Polsko, Krakov

Polsko, Krakov | foto: Profimedia.cz

Krakov: nejatraktivnější a nejnavštěvovanější město Polska

  • 97
V Krakově, nejnavštěvovanějším městě Polska, si chvílemi připadáte jako ve Vídni či Florencii. Historické domy a paláce, náměstí s kostely, obchody, stánky s místními specialitami, restaurace, příjemné kavárny a čokoládovny. Do Krakova, vyhlášené metropole na řece Visle, se vyplatí zajet si třeba na víkend.

Krakov, druhé nejlidnatější město Polska, je skutečnou metropolí se vším všudy. Dá se tady báječně nakupovat, prohlížet památky, zajít na koncert nebo do některého z mnoha divadel. Dokonce se tu můžou pochlubit i jeskyní s drakem.

Od hraničního přechodu v Českém Těšíně je to po silnici do centra města 130 kilometrů. V centru Krakova se dá celkem bez větších potíží zaparkovat, jen se řidič nesmí ztratit na různých obchvatech kolem města. Jezdí sem ale také přímé vlaky, a to nejen z blízké Moravy, ale i z Prahy. Z hlavního nádraží je to do středu města pár minut chůze.

Polsko, Krakov. Nad řekou Vislou

Hrad Wawel

Dominantou a turistickým magnetem Krakova je nevysoký vrch Wawel na levém břehu Visly, kde se tyčí impozantní Královský hrad pocházející z 10. století a katedrála sv. Stanislava a Václava.

Hrad býval po staletí sídlem panovníků a katedrála místem korunovací králů. O významu Krakova, bývalého hlavního města Polska, svědčí i fakt, že i když roku 1609 byla hlavní metropolí jmenována Varšava, v Krakově se nadále odehrávaly korunovace nových vládců země.

Tak jako Češi navštěvují už od školních let Pražský hrad, aby se dotkli jádra českých dějin, stejně tak jezdí Poláci na Wawel a ve wawelské katedrále hrdě chodí kolem hrobek svých králů, světců a biskupů.

Polsko, Krakow. Kaple katedrály na Wawelu

Kaple katedrály na Wawelu

Polsko, Krakov, hrad Wawel

Hrad Wawel

Vzhledem k tomu, kolik je ve městě, kde žije zhruba tři čtvrtě milionu lidí, vysokých škol, galerií či divadel, svým způsobem je tak Krakov polskou metropolí i dnes, alespoň tedy po kulturní a společenské stránce. Míří sem také mnohem víc turistů než do Varšavy či jiných polských velkoměst.

Čas se zde tráví opravdu příjemně - historické centrum je plné památek a přitom není příliš rozlehlé. Od vstupu do středu města Floriánskou bránou se dá celkem pohodlně dojít pěšky až k Wawelskému návrší za pár desítek minut. Přitom se ještě stihnete podívat třeba na velmi hezké polské dívky nebo všelijaké pouliční umělce, hudebníky a komedianty.

Polsko, Krakov

Na hlavním náměstí můžete sledovat umění žonglérů a jen co se setmí, tak třeba i kousky polykačů ohně.

Polsko, Krakov

V historických ulicích se prohánějí různé typy tramvají, jsou zde k vidění vozy polské, rakouské či německé provenience, staré desítky let i zcela moderní

A ještě jedna zvláštnost. Na polské poměry byl Krakov během války a především při průchodu fronty skoro zázračně uchován. V jeho ulicích tak nikdy nevznikly ony smutné proluky, které by pak v pozdějších pětiletkách soudruzi museli zastavět úchvatnými paneláky, což je problém mnoha jiných historických měst Polska.

I proto bylo historické centrum společně s hradem Wawel zapsáno už v roce 1978 na prestižní seznam chráněných památek UNESCO.

Určitou kuriozitou a turistickým lákadlem kopce Wawel je i Dračí jeskyně, polsky Smocza Jama, s kovovou sochou draka, který chrlí z tlamy oheň. Váže se k ní pověst o sedmihlavém drakovi, který trápil celé město. Chrabrý král Krak draka později lstí zabil a založil město Krakow.

Polsko, Krakow. Katedrála na WaweluPolsko, Krakov

Město restaurací a kaváren

Krakov není jen městem památek, ale také požitků. Centrum je plné restaurací, bister, pizzerií, kaváren a čokoládoven. V restauracích vás nezklame žádná z polských specialit, ať už jde o některou z variant pirohů, klobásy, zelí, houby či třeba ryby na bezpočet způsobů. Jídla jsou tady velmi chutná a na naše poměry v průměru i mírně levnější.

