Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konzul Mauricijské republiky odpovídal

  15:05aktualizováno  15:05
Znáte na světě zemi, která by se bránila masové turistice? I takové ale na naší planetě jsou. Mezi ně patří například Mauricius. O tomto ostrově v Indickém oceánu je všeobecně známo, že patří mezi turistická lákadla první velikosti. Méně už se ví o tom, že se zdejší vláda brání masovému přílivu turistů, aby byli obyvatelé ostrova i tamější životní prostředí ochráněno před negativními vlivy. Na nedávném veletrhu Holiday world se Mauricius oficiálně prezentoval jako prázdninový tip i pro české turisty. Honorární konzul Mauricijské republiky v České republice Vladimír Dolejš odpovídal v on-line rozhovoru na dotazy čtenářů. Odpovědi najdete ZDE.

Ostrovní země v Indickém oceánu by ráda v budoucnu přivítala více českých turistů než doposud. I proto se nedávno do Prahy sjela celá elita ostrovního turistického průmyslu, aby zde nalákala české klienty.

V minulém roce Mauricius navštívilo 656 452 turistů. Téměř dvě třetiny hostů přijíždějí z  Evropy a většina z nich náleží k vyšší příjmové třídě. Více než osm set návštěvníků ostrova přicestovalo vloni z České republiky. Do budoucna by Mauricius rád přijal téměř osmkrát větší klientelu z Čech a Moravy.

Maricius svým návštěvníkům nabízí nedotčenou přírodu, dlouhé bílé písečné pláže, které jsou lemovány ochranným štítem korálových útesů a průzračné tyrkysově modré moře. Na ostrově se lze ubytovat v řadě čtyř a pětihvězdičkových hotelů, i v luxusních tří hvězdičkových penzionech, které svými službami převyšují západoevropský průměr. Zde však nalézt i levnější typy ubytování.

Mauricius se nachází uprostřed nejteplejšího oceánu světa, oceánu Indického, stranou od hektického způsobu života. Nejbližší pevnina leží 1865 kilometrů ve východní Africe. Angličtina je sice úředním jazykem, ale Mauricijci spolu raději hovoří francouzsky nebo kreolsky. Mauricius, kde žije přibližně jeden milion obyvatel, je relativně hustě osídlený. Ostrov vulkanického původu je 62 km dlouhý a 46 km široký. Hotely jsou harmonicky začleněny do krajiny - betonové stavby ani mrakodrapy na Mauriciu nejsou,  výstavba domů vyšších než palmy je  totiž zakázána.

Ačkoliv na Mauriciu  v posledních letech vyrostla spousta nových hotelů, ještě stále nejsou všechna místa plně využívána turistickým průmyslem. To je výhodou pro návštěvníky ostrova, na které čekají  kilometry nedotčených pláží.

Ostrov se nachází v tropech a je pod vlivem pasátu, který zajišťuje  příjemné klima s průměrnými teplotami okolo 25°C v zimním období (od května do října) a 30°C v „létě“ (od listopadu do dubna).

V hustých lesích žijí javánský jelen „Tunjuk“ a  indický zajíc „Mungo“. Za atrakci se považuje Victoria Regia, královna leknínů, která kvete v botanické zahradě „Pamplemousse Garden“. Silniční síť lemovaná typickými tropickými keři Bougainvillea a červeně kvetoucími stromy pomáhá odkrýt každý kout ostrova.

Dr. Vladimír Dolejš odpovídá na otázky čtenářů v redakci iDNES.

Dr. Vladimír Dolejš odpovídá na otázky čtenářů v redakci iDNES.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Apokalypsa v dinosvětě: Největší Jurský park minulosti postraší i pobaví

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad...

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad nimi spíš zaplakal. Podívejte se na fotky...

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Najdete na iDNES.cz