Krajem bílých jelenů do Chittussiho údolí

Světovou raritu v podobě bílých jelenů můžete u nás spatřit na několika místech. Jedním z nich je obora u romantického zámku Žleby na Čáslavsku, odkud se dá proti proudu řeky Doubravy podniknout krásný výlet do divokého Chittussiho údolí.
Stádo bílých jelenů v žlebské oboře

Stádo bílých jelenů v žlebské oboře | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

 

 

Kde se vzali bílí jeleni

Bílého jelena v přírodě už nepotkáte. Kdysi žil snad v Persii nebo Indii, tam však byl již dávno vyhuben. Patřil k poddruhu jelen kavkazský a kolem roku 1780, ještě před vyhubením, byla tato exotická zvířata převezena do Čech. Proč, o tom není zcela jasno.

Na několika panstvích šlechtických rodů se pak bílí jeleni začali chovat, avšak do 20. století přežila pouze jediná populace, žijící od roku 1824 v Žehušicích u Kutné Hory. Velikost stáda v průběhu let značně kolísala. Příčinami byly neuvážené chovatelské experimenty, zanedbaná péče o pastevní porosty ale zejména nízká reprodukce jako průvodní jev genetické příbuznosti uvnitř stáda. V roce 1967 čítalo kdysi dvěstěhlavé stádo pouhých 35 kusů.

Z důvodů záchrany bílých jelenů byla roku 1973 zřízena druhá linie chovu s cílem eliminovat úzké příbuzenské stavy uvnitř stáda. Vybrána byla obora u zámku Žleby na Čáslavsku, kde se jim od té doby daří velmi dobře. Díky přírůstkům je možné zásobovat další nově zřízená chovná místa u Kopidlna a Heřmanova Městce.



Nejdivočejší část Chittussiho údolí

Albíni a leucíni

Pravý albín je zvíře, v jehož srsti, peří nebo šupinách není obsažen žádný pigment. Tělo takového živočicha je celé bílé, oční duhovka bývá červená. Albíni vznikají spontánní mutací genů, pravděpodobnost výskytu v normální populaci je 1:10.000 až 40.000. Je-li takové zvíře chovatelsky podchyceno, může být s použitím příbuzenské plemenitby rozmnoženo, čímž se v chovech rozšiřuje nová barevná odchylka.

Zvláštní barevnou odchylku tvoří leucíni u nichž je tělo bílé, avšak barva oční duhovky je tmavá, často modrá. K leucínům patří i stáda bílých jelenů v Čechách.

Prohlídka zámku Žleby

Malý okruh – 80 Kč, 60 minut, kaple, kuchyně, sály východního křídla

Velký okruh – 100 Kč, 90 minut, totéž co malý okruh + nově zrekonstruované sály západního křídla, vyhlídková věž, výstava výtvarníků ve sklepních prostorách.

Divadlo – 30 Kč
Virtuální prohlídka - ZDE

Žlebský pohádkový zámek

Než však zamíříte do žlebské zámecké obory za bílými jeleny - leucíny, určitě se zastavíte na žlebském zámku, kterému přísluší bez nadsázky přívlastek pohádkový. V průběhu celého letošního června byl totiž zámecký areál pro veřejnost uzavřen z důvodů natáčení nové české pohádky. A je fakt, že filmaři si jej nevybrali vůbec náhodou – okázalá novogotická architektura se spoustou věží a věžiček pohádkové představy naplňuje více než dokonale.

Původně šlo o středověký strážní hrad, jenž v průběhu historie dobyli a zničili husité a který prošel mnoha stavebními úpravami. Ta poslední, nejvelkolepější, byla realizována podle anglických předloh ve stylu novogotického romantismu Karlem Vincencem Auerspergrem v letech 1849-68.

Interiéry, v nichž se mísí původní historické památky a vybavení s dobovými novinkami místní i zahraniční provenience, vyzařují jedinečnou atmosféru a celý zámek působí jako jedna velká sbírka starožitností. K prohlídce si můžete vybrat jeden ze dvou okruhů, k němuž si ještě můžete přidat zrekonstruované zámecké divadlo.



Zámek Žleby

V ukázkové obůrce se nudit nebudete

Na žlebský zámek navazuje krásný anglický park, jímž se vine řeka Doubrava. Jen pár minut chůze ze zámeckého nádvoří vás dělí od dvoumetrového vodopádu Hostačovky, který patrně vznikl přemístěním části levostranného přítoku řeky v důsledku parkových úprav.
 
