Královské Maroko

  10:10
Marocké království je dnes suverénním, mezinárodně uznávaným státem. Jeho území však bylo v minulosti ovlivněno výpady Římanů i Španělů a mocenskými boji i mezi samotnými Araby. U moci se vystřídalo několik dynastií, jejichž panovníci si jako svá sídla volili různá města…

FÉZ

Jedním z nejstarších marockých měst je Féz, který byl založen jako hlavní město již v 8. století a stal se důležitým politickým, obchodním i kulturním centrem středověkého Maroka. Najdete zde jednu z nejkrásnějších medín - starou městskou čtvrť s křivolakými uličkami a tržišti, které jsou typické pro většinu marockých měst.

Pro turisty se tato změť uliček může stát skutečným labyrintem, ze kterého je těžké najít cestu ven. Zachytíte pobavené pohledy domorodců, kteří vytuší vaše tápání ve špinavých uličkách plných obchůdků se všelijakým zbožím – od potravin až po boty. Možná podlehnete vábení některého z prodavačů, ochutnáte od něj sušené fíky a datle či olivy v nějakém zajímavém nálevu a necháte se strhnout ke smlouvání o ceně. Bez smlouvání si tu totiž těžko něco koupíte.

Nespornou atrakcí fézské medíny jsou také koželužny a barvírny s jejich velice intenzívní „vůní“. Při procházce uličkami se musíte připravit na proplétání mezi davy domorodců, kteří přímo vyhledávají tělesný kontakt. Turisté - především ženy jsou pro ně nesmírně zajímavé, takže je třeba být neustále ve střehu před nemístnými dotyky marockých mužů snad všeho věku.

Do těsných uliček se navíc ještě připlétají všudypřítomné muly a mopedy, které bezohledně rozrážejí proudy lidí. Pokud vás tenhle neustálý shon trochu unaví, můžete se uchýlit do nejbližší čajovny a vychutnat si sklenku silně oslazeného zeleného čaje s velmi aromatickou marockou mátou, jejíž vůně je pro tuto zemi tak charakteristická.

MARRAKÉŠ

Marockým královským městem s nejpůsobivější atmosférou je zcela určitě Marrakéš, město prohlášené svými trhy. Někdy je také nazýváno Červenou perlou pro barvu svých městských hradeb. Ani v tomto městě nechybí minarety, mešity a mauzolea, ale srdcem města a místem přitahující místní obyvatele i turisty je náměstí Jemaa el Fna neboli Shromaždiště mrtvých. Svůj název získalo díky svému původnímu účelu – konaly se tu veřejné popravy a vystavovaly se tu hlavy popravených odsouzenců.

Dnes se tu konají trhy, kterými město ožívá především odpoledne a večer. Náměstí, kudy normálně projíždějí auta, se zaplní různými šarlatány, prodavači koření a henny, krotiteli hadů, ženami nabízejícími za směšnou cenu tetování hennou (trochu to pálí, ale krásné arabské vzory vám na kůži vydrží ještě 14 dní), stánky s jídlem (vařenými hlemýždi a dalšími přitažlivými pokrmy), hudebníky a obchodníky nabízejícími běžné marocké artikly – kožené sandály, tradiční oděvy, koberce, keramiku, koření, sušené ovoce a spoustu dalšího zboží, které rozhodně musíte koupit.

Pokud odejdete s pocitem, že jste usmlouvali tu nejlevnější cenu, buďte si jisti, že obchodník se v duchu směje, jak na vás úžasně vydělal. K večeru je náměstí osvětleno jen slabými světly u stánků. Mezi proudy domorodců a turistů se s hlasitým troubením proplétají auta. Další ukázka zajímavě řízeného marockého silničního provozu. Přes existenci semaforů se tu na křižovatkách ještě často vyskytují policisté, snažící se ten proud šílených řidičů usměrnit. Přesto tu zažijete takové řidičské kousky, že jste rádi, že zrovna stojíte na chodníku.

MEKNÉS

Třetím královským městem, které upoutalo pozornost panovníka Moulaye Ismáila, je Meknés (arabsky Miknás). Díky jeho rozsáhlé stavitelské činnosti vzniklo v tomto městě mnoho nových mešit, paláců, pavilonů, lázní a parků a město si vysloužilo přezdívku „marocké Versailles“.

Za pozornost určitě stojí mauzoleum tohoto panovníka, do kterého je vstup povolen i nevěřícím. Podél městských hradeb, jejichž celková délka je asi 20 kilometrů, dojdete až na centrální náměstí se dvěma branami - Bab el-Mansour a Bab Jema en Nouar.   

