Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vesnice roku Komňa jde za Česko bojovat o evropský titul

  10:37aktualizováno  10:37
Lidé v Komni už mají na kontě vítězství nad třemi stovkami obcí, které soutěžily o Vesnici roku 2011 v České republice. Teď je však čekají soupeři nejtěžší, sedmadvacet nejlepších vesnic z celé Evropy.

Obec Komňa z Uherskohradišťska, která se stala Vesnicí roku 2011 České republiky, se chystá na celoevropské finále této soutěže. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Mají to být pouhé čtyři hodiny, ale pro malou obec Komňa u hranic se Slovenskem to mohou být hodiny, které rozhodnou o jejím "vstupu do Evropy". Tedy konkrétně o tom, jak moc či málo Komňa uspěje v souboji s ostatními vesnicemi, které za poslední dva roky vyhrály soutěže o nejlepší vesnici ve svých zemích.

"Podle informací, které mám, tak členové Mezinárodní komise soutěže Evropská cena obnovy venkova mají přijet v úterý na pouhé čtyři hodiny," sdělil starosta Komni Karel Navrátil, který i tak připravil pro všechny porotce pořádně nabitý program.

Vše začne už v osm ráno před radnicí, kde místní hasiči předvedou umění s žebříky. Nebudou ovšem zdaleka jediní, protože program bude pokračovat i na dalších místech.

Komňa představí největší chloubu - fašank

"Navštívíme sokolovnu, kostel, školu, muzea, hájenku, ekologické sady i další místa," popisuje starosta.

Na každém místě přitom bude někdo čekat, zahrají harmonikáři, v sokolovně se ukáží ochotníci, řemeslníci se pochlubí svými výrobky, svá čísla si připraví i děti ze školy a školky.

Vesnice roku Komňa

Komňané se také samozřejmě pochválí svojí největší chloubou - fašankem (obdobou masopustu, pozn. red.). "Když to tak počítám, představí se více jak sto našich lidí," říká starosta.

Zároveň má také odpověď na možné pochybnosti, jestli přece jen nepůjde až příliš o umělou a dopředu nachystanou slávu, která třeba nemá s realitou života v Komni nic společného.

"To určitě ne. Vždyť fašankem skutečně žije celá vesnice. Také ochotníky máme skutečné, zrovna nyní zkouší novou hru, kterou budou hrát příští víkend. A i harmonikáři si občas venku zahrají na heligonky bez ohledu na to, jestli tady je nebo není nějaká evropská komise," tvrdí starosta.

Část místních už má soutěží dost

Jednu věc ovšem přiznává - slávy zažila Komňa v posledních měsících mnoho a někteří místní lidé už mají pocit, že toho bylo tak akorát. Vždyť Komňané už podobné návštěvy a poté oslavy zažívali, když jejich obec bojovala o vítězství ve Zlínském kraji a následně také v celorepublikovém boji.

I tehdy se to neobešlo bez řady úřednických návštěv a gratulací. Zřejmě i proto starosta Navrátil nijak netouží po evropském vítězství. "Vůbec o úspěchu v evropském finále nepřemýšlím. My máme hlavně cíl, abychom neudělali sobě a České republice ostudu, chceme prostě důstojně reprezentovat," prohlašuje a zmiňuje se právě o některých kritických ohlasech v Komni.

"Někteří lidé si stěžují, že pořád hlásíme něco o nějakých soutěžích, vybízíme je k úklidu, chceme, aby si posekali trávu. Mně ale jde o to, abychom se v naší Komni cítili dobře bez ohledu na nějaké soutěžení," říká starosta.

Komňa bude hájit české barvy v celoevropském finále soutěže Vesnice roku.

Komňa bude hájit české barvy v celoevropském finále soutěže Vesnice roku.Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Bájné a tajemné stezky komonecké. Kouzelné výlety v okolí Luhačovic

Vrchol Komonce

Místa opředená dávnými pověstmi, tajemné skály a studánky, pohodlné vycházkové okruhy a v neposlední řadě ideální a...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

Najdete na iDNES.cz