkolepé město. Jeden z hradů ale nakonec z projektu vycouval, a tak nakonec vzniklo město s 99 náměstími, 99 kostely a 99 kašnami.

Realita je jako obvykle daleko prostší, zakládajících "hradů", či spíše vesnic, bylo mnohem měně, nicméně i tak je L'Aquila svými 467 km2 šestým nejrozlehlejším městem v Itálii.

Město vzniklo roku 1254 z vůle okolních obyvatel, kteří v něm hledali útočiště před útlakem feudálních baronů. Tím se stal z L'Aquily unikát. Je to jediné středověké město v Itálii, které nebylo budováno náhodně, ale podle systematických urbanistických plánů.

Země raněného orla

Itálie, Aquila před zemětřesenímSmutnou ikonou nedávného zemětřesení se stala Bazilika sv. Bernardina z 15. století, fotografie její zhroucené kopule obletěly celý svět. Bazilika, která již jednou byla po ničivých otřesech v roce 1703 restaurována v barokním stylu, uchovává hrobku sv. Bernardina Sienského a je bohatě zdobena freskami Cenatiempa a Moscy.

Itálie, Aquila před zemětřesenímZa historickými hradbami města se tyčí Bazilika Santa Maria di Collemaggio z 13. století. Její fotogenický exteriér je snadno zapamatovatelný díky bíločervené hře geometrických ornamentů z kamenných destiček, pokrývajících celou čelní fasádu chrámu. Uvnitř je ukryta hrobka papeže Celestýna V. od Girolama z Vicenzy, na kterou se složili okolní zpracovatelé vlny. Turisté mohli v bazilice ještě donedávna obdivovat mnoho vzácných fresek z 15. a 16. století, vzhledem k vážnému poškození chrámu při zemětřesení ale není jasné, v jakém jsou nyní stavu.

Zemětřesení zasáhlo i městský hrad, pevnost, kterou byli nuceni vybudovat odsouzení Aquilané po potlačeném povstání v roce 1527 pro španělské protektory. Čtvercový půdorys hradu s mohutnými bastilami je skvělou ukázkou pevnostní architektury, budované po více než století. Hrad prošel mohutnou rekonstrukcí po 2. světové válce, teď ho tedy čeká další.

Jednou z mála památek, které se nedávné zemětřesení vyhnulo, je aquilský dóm věnovaný sv. Jiřímu a Maximovi ze 13. století. Naposledy ho zničilo zemětřesení v roce 1703, poté byl znovu opraven.

V L'Aquile nelze opomenout slavnou "Fontana delle 99 cannelle", což je dlouhá kašna, z níž vytéká 99 pramínky studená voda jako upomínka na legendárních 99 zakládajících obcí města. Příjemné osvěžení v horkém létě.

Itálie, Aquila před zemětřesením

Pod nejvyšším vrcholem italských Apenin

Itálie, AbruzzoCelému kraji dominuje masiv Gran Sasso s horou Corno Grande (2 912 m n.m.), která je zároveň nejvyšším vrcholem italských Apenin a místem, kde se nachází jediný apeninský ledovec.

Dostanete se sem po silnici číslo 17 přes malebné vesničky. Cestou projedete obcí Paganica se starobylými sídly (Palazzo Dragonetti) a pokračujete dále do hor, směrem k areálu Národního institutu jaderné fyziky. Zvláštní spojení - centrum špičkového nukleárního výzkumu uprostřed drsných hor.

Itálie, Gran SassoOdsud směrem na jih se rozkládá Campo Imperatore, horská lyžařská oblast, kde jsou vleky v provozu často až do května a kde bylo možné v minulosti na svazích potkat i slavného Alberta Tombu nebo římskou smetánku. Nedaleko vleků můžete přespat v noblesním hotelu stejného jména, Campo Imperatore. Možná dokonce v tom samém pokoji, v němž byl v roce 1943 zadržován po sesazení a zatčení Benito Mussolini, který tím hotel navždy proslavil.

Poblíž hotelu pak najdete astronomickou observatoř i stoletou Alpskou zahradu.

Pokud by vás lákalo prozkoumat tuto "střechu" centrální Itálie pěšky, stačí si vybrat jednu z mnoha alpinistických stezek, které u hotelu začínají.

Itálie, Abruzzo

Stará dobrá Itálie

Volejte levně

do Itálie, s klikniavolej.cz už od 1,19 Kč za minutu

Do Abruzza se dá zamířit na dovolenou po celý rok. Lyžování nemá chybu, sjezdovky i ubytování jsou na špičkové úrovni. V létě si můžete objednat pobyt na jaderském pobřeží tohoto kraje a týden se válet na skalnaté pláži s vodou průhlednou do čtyř metrů, nic srovnatelného s hnědou břečkou v Jésolu, pár set kilometrů na severu.

Nebo sem můžete přijet mimo turistickou sezonu a objevovat krajinu, která se stala kulisou mnoha slavných filmů (např. Jméno růže, filmy s B. Spencerem a T. Hillem). V malých horských osadách zvaných contrada, zbudovaných z travertinových kamenů, bahnité malty a hliněných tašek, zahlédnete v očích starousedlíků odlesk hrdých Sabinů, prapůvodního národa, který po staletí vzdoroval římskému impériu, aby mu nakonec před dvěma a půl tisíci lety podlehl.

Itálie, Abruzzo

Na venkově v Abruzzu můžete dodnes spatřit starousedlíky, jak vyrábějí ovčí sýr, jak spravují dveře na dvousetletých pantech či zalévají čekanku v mrňavých předzahrádkách. Třeba vás pozvou dovnitř na svoje silné černé víno a tvrdý chleba. Až zemřou, odnesou si kus tohoto staroitalského světa navždy s sebou, mladí už většinou dávno přesídlili do měst. Zvláštní je i místní dialekt, tolik odlišný od italštiny.

Itálie, AbruzzoMůžete se dotoulat k travou zarostlým zbytkům sabinského, později římského města Amiternum, sednout si a přejet dlaní po drsných kamenných lavicích antického amfiteátru. Možná právě vedle vás seděl Pilát Pontský, který podle pověsti taky pocházel z Abruzza. Kořeny tu prý má i americká popstar Madonna.

Země se zachvěla a horské Abruzzo je na kolenou. Nebylo to poprvé a asi ani naposledy. Všichni ale věří, že brzy zase vstane a, slovy italského premiéra, bude ještě hezčí než předtím. Turisté si jen mohou přát, aby to bylo co nejdřív.

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární...

Z Brušperku vyrazili na starých čezetách do Austrálie. Trvalo jim to rok

V kráteru sopky Batur, Indonésie

Během 430 dnů projeli Čech Marek Vantuch a Slovenka Ivana Haraslínová na starých čezetách Evropu, Asii a Austrálii....

Nebojte se couchsurfingu. Já jsem tak poznala Filadelfii, píše Češka

Filadelfie

Jako au-pair v americkém Washingtonu D.C. jsem se během svého volna snažila poznávat nová místa. Jedna z mých...

Najdete na iDNES.cz