Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajem úrodných vinic a podmanivých vín

  1:00aktualizováno  1:00
Proslulost vín pěstovaných na křižovatce germánských i románských vlivů, kterou Alsasko bezesporu je, má svou dlouhou historii. Už ve středověku patřila k jedněm z nejprestižnějších. Od minulého století pak alsaská vína sklízí jeden úspěch za druhým.

Obzvláště pro milovníky vín je Alsasko učiněným rájem | foto: Adam B. BartošiDNES.cz

Alsaským vinohradem o rozloze 15 tisíc hektarů vede viniční stezka. Směřuje ze severu na jih a je dlouhá celkem 170 km.

Cesta, která kopíruje úpatí pohoří Vogéz, nabízí nádhernou přehlídku malebných vesniček s hrázděnými domky a vysokými kostelními věžemi.

Po označených cestičkách mohou turisté, návštěvníci a milovníci vína vystoupat až na samotné svahy, po kterých se zdejší vinice táhnou. Rádi je zde uvítají i v degustačních sklepích a vinařských prodejnách, kterých je zde nepřeberné množství.

Víno je v Alsasku zkrátka téměř symbolem. Jeho zobrazení najdete na vývěsních štítech, umělecky ztvárněné hrozny zdobí zdejší dveře či kované mříže. U žádného stolování se zde bez vína neobejdete a při dobrém obědě či večeři ochutnáte až tři různé odrůdy - přesně podle toho, jak se která hodí k danému chodu.

Kraj plný historie a vína
Víno se v Alsasku pěstovalo už před koncem prvního tisíciletí ve více než 160 osadách. Zdejší vinařství pak svého vrcholu dosáhlo během 16. století

Třicetiletá válka se svým drancováním a epidemiemi kraj téměř vysála a vedla k hospodářskému úpadku všech odvětví, vinařství nevyjímaje.

Mezi další zlaté období alsaských vín tak patří až doba po první světové válce. Tehdy se pěstitelé rozhodli zvětšovat kvalitu zdejších typických odrůd.

Po druhé světové válce přibyla navíc přísná pravidla výroby a produkce vín, takže se už v roce 1962 objevují první plody společného úsilí - alsaským vínům je přiznáno ověřené označení původu (tzv. AOC).

Roku 1975 jsou ustanoveny nejlepší viniční tratě (Grand Crus) a o rok později vzniká apelace Crémant d´Alsace (šumivé víno).

Podle vinařského zákona musí také být zdejší vína plněna do speciálních lahví (tzv. alsaských fléten) a to výhradně ve vinařské oblasti Alsasko.

Specifika alsaských vinic
Proti nepříznivým meteorologickým vlivům chrání alsaský vinohrad pohoří Vogézy.

Slunečné, teplé a suché podnebí mu prospívají též, stejně jako fakt, že tato oblast patří k nejsušším ve Francii - roční množství srážek zde dosahuje jen 500 až 600 mm.

Vinice vysázené na stráních vogézkého podhůří také mohou využívat intenzivního slunečního záření. Všechny tyto podmínky, včetně pestré škály geologického podloží, pak působí blahodárně na kvalitu místní produkce.

Hrozny totiž uzrávají pomalu a s dostatečným časem, který tak umožňuje vznik celé řady aromatických výrazů.

Přesvědčit se o tom můžete v kterémkoli vinařském sklípku, kterých zdejší městečka a vísky nabízejí nespočetně. Vždyť vinice se zde táhnou téměř kolem každé obce.

Někde jsou dokonce připraveni i na české zákazníky. Rodinné vinařství v Zellenbergu například nabízí letáček v češtině a ochutnat vám tu dají hned dvanáct různých vzorků. Lahev dobrého vína zde pořídíte už kolem 8 eur.


Alsaské odrůdy

Sylvaner

Odrůda s lehkým a pozoruhodně svěžím vínem diskrétního ovocného výrazu. Hodí se k pokrmům z mořských plodů a ryb, ale i k uzeninám.

Pinot Blanc

Něžná a delikátní vína, ve kterých se snoubí svěžest s hebkostí. Můžou se podávat s rozličnými pokrmy.

Riesling

Suchá, ušlechtilá, jemná a delikátně ovocná vína, někdy i s minerálními a květinovými tóny. Jsou výborné k bohaté gastronomii - k mořským i sladkovodním rybám nebo bílému masu. Podávají se i k alsaské specialitě "choucroute" (sauerkraut), což je dušené kysané zelí na víně doplněné o celou řadu místních uzenářských specialit.

Muscat d´Alsace

Nenapodobitelná ovocná vůně a suchý chuťový výraz jej odlišují od jiných muškátů kolem Středozemního moře. Delikátnost vynikne hlavně při pokrmech z chřestu, je i velice výborným aperitivem.

Tokay Pinot Gris

Charakteristická a dlouhotrvající chuť a opulence, s jemnými vůněmi kouře. Doporučuje se k paštikám, zvěřině, bílému masu a drůbeži.

Pinot Noir

Jediná alsaská odrůda k výrobě červeného nebo růžového vína. Typický ovocný aromatický výraz připomíná třešeň. Výborné k tmavému masu, zvěřině, uzeninám či kozímu sýru.

Gewurztraminer

Aromatická odrůda dávající vína s výraznou škálou ovocných, květnatých a kořenitých vůní. Je dokonalým aperitivem a hodí se k exotické kuchyni, intenzivním sýrům a moučníkům.Jak do Alsaska

Krásy AlsaskaDo Alsaska se dostanete autem přes Německo, cesta trvá maximálně šest hodin. Nejpohodlnější a nejrychlejší je ovšem letecká doprava. Letenku do Basileje získáte ve švýcarské letecké společnosti Swiss už za 1800 korun, přičemž v ceně jsou zahrnuty veškeré poplatky a je konečná. Příjemná cesta letadlem trvá lehce přes hodinku a na basilejském letišti můžete vystoupit rovnou na francouzskou stranu (kromě švýcarské a německé). Z letiště je to pak do Alsaska slabou půlhodinku autem po příjemné dálnici.
Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Krokodýli v chrámu a jednorožci v kavárně. Skrytá tajemství Bangkoku

Wat Traimit najdete snadno, už do dáli září zlatem.

Rušná, obrovská, se spoustou turistických, ale i méně nápadných míst - taková je thajská metropole Bangkok. Jedno z...

V Číně vznikne obří přírodní rezervace pro pandy za 1,5 miliardy dolarů

Ilustrační foto.

Bank of China slíbila, že v průběhu následujících pěti let investuje nejméně 1,5 miliardy dolarů do vytvoření přírodní...

OBRAZEM: Život mezi kapkami deště. Kde na světě prší nejvíc?

(ilustrační snímek)

Jsou místa, kam by bez deštníku vyrazil jen blázen. Dokážete odhadnout, kde na světě nejvíc prší a kde spadlo tolik...

Najdete na iDNES.cz