Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konzul Mauricijské republiky odpovídal

  15:05aktualizováno  15:05
Znáte na světě zemi, která by se bránila masové turistice? I takové ale na naší planetě jsou. Mezi ně patří například Mauricius. O tomto ostrově v Indickém oceánu je všeobecně známo, že patří mezi turistická lákadla první velikosti. Méně už se ví o tom, že se zdejší vláda brání masovému přílivu turistů, aby byli obyvatelé ostrova i tamější životní prostředí ochráněno před negativními vlivy. Na nedávném veletrhu Holiday world se Mauricius oficiálně prezentoval jako prázdninový tip i pro české turisty. Honorární konzul Mauricijské republiky v České republice Vladimír Dolejš odpovídal v on-line rozhovoru na dotazy čtenářů. Odpovědi najdete ZDE.

Ostrovní země v Indickém oceánu by ráda v budoucnu přivítala více českých turistů než doposud. I proto se nedávno do Prahy sjela celá elita ostrovního turistického průmyslu, aby zde nalákala české klienty.

V minulém roce Mauricius navštívilo 656 452 turistů. Téměř dvě třetiny hostů přijíždějí z  Evropy a většina z nich náleží k vyšší příjmové třídě. Více než osm set návštěvníků ostrova přicestovalo vloni z České republiky. Do budoucna by Mauricius rád přijal téměř osmkrát větší klientelu z Čech a Moravy.

Maricius svým návštěvníkům nabízí nedotčenou přírodu, dlouhé bílé písečné pláže, které jsou lemovány ochranným štítem korálových útesů a průzračné tyrkysově modré moře. Na ostrově se lze ubytovat v řadě čtyř a pětihvězdičkových hotelů, i v luxusních tří hvězdičkových penzionech, které svými službami převyšují západoevropský průměr. Zde však nalézt i levnější typy ubytování.

Mauricius se nachází uprostřed nejteplejšího oceánu světa, oceánu Indického, stranou od hektického způsobu života. Nejbližší pevnina leží 1865 kilometrů ve východní Africe. Angličtina je sice úředním jazykem, ale Mauricijci spolu raději hovoří francouzsky nebo kreolsky. Mauricius, kde žije přibližně jeden milion obyvatel, je relativně hustě osídlený. Ostrov vulkanického původu je 62 km dlouhý a 46 km široký. Hotely jsou harmonicky začleněny do krajiny - betonové stavby ani mrakodrapy na Mauriciu nejsou,  výstavba domů vyšších než palmy je  totiž zakázána.

Ačkoliv na Mauriciu  v posledních letech vyrostla spousta nových hotelů, ještě stále nejsou všechna místa plně využívána turistickým průmyslem. To je výhodou pro návštěvníky ostrova, na které čekají  kilometry nedotčených pláží.

Ostrov se nachází v tropech a je pod vlivem pasátu, který zajišťuje  příjemné klima s průměrnými teplotami okolo 25°C v zimním období (od května do října) a 30°C v „létě“ (od listopadu do dubna).

V hustých lesích žijí javánský jelen „Tunjuk“ a  indický zajíc „Mungo“. Za atrakci se považuje Victoria Regia, královna leknínů, která kvete v botanické zahradě „Pamplemousse Garden“. Silniční síť lemovaná typickými tropickými keři Bougainvillea a červeně kvetoucími stromy pomáhá odkrýt každý kout ostrova.

Dr. Vladimír Dolejš odpovídá na otázky čtenářů v redakci iDNES.

Dr. Vladimír Dolejš odpovídá na otázky čtenářů v redakci iDNES.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Řecký ráj trpí pod návalem turistů z výletních lodí, Santorini chystá omezení

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

Obrovské výletní lodě jsou pro někoho požehnáním, někomu přinášejí jen utrpení. K řeckému ostrovu Santorini jich každým...

Kde kámen zabíjí. Turistika v legendami opředeném japonském pohoří Nasu

Na vrcholu je i malá svatyně.

Pro milovníky hor a přírody cestující do Tokia skýtá pohoří Nasu jedinečnou příležitost, jak uniknout z ruchu japonské...

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V...

Najdete na iDNES.cz