Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kozákov je bájným nalezištěm polodrahokamů

  10:39aktualizováno  10:39
Říkávalo se kdysi, že když na Kozákově pásl sedlák stádo koz a jedna se mu zatoulala a on pak vzal do ruky kámen, aby ji zahnal zpátky do stáda, že ten kámen měl větší cenu, než celá koza. To je dokladem toho, že tento táhlý vršek o výšce 744 metrů nad mořem na pokraji Českého ráje byl oním bájným nalezištěm polodrahokamů a českých granátů, o nichž hovořil svět. Dnes tu však najde polodrahokam jen trpělivý sběratel, který tluče kladívkem do kdejakého kamene.

Přesto je Kozákov drahokamem přírody regionu. Je to totiž také hora "exportních výhledů", které štědře rozdává. Kozákov - hora prvohorního stáří, je rozložena na tak zvaném Lužickém zlomu. Bylo zde naše největší naleziště drahých kamenů - jaspisů, chalcedonů, achátů. Na severních svazích jsou v čediči olivíny. Na jižním svahu je studánka "Radostná", z níž se přivádí pomocí trkače potrubím voda do Riegerovy chaty na vrcholku.

Na severozápadním svahu je tak zvaná Drábovna. Světnička vytesaná ve skále, v níž jsou i jeskyně Babí a Kudrnáčova pec. Tu byly nalezeny kamenářské dílny z mladší doby kamenné. V Babí peci byla též objevena penězokazecká dílna z 15. století. Drábovna sloužila původně jako strážní hláska. Na vrcholku Kozákova najdeme zbytky keřů vysokohorské kleče, jichž zde bylo v roce 1929 pokusně vysazeno asi 1000 kusů.

O hledání drahých kamenů na Kozákově se zmiňoval již kronikář Václav Hájek z Libočan a později i Bohuslav Balbín ve svých pamětech. Například oválné jaspisy na sarkofágu ve Svatováclavské katedrále v Praze jsou z Kozákova. Vrchol hory byl původně pokryt keři a trávou. K uctění památky staročeského politika, semilského rodáka dr. Františka Ladislava Riegra měla být na vrcholku postavena rozhledna s novorománskou kaplí sv. Cyrila a Metoděje. Od toho záměru bylo později upuštěno.

V roce 1923 navrhl předseda odbočky Klubu Českých turistů v Semilech Vilém Petrželka postavit turistickou chatu. Projekt vypracoval pražský architekt Jan Václavík, stavbu provedl stavitel Rudolf Kousal ze Železného Brodu. Základní kámen byl položen 29. 8. 1926, veřejnosti byla chata předána 24. 6. 1928. Náklady uhradilo jednak Družstvo pro výstavbu chaty a dále okresy Turnov, Semily a Železný Brod.

V roce 1939 byla chata rozšířena, roku 1962 částečně vyhořela a byla znovu opravena a do provozu odevzdána v roce 1966. Chalupy pod Kozákovem se připomínají od roku 1466. Ty, člověče, když na Kozákov v potu tváře vystoupíš, stáváš se najednou lepším, sobě důležitějším, povznesenějším a zcela nepochybně hrdým na svoji překrásnou vlast. Takovou má ta hora v Českém ráji sílu. Při pohledu kolem dokola ti narůstají křídla. Při pohledu po celém okolním světě se ti zdá, že je tvůj, že ti patří a ty patříš jemu. A když budeš mít štěstí, dozajista najdeš i ten svůj drahý kámen. Kozákov štědře rozdává pohledy na severní část Jizerských hor s Černou Studnicí, Smrkem, s kopci a horami obalenými čupřinou listnatých, nedohledně položených lesů, nabídne ti nejeden krásný pohled na Krkonoše s Kotlem, Vysokým kolem a Studniční horou, až do května zabalené do růžově třpytivého sněhu ozářeného časným sluncem. Dohlédneš až na Orlické hory, České Středohoří, Ještědský hřbet. A samozřejmě se ti pochlubí Troskami, Bezdězem a celou širokou oblastí Českého ráje. A kolem sebe a pod sebou chrání roubené chaloupky z minulých století, kdy se narodil "český roubený dům", který do přírody posadil tak moudrý sedlák, že se mu poklonili i ti nejvěhlasnější architekti nového věku a kolem nich vyšlapali úzké i široké cesty a cestičky všichni, kdo se šli na vrchol poklonit samému tvůrci věcí kolem nás. Na Kozákov vede ze Semil červená turistická značka (7 km), z Malé Skály také červená (10,5 km), z Turnova červená (11 km), ze Železného Brodu modrá (7 km) a ze Sedmihorek opět modrá (9 km).

 

Pohled do krajiny z vrcholu Kozákova

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

Pražská zoo opět mezi elitou. V prestižním žebříčku obhájila páté místo

Ve středu 9. listopadu oslaví gorilí samec Richard své 25. narozeniny,...

Zoologické zahradě v Praze se opět podařilo uspět v náročné světové konkurenci a v žebříčku cestovatelského serveru...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz