Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

aktualizováno 
Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od stovek dalších švýcarských vesnic. Na první pohled nenápadný místní kostel sv. Martina ve skutečnosti má nevyčíslitelnou hodnotu mezinárodního formátu.

Interiér kostela sv. Martina v Zillis | foto: Adrian Michael CC-BY-SACreative Commons

V podstatě tady není nic neobvyklého. Pár hospodářských stavení, kopce kolem dokola, maličký kostel a jeden tři sta let starý hostinec Alte Post se svojí vyhlášenou specialitou Capuns v podobě masovo-sýrových závitků v mangoldovém listu. Železnice sem nevede, spojení se světem obstarává autobus. Nic, co by zrovna sem mělo přitahovat pozornost turistů z celého světa.

Jenže první pohled často klame. Kamenný kostel sv. Martina stojí poblíž cesty, kterou kdysi používali už staří Římané. Jednoduchá obdélníková stavba s několika malými okny umístěnými vysoko na stěnách lodi se na první pohled nijak neliší od jiných, které jsou v této části Švýcarska postaveny.

Klenotem 850 let starého kostela je komplikovaně malovaný dřevěný strop, který v živých barvách vypráví na 153 čtvercových panelech příběh o Ježíši. Přes svůj věk stojí kostel na ještě starších základech. Archeologové pod ním odkryli pozůstatky kostelů postavených v 6. a 9. století a nalezli také římské ruiny.

Unikátní malby na dřevě

Na světě existují pouhé čtyři kostely, které se mohou pyšnit malovanými dřevěnými stropy z období středověku a kostel v Zillisu je jedním z nich. Kromě něj je najdeme ještě v kostele sv. Michaela v německém Hildesheimu, katedrále v anglickém Peterbourghu a kostele v Dadesjo ve Švédsku.

Malovaný strop v kostele sv. Martina

Malovaný strop v kostele sv. Martina

Kostel sv. Martina v Zillis

Kostel sv. Martina v Zillis

Donedávna k nim patřil i malý dřevěný kostel v Södra Rada v jižním Švédsku, ten však v listopadu 2001 zničil požár. Zilliský kostel, označovaný také jako „Sixtinská kaple Alp“, je z nich nejvýznamnější.

Dřevěný strop přežil téměř devět set let a je nejstarší zachovanou pozdně románskou památkou tohoto druhu v Evropě. Instalován byl kolem roku 1100.

Dokonalá dřevěná Bible

Většina stropních panelů je z jedlového dřeva, na něž byl nanesen základní nátěr s tenkou vrstvou omítky. Malba byla prováděna na výšku, teprve poté byly desky instalovány do stropu. Jsou velké 90 x 90 centimetrů a uspořádány jako na středověké mapě světa.

Scény zahrnují překvapivě širokou škálu témat: mytické postavy, biblické události a život sv. Martina z Tours - patrona kostela a vesnice. Obrazy odrážejí nejen světový pohled na tehdejší Evropu, ale i na místo Zillis ve světě.

Detail malovaného stropu v kostele sv. Martina

Detail malovaného stropu v kostele sv. Martina

Krajní obrazy zobrazují mytické ryby, ve zjednodušené a abstraktní formě je tu zachyceno moře a tři scény s loděmi z příběhu o Jonášovi. Na pevné zemi v rozích stojí andělé představující jižní vítr Auster a severní Aquilo. Vnitřní panely, je jich celkem 105, zobrazují Starý a Nový zákon, sedm panelů je věnováno patronu kostela svatému Martinovi. Ty pravděpodobně nejsou dílem stejného neznámého mistra, ale vznikly až po jeho smrti a jejich autorem je zřejmě některý z jeho pomocníků.

Se zaujetím vzhlížíme nahoru ke stropu, kde téměř polovina panelů popisuje Kristovo dětství a mládí, další pak líčí jeho zázraky, učení a vášeň, přičemž jednotlivé scény často pokračují na dalších deskách.

Fotogalerie

Můžeme tady vidět Kristovy předky, Zvěstování Panny Marie a Sen Josefův, cestu Tří králů, let do Egypta, masakr neviňátek v Betlémě, Poslední večeři, zradu Jidáše, Krista před Pilátem i Kristovo ukřižování.

Mezi vědci se vede spor, zda byl původně cyklus maleb Kristovým ukřižováním zakončen, nebo pokračoval příběhem zmrtvýchvstání na severní straně lodi či na jiném místě v kostele.

V letech 1938 až 1940 se uskutečnily restaurátorské práce, při nichž byly panely systematicky seřazeny podle původní dokumentace. V současnosti je připraven projekt na konzervaci maleb, jehož náklady se odhadují na dva miliony a dvě stě tisíc švýcarských franků.

Strop se prohlíží zrcátky

Pro lepší prohlídku stropních maleb si bereme z lavic zajímavé pomůcky – přibližovací zrcátka, s jejichž pomocí máme vše jako na dlani. Jednotlivé výjevy postupují v řadách a zleva doprava.

V kostele se kvůli obrazům netopí, pouze při smutečních obřadech a při školních vánočních oslavách o Štědrém dni jsou jeho prostory mírně vytápěny. Pár minut odsud stojí malé muzeum, v němž se seznamujeme s procesem vzniku stropních maleb a všechny si v klidu znovu prohlížíme na obrazovce.

Může se hodit

- Kostel i muzejní expozice jsou otevřeny denně od deseti do sedmnácti hodin.
- Kombinované vstupné (kostel plus muzeum) činí pro dospělé pět CHF, pro mládež od dvanácti do osmnácti dva CHF.
- Po prohlídce kostela a muzea nezapomeňte ochutnat v hostinci Alte Post závitky Capuns, tradiční jídlo kantonu Graubünden. Říká se, že tady je umí nejlépe. Svědčí o tom i zlatá medaile, kterou opětovně letos v dubnu dostali v rámci hodnocení regionálních produktů.
- Nevynechejte ani propast Via Male vzdálenou jen několik kilometrů. Monumentální soutěska bývala nejobávanějším úsekem na historické obchodní stezce ViaSpluga, dnes je vyhledávaným turistickým cílem. Každodenně po mostech nad ní projíždí na devět tisíc automobilů, jejichž osádky se chtějí na vlastní oči přesvědčit o neskutečném přírodním díle. Nejen pohledem dolů, ale i zevnitř propasti, do níž se dostanete z parkoviště po 321 kamenných schodech.

Autoři:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

VIDEO: Přes Alpy na skákacím míči. Šílený nápad vznikl u bezdomovce

Brit překonal Alpy na skákacím balónu

Celkem sedmnáct dní mu trvalo, než na trase dlouhé 76 kilometrů proskákal přes Alpy z Itálie do Francie. Steven Payne...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Najdete na iDNES.cz