Hned za vodopádem začíná obora s bílými jeleny, která byla založena roku 1972 na ploše 120 ha. Na jejím okraji můžete navštívit tzv. ukázkovou obůrku s expozicí dravců, sov, kunovitých šelem, spárkaté zvěře a vodního ptactva. Z informačních panelů, popř. z úst odborníka se dozvíte zajímavá fakta o minulosti, současnosti a dalších plánech na zachování této raritní přírodovědné lokality.

O prázdninách můžete navíc denně ve 12.00 a 15.30 hodin shlédnout ukázku výcviku a letu dravců a sov spojenou s výkladem o historii a současném významu sokolnictví a problematice odchovu dravců v zajetí. Program bývá doplněn přikrmováním bílých jelenů s doplňkem odborného komentáře.

Vezmete-li do ukázkové obůrky děti, určitě jim uděláte radost.



Orel stepní v ukázkové obůrce žlebského zámeckého parku

Český malíř s nečeským jménem

Žlebský zámek však můžete využít nejenom jako cíl, ale zároveň východisko k výletu. Na starých mapách zjistíte, že odtud vycházela červená značka podél řeky Doubravy do nedalekého Ronova, trasa je však nyní z neznámých důvodů zrušena. Není však problém sledovat na stromech staré značení, které vede po pravém břehu tiché a lesem obklopené řeky.

Asi po 4 km přijdete do městečka Ronov nad Doubravou, který je známé především jako rodiště a působiště Antonína Chittussiho (1847-91) – českého malíře-krajináře. Jeho rodný domek s pamětní deskou stojí na náměstí, památník s galerií však najdete na okraji městečka směrem od Žlebů (Čáslavská ulice). Galerie Antonína Chittussiho, zvaná též Bílkova vila, je pozoruhodnou stavbou české moderny. Neobvyklé architektonické řešení je doplněno o dva ozdobné venkovní reliéfy Hlava Kristova a Jak čas utíká. Uvnitř můžete celoročně obdivovat 60 obrazů z depozitních sbírek Národní galerie.

K dalším zajímavostem Ronova patří památný strom líska turecká na náměstí a vzácně zachované stavby domků v duchu lidového baroka.



Památný strom líska turecká v Ronově nad Doubravou

Jak se tam dostat

Žleby, Ronov nad Doubravou i Závratec leží poblíž hlavního silničního a železničního tahu Praha – Kolín – Havlíčkův Brod. Ať pojedete vlakem či autem, v obou případech musíte hlavní komunikaci opustit v Čáslavi, kde přestoupíte buď na lokálku směr Třemošnice anebo odbočíte na vedlejší silnici  č. 337 směr Třemošnice a Seč. Parkovat lze ve Žlebech na náměstí.

Mapy
1 : 50 000 KČT č. 45 – Železné hory.

Romantickým Chittussiho údolím

Pokud zavítáte do Ronova, pak byste si určitě neměli nechat ujít nenáročnou procházku Chittussiho údolím. Jedná se o tříkilometrový úsek řeky Doubravy mezi Ronovem a Mladoticemi, které nese jméno výše českého malíře-krajináře. Údolí patřilo údajně k mistrovým oblíbeným místům a nechal se v něm inspirovat k tvorbě jednoho ze svých nejznámějších obrazů Údolí Doubravy z r. 1884.

Skalnaté údolí s balvanitým řečištěm je nalezištěm chráněných druhů rostlin a živočichů, žije tu lipan, úhoř i ledňáček. Za vyššího stavu vody se tok řeky mění ve vodáckou lahůdku.

Údolím kupodivu nevede žádná turistická značka, takže musíte dát zavděk neznačené, ale dobře vyšlapané stezce na pravém břehu. Sejít na ni můžete třeba lučinatým svahem od hřbitovního kostela sv. Kříže, asi 1 km jižně od Ronova.

Za pozornost stojí náhon Korečnického mlýna, jenž byl v úseku 50 m vysekán jako tunel do skály. Údajně dvěma doživotně odsouzenými trestanci, kteří si tak vysloužili vysvobození. Za splavem pak následuje úsek divoké řeky mezi skalisky a balvany.

Chittussiho údolí je krátké, za chvíli se otevře a jste ve vesnici Mladotice. Odtud je to zhruba 1,5 km po silnici k vlakové zastávce Závratec se siluetou unikátně dochovaných pecí staré vápenky.



Vodopád Hostačovky ve žlebském zámeckém parku

 

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...