Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hity freeridové sezony: hrátky s prohnutím i šířkou lyže

  17:23aktualizováno  17:23
Zima, i ta freeridová, je u konce a tak je tu okamžik na malé shrnutí. Známý český freerider Robin Kaleta se v posledním dílu našeho volného seriálu o lyžování ve volném terénu dělí o zkušenosti s novým tvarováním moderních lyží.

K2 Hellbent v akci | foto: Jakub Frey

Právě končící sezóna pro mne byla jednou velkou zkušeností co se tvarů, typů, délek a značek lyží týká. Rozhodl jsem se tyto poznatky zobecnit a podělit se o ně. Na našich freeride campech jsme vyzkoušeli cca 60 párů nejrůznějších lyží a dojmy, které jsem si odnesl, třeba pomohou se v dnešní záplavě trochu zorientovat nebo pochopit, jak a proč konkrétní lyže fungují.

Současným velkým hitem a v podstatě už standardem je tzv. rocker. Jedná se o dříve zvedlou špičku nebo patku, díky čemuž se lyžím v hlubokém sněhu špička méně utápí a trochu méně se zařezává. On ale není rocker jako rocker – míry i délky rockerů se velice liší a tím pádem se různí i funkčnost. Došel jsem k přesvědčení, že čím pozvolnější rocker je, tím lépe lyže kopíruje terén.

Fotogalerie

V souvislosti s rockerem dnes mnoho výrobců používá tzv. 5D tvar nebo taper. Jde o tvar lyže, kdy je nejširší místo lyže posunuto blíže ke středu a odtud poté začíná klasický rádius. Velkou výhodou tohoto tvaru je, že špička se díky tomu daleko méně „zakusuje“ při jízdě v terénu, současně ale rádius přináší univerzalitu na tvrdším sněhu nebo sjezdovce. S tím souvisejí i zkracující se rádiusy freeride a all mountain lyží.

Dříve byly tyto lyže obecně delší právě proto, aby se neměly v terénu tendenci zakusovat. S příchodem 5D tvarů kratší rádiusy zakusování nezhoršují a současně zlepšují univerzálnost lyže i pro sjezdovkové použití. K nezakusování lyže se dá částečně přispět i ztupením hran na špičkách lyží, s tím je ale potřeba nakládat velmi opatrně. Jednou ztupená hrana se už velmi špatně přebrušuje.

Robin Kaleta

Robin Kaleta

Robin Kaleta

Jeden z nejlepších českých freeriderů, BASE jumper a dlouhodobý propagátor lyžování ve volném terénu. Má za sebou řádu mezinárodních úspěchů, filmů a velkých sjezdů volným terénem po celém světě včetně Aljašky.

 www.robinkaleta.com, www.freeridecamps.cz
 

Další poznatek se týká šířky lyží. Mluvíme-li o freeridové univerzálce, je ideální šířka kolem 100mm pod botou. To není nic nového. Zajímavé zjištění pro mě ale bylo to, že tato univerzálka – pakliže ji osedlá dobrý lyžař – je skutečně univerzální a skvěle fungující v jakémkoliv sněhu. V lehce až hodně rozježděném je stabilní a díky rychlé jízdě má i v bezedném prašanu dostatečný vztlak.

Naopak širší lyže jsou trochu méně stabilní. Mají sice lepší vztlak, ale v rozbitém nebo dokonce tvrdém sněhu nefungují až tak dobře. Proto je paradoxně pro začínající freeridery vhodnější pořídit si široké lyže s kratším rádiusem, které je krásně ponesou prašanem i při nižších rychlostech a současně vlastnit nějakou all mountain lyži na rozježděný sníh nebo sjezdovku. Dobří lyžaři si naopak vystačí s lyží kolem 100mm ve všech podmínkách.

Na druhou stranu se nám ale mnohokrát stalo, že lyže, které fungují, prostě fungují všem a ty, co nefungují, nejezdí nikomu. Proto všechno zobecňování je dobrým vodítkem, kam se posouvat nebo v jakých vodách pátrat, ale není nad vlastní zkušenost s konkrétními lyžemi.

