Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kozodírky, Drštěkryje, Bobr. Kde že to bydlíte?

  20:46aktualizováno  23:11
Lidé z Máslojed či Mokrovous si už zvykli, že jsou občas terčem vtipů. A co mají teprve říkat lidé z Kozodírek, Svinišťan, či třeba Bobra. Jen část kuriózních názvů obcí však odpovídá dnešnímu často úsměvnému výkladu.

Pekelské údolí - Pekelské údolí u Nového Města nad Metují je oblíbeným cílem výletů lidí ze širokého okolí. | foto: Iva Pavlátová / www.fotobanka.cz

Jít do Pekla nemusí být za trest

Zdá se, že do Pekla mají Východočeši blízko, ať bydlí kdekoliv. Peklo je u Vamberka na Rychnovsku, do Pekla lze zabloudit i v okolí Nového Města nad Metují, své Peklo mají i Trutnováci, nachází se poblíž Mladých Buků. Na Jičínsku je zase Pekloves.

Vesměs jde o místa opředená tajemstvím. Královéhradecký kraj ale není výjimkou, údolí Peklo se rozprostírá v Máchově kraji na Liberecku, Pekelná vrata se otevírají v lese poblíž Boru u Skutče na Chrudimsku.

"Většinou jde o odlehlá místa či zapadlé hostince. Jen zřídkakdy je tak pojmenována nějaká ves. Podobně nazývají tajemná místa i Němci. Dochoval se třeba název hospody na kraji lesa, který v překladu zněl Buď bohu dík, poutníci tím chtěli poděkovat bohu, že les přešli ve zdraví," říká historik František Musil z Fakulty humanitních studií Univerzity Hradec Králové, který se zabývá mimo jiné i původem místních názvů.

Urousané vousy v Mokrovousech? Kdepak!

Zatímco při návštěvě odlehlých míst se člověku může tajit dech, v jiných obcích mohou mít návštěvníci problém, aby nezpůsobili trapas. Když Bedřich Moder jede na jednání a představí se jako starosta Mokrovous, ne vždy ho přijímají s kamennou tváří.

"Většinou sice udrží dekorum, ale někdy jim cukají koutky. Ti, co mě znají, nějakou tu vtipnou poznámku neodpustí. Myslím ale, že lidé z obce Mokropsy jsou na tom ještě hůř," směje se starosta.

Tvrzení, že muži z Mokrovous měli vousy urousané od piva, je prý pravdě vzdáleno na hony. "Na původ názvu naší obce jsem se ptal historika a ten mi poskytl pravděpodobnější verzi. Naše ves je obklopená rybníky a močály. Její název vznikl zkomolením slov mokro ve vsi," tvrdí Moder.

Hřibojedy, Máslojedy, Mrkvojedy, Kozojedy

Na posměšky si už zvykli i obyvatelé Kozojed. "Co se jen dcera naposlouchala poznámek o tom, že jíme kozy! A o tom, jak je tu dojíme," vzpomíná Alena Lemberková z Kozojed.

Stejnou zkušenost má i osmasedmdesátiletá Marie Šafková z Máslojed. "Lidé se nám nesmějí ve zlém, spíš nás pošťuchují. Kdysi mi říkávali, že se v naší obci máme dobře, jíme si jen máslo. Dnes už by to asi neříkali. Máslo na chlebu by jim bylo málo," míní důchodkyně. V případě Máslojed posměváčci nebyli daleko od pravdy. "Pan řídící nám kdysi ve škole říkával, že přes Máslojedy vedla stezka do Hradce Králové. Když tudy chodívali obchodníci, sedli si u hostince pod lípu a jedli chleba s máslem," říká Šafková.

S výkladem souhlasí i historik Musil: "Názvy typu Hřibojedy, Máslojedy či Kozojedy jsou prastaré, odkazují do raného středověku a zřejmě skutečně odrážely typické znaky stravy v těch místech."

Regionem s nejbujnější fantazií a smyslem pro humor je z tohoto pohledu Jičínsko. Kromě Kozojed tam jsou i Mrkvojedy, Hubojedy, Drštěkryje, Kozodírky či Spařence.

Kuriózní názvy obcí - vybrané tipy

HRADECKO - Hněvčeves, Holohlavy, Máslojedy, Mlékosrby, Mokrovousy, Obědovice, Hubíles, Kavkaz, Hubenice, Kozojídky

JIČÍNSKO - Brada-Rybníček, Češov, Holín, Holovousy, Spařenice, Kozojedy, Sběř, Kozodírky, Kozodry, Soběraz, Mrkvojedy, Drštěkryje, Pekloves, Hubojedy, Ohaveč, Žeretice

NÁCHODSKO - Miskolezy, Vlkov, Žabokrky, Amerika, Svinišťany, Peklo

RYCHNOVSKO - Hroška, Peklo, Nebeská Rybná, Zákraví

TRUTNOVSKO - Hřibojedy, Chlívce, Voletiny, Bobr, Peklo

 

Autoři: ,Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Úzkokolejka na severu zápasila s větrem i osudem

Lokomotiva T47 s vagony řady Balm/ú odjíždí z nádraží Frýdlant do Heřmanic

Dnes se podíváme do nejsevernějších končin Česka, do Frýdlantského výběžku. Právě tam, z Frýdlantu v Čechách do...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Nepoznaná brdská divočina. Turisté se nehrnou, chybí atrakce a bufety

K bunkru Jordán známého z filmu Obecná škola se smí jen po cestě. (leden 2018)

Původně vojenský prostor Brdy je už dva roky veřejně přístupný. Navzdory očekávání brdských obyvatel a čím dál většímu...

Najdete na iDNES.cz