Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kouzlo starého baobabu

  19:03aktualizováno  19:03
Takový strom, když je baobab a zvlášť velký a starý s kmenem měřícím na obvodu snad devět metrů, vypadá spíš jako hradba než jako strom a lidé si před ním zouvají boty, než se zavřenýma očima a zády obrácenými k Indickému oceánu pokleknou ve jménu země, moře a podnikatelského ducha domorodých léčitelů. "Tohle místo je něco jako mešita," říká Ally Selengia, stojící bosky v dlouhém stínu baobabu rostoucího od nepaměti u Kenyatta Drive.

Slunce zapadá a Allyho manželka Rykia, tradiční léčitelka, má plné ruce práce. S kokosovým ořechem obchází svého klečícího zákazníka, přejíždí kokosem podél jeho levé paže, pak pravé, potom podél obou nohou. Nakonec mu kokos podá a zákazník s ním vší silou praští o nejbližší kámen. Kokos se rozprskne a všechny mužovy problémy odnese vítr. "Dneska jsem potkal nějaké zlé duchy, kteří na mě přivolali nemoc," vysvětluje zákazník. "A tak jsem přijel sem."
   

Tento baobab, tyčící se na proužku země mezi tyrkysově modrým mořem a pásem luxusních bílých vilek na severním okraji tanzanského hlavního města Dáresalámu, denně navštíví nejmíň deset domorodých léčitelů a jejich zákazníků. "Ve velkých
stromech přebývá mnoho duchů," vysvětluje Rykia Selengiová. "Takže pokud nějaký duch posedne vaše tělo, je to snadné - přijdete sem a on už si sám najde cestu ke svým přátelům ve stromě, anebo k těm, kteří sídlí v oceánu," dodává.
   

Podle příruček je Afrika převážně kontinentem křesťanů a muslimů. Ale arabští obchodníci sem přivezli islám až v desátém století našeho letopočtu a křesťanští misionáři nebyli s šířením své víry v Africe nijak zvlášť úspěšní až do konce devatenáctého století. Ani islámu ani křesťanství se nepodařilo překonat duchovní vazby vytvořené za předchozích 130.000 let.

"Jsem křesťan, moje rodina je křesťanská," říká kouzelník Laurent Vacolavene, který opatrně našlapuje v nablýskaných lakýrkách, když vede k baobabu tři mladé ženy. "Ale to, co dělám, je dědictví mého kmene." Jeho zákaznice, Elisa, Rosa a Rehema, si přejí najít dobrého muže. Proto se obrátily na kouzelníka ("specialistu", zdůrazňuje Vacolavene), kterému zaplatily v přepočtu po dvou dolarech, aby je vykoupal v mořské vodě a pak nechal meditovat u stromu. "Pokud se všechno povede, dostanu od nich další peníze, třeba až pětadvacet dolarů," usmívá se Vacolavene.

Jak vypadá jeho kouzelnictví dokazuje kmen baobabu, který je plný hřebíků, z nichž některé ještě drží útržky papíru. Na nich jsou napsána přání - některá volají po odpuštění, jiná po pomstě, ale všechna mohou přečíst jenom duchové. Kolem hřebíků se houpou úlomky kokosových ořechů na šňůrkách a skořápky vajíček popsaných červeným inkoustem. "Když napíšete přání na kokos, je to pro dobrou věc," vysvětluje Msafiri Ramadan, další z domorodých kouzelníků. "Když ho napíšete na zkažené vejce, přivoláte kletbu."

Další známky kouzelnické činnosti jsou mnohem záhadnější. Peří zastrkané do mušlí pečlivě naaranžované kolem kmene, rozbitý hliněný hrnec s popelem a rozlámanými žiletkami, vysušená kostřička nějaké ryby koupající se na jedné z větví s proužkem papíru tam, kde bývala tlamka.
   

Magický koutek s baobabem by ale brzy mohl zmizet. Gloria Mawjiová, která píše knihu o Dáresalámu, tvrdí, že město plánuje vystavět na pobřeží další pás domů a obchodů, a i když nechají baobab stát, poruší jeho duchovní spojení s oceánem. Místní kouzelníci ale vědí svoje. "To naše vláda nikdy nedovolí," říká jeden z nich. "I ministři sem chodí, když mají nějaký problém. Tedy... hlavně před volbami."

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Najdete na iDNES.cz