Krajem, kde Češi vládli Němcům

Jen několik kilometrů od našich severních hranic se nachází kraj, který je sice od 17. století součástí Saska, avšak po většinu své předchozí historie patřil ke Koruně české - Horní Lužice. Náš vliv je tam patrný dosud. Svým způsobem se dá říci, že je to zřejmě jediná oblast v Německu, kde Češi po delší dobu vládli Němcům.

Výstava v Žitavě
Výlet je nejlepší začít v půvabném městečku Žitava (Zittau), které se právě v těchto nech ke společné minulosti s námi hrdě hlásí. Městské muzeum zde totiž uspořádalo výstavu "Rod Habsburk a Horní Lužice 1526 až 1635".

Nenechte se splést názvem - vychází z toho, že nejvíce exponátů poskytlo Rakousko, avšak nalézt tu lze řadu exponátů včetně šavle sultána Sülejmana, portrétu Karla IV. na koni (poskytla Belgie) či mapu Evropy z roku 1598, jejímž srdcem je České království.

Proslulé plátno v kostele sv. Kříže
Největším magnetem Žitavy je však bezpochyby postní plátno gigantických rozměrů (8,20 krát 6,80 metru), které visí v kostele svatého Kříže nedaleko hlavního náměstí. Je na něm celkem 90 obrazů, které obsahují celý biblický příběh - začínají stvořením světa a končí posledním soudem.

Plátno má samo o sobě zajímavou historii. Žitavě jej v roce 1472 věnoval obchodník s kořením Jakob Gürtler a bylo používáno jako zdroj poučení pro křesťany v postní době až do roku 1672, kdy upadlo v zapomnění. V roce 1945 ho objevili sovětští vojáci a používali jako plentu v přírodní sauně. Skoro k nerozeznání vybledlé a roztrhané bylo nakonec restaurováno v 90. letech.

Výlet na Oybin a do Herrnhutu
Z Žitavy lze vyjet na romantický výlet ke zřícenině hradu Oybin, kam vede úzkokolejná "cinkající" dráha. Hrad založil Karel IV. a gotický klášter postavil Petr Parléř. V jeho okolí se tyčí zalesněné kopce se skalními stěnami připomínajícími Český ráj.

Skutečnou lahůdkou pro milovníky historie je město Herrnhut (česky "Ochranov", asi 15 kilometrů severně od Žitavy), kde se v 18. století usadili vyhnaní čeští a moravští bratři a obnovili zde jednotu bratrskou. Jako misionáři se odsud bratři vydávali do celého světa, takže

Restaurátoři konzervují malé žitavské postní plátno

Žitava leží na německo-polsko-českém pomezí

,