Z náměstí se opět můžete vydat do spletité a zapáchající medíny (Maročané si totiž s hygienou hlavu nelámou - veřejných záchodků tu najdete minimálně a odpadky se tu vesele odhazují, kde vás jen napadne). Pokud vás vysílí žhavé marocké slunce a dostanete chuť na nějaký osvěžující nápoj, pak asi podlehnete nabídce čerstvé pomerančové šťávy, kterou vám prodavači vymačkají na počkání přímo na ulici. Při potulkách městem byste neměli zapomenout ani na návštěvu medresy Bou Inania, která až do 60. let minulého století sloužila jako vysoká škola koránu. Dnes má statut muzea.

RABAT

Královským marockým městem je samozřejmě i Rabat, mnohasettisícová metropole, jejíž historie sahá až do třetího století před naším letopočtem. Ani v tomto městě nechybí stará čtvrť medína, tvořená mnoha úzkými a propletenými uličkami, ve kterých se můžete procházet, skryti před silnými slunečními paprsky rákosovým zastřešením. Nabízí se tu totéž co v jiných medínách – čerstvé i sušené ovoce, látky, koberce i boty. 

Neměli byste minout ani monumentální Bránu větrů (Bab er – Rouah) s vyrytými citáty z Koránu, která byla součástí mohutného městského opevnění. Sídlem krále je obrovský areál z 19. století s královským palácem a zahradami, který je ale turistům nepřístupný - již z dálky jsme od něj byli odháněni královskými strážci.

Nepochybnou dominantou Rabatu je ovšem červenohnědý čtverhranný minaret Tour Hassan, 44 metrů vysoká věž, která měla být součástí obrovské mešity. Na zamýšlenou velikost ukazují torza bílých sloupů, které měly tvořit 19 lodí modlitebny. Přímo naproti věži pak můžete zdarma navštívit mauzoleum Muhammada V., střežené královskou gardou.

V Rabatu se také nachází prý nejromantičtější místo Maroka – zřícenina Chellah, která leží v místech, kde byly položeny základy města. V Rabatu se ale nesetkáte jen s arabským světem, ale najdete tu i mnohé vlivy evropské – moderní domy či supermarkety Marjane. A pokud zatoužíte po spojení se světem, najdete tu, stejně jako v ostatních větších marockých městech, několik internetových kaváren. Ceny jsou více než příznivé (kolem 15 Kč za půl hodiny) a naštěstí u počítačů není jen arabská klávesnice…

A pokud budete mít trochu štěstí, zažijete v Maroku na vlastní kůži i královu přítomnost – budete-li zrovna projíždět městem a všimnete si, že na každém rohu stojí policista a všechny příjezdy na hlavní silnici jsou uzavřeny a hlídány policisty, můžete si být jisti, že každou chvíli (tedy asi během hodiny či více) tudy projede král se svým doprovodem. Na moment pocítíte jeho přítomnost, ale jeho tvář zahlédnete jen na plakátech…

 

Trh v nejstarším marockém městě Fézu.

Náměstí v královském městě Marrakéši v Maroku.

Za panovníka Moulaye Ismáila vzniklo ve měste Meknés řada nových mešit, paláců, pavilonů, lázní a parků.

Městské hradby v marockém městě Meknés jsou dlouhé asi dvacet kilometrů.

Nepochybnou dominantou Rabatu je čtverhranný minaret Tour Hassan, 44 metrů vysoká věž, která měla být součástí obrovské mešity.

Marocké královské město Marrakéš je vyhlášené svými trhy.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na omyl. Tyto úchvatné přírodní divy ve skutečnosti stvořil člověk

10. dubna 2024

Obdivujeme se jejich majestátu, žasneme nad jejich krásou a těší nás, co všechno jimi všemocná...

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotografie laminátek v Česku

9. dubna 2024  14:16

V březnu jsme se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměřili na jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

VIDEO: Konec všech křivd. Vodní festival v Myanmaru vítá Nový rok

16. dubna 2024  14:01

Buddhistický festival Thingyan patří v Myanmaru mezi nejdůležitější svátky celého roku. Polévání a...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Po stopách templářů. Pět míst, kde nahlédnete do historie tajemného řádu

16. dubna 2024

Premium Je tomu více než 700 let, co byl zrušen rytířský řád templářů. Jeho bohatství, vliv a také...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...