Doufám tedy, že naše testy poslouží jako vodítko při případném výběru lyží na příští sezónu.

Test lyží Armada a K2

K2 - 7. camp v Hochfügenu byl zaměřen trochu víc na šlapání za prašanem. Zlatým hřebem byl výšlap z Vorderlanersbachu na Rastokogel, odtud sjezd do údolí nikoho a pak zpět do Hochfügenu. Krásný přechod s vynikajícím poměrem cena/výkon (600 výškových metrů nastoupáno/ 1500 nasjížděno) a prašanovými sjezdy bez stop.

K2 je považována za kultovní freeski značku. Zkoušeli jsme modely tří linií značky. All mountain A.M.P. - lyže pro lyžování převážně v lyžařských areálech. Factory team twin tips – lyže určené pro backcountry i park. A Backside adventure – nejvýkonnější lyže pro jízdu mimo sjezdovky.

Nejoblíbenější v testu byly modely Coomback  (RADIUS:  22, TESTOVANÁ DÉLKA:  188, SIDECUT: 135/102/121) a Sidestash (RADIUS: 25, TESTOVANÁ DÉLKA:  181, SIDECUT: 139/108/127). Coomback  jsou lyže klasického tvaru, které jsou jednoduše dobře vyladěné. Jejch přednosti se projeví hlavně v terénu. Většině se na nich jezdilo o chlup lépe než na Sidestash.

ARMADA - Poslední letošní camp výrazně stoupaly teploty. Hledání prašanu bylo čím dál těžší, ale na druhou stranu se zvětšovaly firnové plochy, které byly ve správný čas skoro stejně dobré jako prašan.

Značka Armada je mezi freeskiery velmi dobře zavedená. Vznikla jako projekt několika amerických top riderů, kteří chtěli konečně lyže přesně podle svých představ. Armada se nebojí progresivních tvarů, designů ani konstrukcí. Většina jejich lyží mají výrazný rocker a některé až skoro reverse sidecut (obrácené prohnutí).

Z toho, co bylo k dispozici, jednoznačně vyhrály TST (RADIUS: 16,8, TESTOVANÁ DÉLKA:  183, SIDECUT: 119/132/102). Nejoblíbenější lyže testu. Dost univerzální, krájely slušně firn a dobře zatáčely v prašanu, jen na sjezdovce to nebylo nejideálnější. Bohužel na Armada týdnu nebyly podmínky, pro které jsou tyto lyže dělané. Z toho, co jsem vyzkoušel, mne osobně nejvíce oslovil model JJ  (RADIUS: 18, TESTOVANÁ DÉLKA: 185,  SIDECUT: 126/136/115).                         RK

Autoři:


Témata: Aljaška, seriál, zima

Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Jakarta se potápí. Indonéské město může být v roce 2050 úplně pod vodou

Povodně v indonéské Jakartě jsou stále častější. (8. února 2018)

Desetimilionová indonéská metropole je nejrychleji se potápějícím městem na světě. Na některých místech se ponoří až o...

Další z rubriky

Investice, která se vyplatila. Do Andorry jezdí lyžaři z celé Evropy

Andorra úspěšně zainvestovala do lyžování a přitahuje lyžaře z celého světa. V...

Andorra, vzdálená od velkých alpských zimních středisek, s úspěchem investovala do zimních sportů, které se staly...

Lyžování se sluncem. Přehled středisek, kde si ještě o víkendu zalyžujete

Ilustrační snímek

Lyžaři mohou o víkendu stále vyrazit do několika horských středisek v Česku. Některé skiareály dokonce zvažují, že...

Zaniklé obce a tajuplná příroda. Parádní běžky v opuštěných horách

Zaniklá obec Chaloupky

Pro milovníky běžeckého lyžování představuje Krušnohorská lyžařská magistrála jednu z nejkrásnějších dálkových tras u...

Najdete na iDNES.cz