Jiné je to s nápoji, především s pivem, které je výrazně dražší než u nás, ostatně nejen v Krakově, ale v celém Polsku. V restauraci zaplatíte za půllitr polského, německého nebo třeba i českého piva 40 a někde dokonce i 60 korun.

Kavárny jsou tady velmi oblíbené a směle se rovnají vyhlášeným evropským metropolím. Pokud chcete vyzkoušet něco jiného, doporučujeme navštívit některou čokoládovnu, kde si dáte nejen klasickou, ale i mnoha, někdy překvapivými způsoby, ochucenou horkou čokoládu.

Polsko, Krakow. Krakovské pečivo "obwarzanek"

Tradiční krakovské pečivo „obwarzanek“

Polsko, Krakov. Není to jen krakovská specialita - v centru velkoměst bývají k dostání přímo na ulici nebo na náměstí nádherné květiny

V centru bývají k dostání přímo na ulici nebo na náměstí nádherné květiny

Specialitu krakovské kuchyně ale kupodivu nenajdete v žádné restauraci, ale na ulici. Zdejší preclíky, zvané obwarzanky, jsou k dostání v pojízdných stáncích téměř na každém rohu. Za zhruba sedm až deset korun dostanete solidní pečivo, zvláštní tím, že se těsto ještě před pečením nechalo chvíli povařit. Znalci tvrdí, že díky tomu tyhle chutné preclíky vydrží podstatně déle čerstvé.

Co se týče ubytování, je zde celá řada zařízení v různých cenových relacích. Od nejluxusnějších hotelů po třeba studentský hostel přímo v centru, kde se dá slušně přespat za tři stovky.

Polsko, Krakov

Nákupy ve městě i na okraji

Pokud vás zachvátí nákupní horečka, jste v Krakově na správném místě. Seženete tu vše - kvalitní čokolády, desítky značek vodky nebo třeba výrobky z ryb. Oblíbeným suvenýrem je jantar, nabízejí se kvalitní šperky, ale i nevkusné kýčovité tretky.

Zvláštní kapitolou jsou místní hypermarkety. Ať už navštívíte obří obchodní domy řetězců Auchan, Carrefour, Mediamarkt nebo třeba Castorama, zjistíte, že Polsko jakožto větší země je zajímavějším trhem pro různé nadnárodní koncerny. Je tu větší výběr opravdu čehokoliv.

Polsko, Krakow

Starobylá tržnice Sukiennice

Polsko, Krakov

Ve starobylé tržnici uprostřed Rynku glowneho, zvané Sukiennice, pořídíte ledacos, třeba i kožichy a jantar

Jako zástupce země pivařů se musí Čech cítit hloupě třeba v oddělení nápojů - tolik druhů moku ze sladu a chmele by u nás nedaly dohromady ani všechny supermarkety v krajském městě. A i když je Krakov daleko od moře, skoro tak jako města v Čechách a na Moravě, výběr mořských ryb a plodů je tu fascinující.

Solidní výběr a nízké ceny jsou třeba i u oděvů, nábytku a vybavení domácnosti nebo elektroniky. Nepříjemné ovšem může být to, když doma zjistíte, že koupený monitor či DVD přehrávač nefunguje tak, jak jste chtěli. Jet kvůli reklamaci opět pár stovek kilometrů do Polska může být problém.

Každopádně i tak Krakov může být skvělý tip třeba na předvánoční víkendový výlet.

Proč je nám Krakov tak blízký? Krakov je tak ryze polský jako málokteré jiné zdejší město. Přesto mají jeho počátky leccos společného s našimi dějinami. V dobách Velkomoravské říše v 9. století byl Krakov a celé Krakovsko součástí našeho prvního státního útvaru, podobně jako v 10. století za panování přemyslovských Boleslavů. V 11. století se už ale město stalo pevnou součástí Polska a záhy i jeho metropolí. Ovšem po rozdělení Polska se zase na čas osudy města spojily s osudy českých zemí. Krakov a okolí se totiž stal na většinu 19. a začátek 20. století součástí mnohonárodnostního habsburského soustátí. Na nejstarší polské vysoké škole, Jagellonské univerzitě v Krakově, je možné studovat češtinu. A koneckonců, hned vedle slavné tržnice na Hlavním náměstí je starobylý kostelík svatého Vojtěcha a katedrála vedle královského hradu je kromě svatého Stanislava zasvěcena také svatému Václavovi. A pokud si v restauraci objednáte jídlo či pití česky, naprostá většina číšníků a servírek vám porozumí. Mapy © Google