Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kouzelné zimní bloudění Tiskými stěnami

aktualizováno 
Zimní výlety mají své neopakovatelné kouzlo. Tentokrát vás zveme do romantických zákoutí pískovcových skalních měst v okolí Děčínského Sněžníku poblíž obce Tisá. Mezi skalními masivy, které vytvářejí monumentální hradbu vysokou až 70 metrů, prochodíme asi 12 km.

Tiské stěny v zimě - Výlet do skalních měst nabízí řadu romantických zákoutí a úchvatých pohledů. | foto: Martin AdamecMF DNES

Pozor na bludné koření

Tisá je svým pískovcovým městem známá po celém světě, před časem si právě tuto lokalitu vybrali například tvůrci fantasy pohádky Letopisy Narnie. Víte ale, že vstup do zdejších skal bez průvodce je možný teprve od roku 1818?

V 19. století do skalního labyrintu málokdo vstoupil mimo jiné kvůli dávné pověsti. Francouzský šlechtic Leduquin tu prý kdysi zakopal poklad, který mu hlídali zlí skřítkové a kdo se ho pokusil vykopat, tomu malí mužíčci nasypali do kapes bludné koření a nikdy už nenašel ze skal cestu zpět.

Tiské stěny v zimě

Dva okruhy

V současnosti Tiské stěny nabízejí příjemnou procházku pro všechny věkové kategorie a jsou rájem i pro horolezce. Můžete si tu vybrat ze dvou značených pěších okruhů. Během prohlídky Malých stěn poznáte osmnáct skalních útvarů, Velké stěny potom nabízí padesát šest nádherných skal.

Můžete zapojit fantazii a uvidíte útvary, které mají podobu zvířat či lidských obličejů. Díky svým tvarům získaly názvy jako Zpovědnice, Lesní brána, Sloní noha, Bradaviční kámen či Hřib.

Cestou mezi skalami vás čeká řada úchvatných výhledů.

Výlet na Tiské stěny
Pískovcový hřib – symbol Tiských stěn

Do Tisé z Ústí nad Labem

Výlet začíná v Ústí nad Labem na autobusovém nádraží, odkud ze stanoviště číslo 6 vyráží v 8:10 spoj přímo do Tisé. Můžete se sem dopravit i autem - z Děčína i Ústí pojedete po silnici č. 13 na Libouchec a odtud už je to do cíle jen několik kilometrů.

Od autobusové zastávky v Tisé povede vaše cesta nejprve vlevo po silnici k pozdně baroknímu kostelíku svaté Anny z roku 1789, kde se dáte vpravo a kolem hřbitova budete mírně stoupat asi půl kilometru na místo, odkud můžete pokračovat hned několika směry.

Jednou z možností je jít po místním značení při patě skal. Tato cesta vás po kilometru dovede ke skalní průrvě široké přibližně 70 centimetrů. Vystoupáte tu po železných schodech na vrchol a napojíte se na červenou turistickou značku Velkých stěn, která vás zavede k turistické chatě.

Výlet na Tiské stěny

Další možností je jít okruh Velkých stěn už od začátku po červené značce. Cesta prudce stoupá mezi skalami po tesaných schůdcích, za což vám bude odměnou řada krásných výhledů z náhorní plošiny na České středohoří a Bukovou horu. Vystoupáte až do výše 613 metrů a a opět skončíte stejně jako naučná stezka u turistické chaty.

Výlet na Tiské stěny

Od rybníka v Ostrově přes obec Sněžník až do Jílového

Trasa našeho výletu pokračuje okolo Volských kamenů do osady Ostrov. Značka vás přivede k restauraci Pod Císařem u místního rybníka, která dostala jméno podle poslední skalní věže na našem území a z její terasy je krásně vidět celá hradba ostrovských skal. Je to také skalní město, s dvacet metrů vysokými věžemi. Najdete tu útvary pojmenované Obr, Orel nebo třeba Popravčí kámen.

Červená značka pokračuje stoupáním na náhorní planinu a pak po vrstevnici až do obce Sněžník, kde se ve 13. století těžilo stříbro a později byla tato obec proslulá svými vzdušnými lázněmi.

Až dojdete na autobusovou zastávku, budete mít v nohách sedm kilometrů. Pokud jste do Tisé přijeli autem, dostanete se k němu po silnici směřující na jih. Ti ostatní před sebou mají ještě úsek vedoucí po zelené značce do Jílového.

První písemná zmínka o cílovém městečku se datuje až do roku 1348. Tenkrát se ještě obec nazývala Eulow. Můžete tu obdivovat barokní kostel Nejsvětější trojice, postavený v roce 1682, nebo zámek, který vyrostl v 16. století na místě starého vodního hradu.

Výlet na Tiské stěny

Výlet na Tiské stěny

Autoři: ,


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

Svatý Jan: krásný kultovní výlet kousek od Prahy

Srbsko leží na levém břehu Berounky a je známé výraznými vápencovými skalami a...

Zveme vás na hezký a nenáročný jarní výlet kousek od Prahy. Přestože se podíváme na Karlštejnsko, návštěvu jednoho z...

Divoké meandry i nejmenší náměstí. Hezký výlet k soutoku Odry a Olše

Soutok Odry a Olzy (vpravo)

Výlet plný drobných ale nečekaných objevů vás zavede k nejnižšímu místu Slezska na soutoku Odry a Olše. Cestou spatříte...

Hadí vrch, Březník i zmizelá ves. Tři nejhezčí procházky Šumavou

Hadí vrch. Výhled

Nádherné výhledy, pořádné výšlapy, překrásná krajina a nikde nikdo. Šumava je krásná po celý rok. Na začátku jara ji...

Najdete na iDNES.cz