Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kozodírky, Drštěkryje, Bobr. Kde že to bydlíte?

  20:46aktualizováno  23:11
Lidé z Máslojed či Mokrovous si už zvykli, že jsou občas terčem vtipů. A co mají teprve říkat lidé z Kozodírek, Svinišťan, či třeba Bobra. Jen část kuriózních názvů obcí však odpovídá dnešnímu často úsměvnému výkladu.

Pekelské údolí - Pekelské údolí u Nového Města nad Metují je oblíbeným cílem výletů lidí ze širokého okolí. | foto: Iva Pavlátová / www.fotobanka.cz

Jít do Pekla nemusí být za trest

Zdá se, že do Pekla mají Východočeši blízko, ať bydlí kdekoliv. Peklo je u Vamberka na Rychnovsku, do Pekla lze zabloudit i v okolí Nového Města nad Metují, své Peklo mají i Trutnováci, nachází se poblíž Mladých Buků. Na Jičínsku je zase Pekloves.

Vesměs jde o místa opředená tajemstvím. Královéhradecký kraj ale není výjimkou, údolí Peklo se rozprostírá v Máchově kraji na Liberecku, Pekelná vrata se otevírají v lese poblíž Boru u Skutče na Chrudimsku.

"Většinou jde o odlehlá místa či zapadlé hostince. Jen zřídkakdy je tak pojmenována nějaká ves. Podobně nazývají tajemná místa i Němci. Dochoval se třeba název hospody na kraji lesa, který v překladu zněl Buď bohu dík, poutníci tím chtěli poděkovat bohu, že les přešli ve zdraví," říká historik František Musil z Fakulty humanitních studií Univerzity Hradec Králové, který se zabývá mimo jiné i původem místních názvů.

Urousané vousy v Mokrovousech? Kdepak!

Zatímco při návštěvě odlehlých míst se člověku může tajit dech, v jiných obcích mohou mít návštěvníci problém, aby nezpůsobili trapas. Když Bedřich Moder jede na jednání a představí se jako starosta Mokrovous, ne vždy ho přijímají s kamennou tváří.

"Většinou sice udrží dekorum, ale někdy jim cukají koutky. Ti, co mě znají, nějakou tu vtipnou poznámku neodpustí. Myslím ale, že lidé z obce Mokropsy jsou na tom ještě hůř," směje se starosta.

Tvrzení, že muži z Mokrovous měli vousy urousané od piva, je prý pravdě vzdáleno na hony. "Na původ názvu naší obce jsem se ptal historika a ten mi poskytl pravděpodobnější verzi. Naše ves je obklopená rybníky a močály. Její název vznikl zkomolením slov mokro ve vsi," tvrdí Moder.

Hřibojedy, Máslojedy, Mrkvojedy, Kozojedy

Na posměšky si už zvykli i obyvatelé Kozojed. "Co se jen dcera naposlouchala poznámek o tom, že jíme kozy! A o tom, jak je tu dojíme," vzpomíná Alena Lemberková z Kozojed.

Stejnou zkušenost má i osmasedmdesátiletá Marie Šafková z Máslojed. "Lidé se nám nesmějí ve zlém, spíš nás pošťuchují. Kdysi mi říkávali, že se v naší obci máme dobře, jíme si jen máslo. Dnes už by to asi neříkali. Máslo na chlebu by jim bylo málo," míní důchodkyně. V případě Máslojed posměváčci nebyli daleko od pravdy. "Pan řídící nám kdysi ve škole říkával, že přes Máslojedy vedla stezka do Hradce Králové. Když tudy chodívali obchodníci, sedli si u hostince pod lípu a jedli chleba s máslem," říká Šafková.

S výkladem souhlasí i historik Musil: "Názvy typu Hřibojedy, Máslojedy či Kozojedy jsou prastaré, odkazují do raného středověku a zřejmě skutečně odrážely typické znaky stravy v těch místech."

Regionem s nejbujnější fantazií a smyslem pro humor je z tohoto pohledu Jičínsko. Kromě Kozojed tam jsou i Mrkvojedy, Hubojedy, Drštěkryje, Kozodírky či Spařence.

Kuriózní názvy obcí - vybrané tipy

HRADECKO - Hněvčeves, Holohlavy, Máslojedy, Mlékosrby, Mokrovousy, Obědovice, Hubíles, Kavkaz, Hubenice, Kozojídky

JIČÍNSKO - Brada-Rybníček, Češov, Holín, Holovousy, Spařenice, Kozojedy, Sběř, Kozodírky, Kozodry, Soběraz, Mrkvojedy, Drštěkryje, Pekloves, Hubojedy, Ohaveč, Žeretice

NÁCHODSKO - Miskolezy, Vlkov, Žabokrky, Amerika, Svinišťany, Peklo

RYCHNOVSKO - Hroška, Peklo, Nebeská Rybná, Zákraví

TRUTNOVSKO - Hřibojedy, Chlívce, Voletiny, Bobr, Peklo

 

Autoři: ,


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Po Česku jezdí sto tisíc elektrokol. Bez přilby na ně nesedejte

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Elektrokola zažívají boom, podle odhadů prodejců jich po Česku jezdí už na sto tisíc. S rychlejším kolem však roste...

Bájné a tajemné stezky komonecké. Kouzelné výlety v okolí Luhačovic

Vrchol Komonce

Místa opředená dávnými pověstmi, tajemné skály a studánky, pohodlné vycházkové okruhy a v neposlední řadě ideální a...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Najdete na iDNES.cz