Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vesnice roku Komňa jde za Česko bojovat o evropský titul

  10:37aktualizováno  10:37
Lidé v Komni už mají na kontě vítězství nad třemi stovkami obcí, které soutěžily o Vesnici roku 2011 v České republice. Teď je však čekají soupeři nejtěžší, sedmadvacet nejlepších vesnic z celé Evropy.

Obec Komňa z Uherskohradišťska, která se stala Vesnicí roku 2011 České republiky, se chystá na celoevropské finále této soutěže. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Mají to být pouhé čtyři hodiny, ale pro malou obec Komňa u hranic se Slovenskem to mohou být hodiny, které rozhodnou o jejím "vstupu do Evropy". Tedy konkrétně o tom, jak moc či málo Komňa uspěje v souboji s ostatními vesnicemi, které za poslední dva roky vyhrály soutěže o nejlepší vesnici ve svých zemích.

"Podle informací, které mám, tak členové Mezinárodní komise soutěže Evropská cena obnovy venkova mají přijet v úterý na pouhé čtyři hodiny," sdělil starosta Komni Karel Navrátil, který i tak připravil pro všechny porotce pořádně nabitý program.

Vše začne už v osm ráno před radnicí, kde místní hasiči předvedou umění s žebříky. Nebudou ovšem zdaleka jediní, protože program bude pokračovat i na dalších místech.

Komňa představí největší chloubu - fašank

"Navštívíme sokolovnu, kostel, školu, muzea, hájenku, ekologické sady i další místa," popisuje starosta.

Na každém místě přitom bude někdo čekat, zahrají harmonikáři, v sokolovně se ukáží ochotníci, řemeslníci se pochlubí svými výrobky, svá čísla si připraví i děti ze školy a školky.

Vesnice roku Komňa

Komňané se také samozřejmě pochválí svojí největší chloubou - fašankem (obdobou masopustu, pozn. red.). "Když to tak počítám, představí se více jak sto našich lidí," říká starosta.

Zároveň má také odpověď na možné pochybnosti, jestli přece jen nepůjde až příliš o umělou a dopředu nachystanou slávu, která třeba nemá s realitou života v Komni nic společného.

"To určitě ne. Vždyť fašankem skutečně žije celá vesnice. Také ochotníky máme skutečné, zrovna nyní zkouší novou hru, kterou budou hrát příští víkend. A i harmonikáři si občas venku zahrají na heligonky bez ohledu na to, jestli tady je nebo není nějaká evropská komise," tvrdí starosta.

Část místních už má soutěží dost

Jednu věc ovšem přiznává - slávy zažila Komňa v posledních měsících mnoho a někteří místní lidé už mají pocit, že toho bylo tak akorát. Vždyť Komňané už podobné návštěvy a poté oslavy zažívali, když jejich obec bojovala o vítězství ve Zlínském kraji a následně také v celorepublikovém boji.

I tehdy se to neobešlo bez řady úřednických návštěv a gratulací. Zřejmě i proto starosta Navrátil nijak netouží po evropském vítězství. "Vůbec o úspěchu v evropském finále nepřemýšlím. My máme hlavně cíl, abychom neudělali sobě a České republice ostudu, chceme prostě důstojně reprezentovat," prohlašuje a zmiňuje se právě o některých kritických ohlasech v Komni.

"Někteří lidé si stěžují, že pořád hlásíme něco o nějakých soutěžích, vybízíme je k úklidu, chceme, aby si posekali trávu. Mně ale jde o to, abychom se v naší Komni cítili dobře bez ohledu na nějaké soutěžení," říká starosta.

Komňa bude hájit české barvy v celoevropském finále soutěže Vesnice roku.

Komňa bude hájit české barvy v celoevropském finále soutěže Vesnice roku.
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Úzkokolejka na severu zápasila s větrem i osudem

Lokomotiva T47 s vagony řady Balm/ú odjíždí z nádraží Frýdlant do Heřmanic

Dnes se podíváme do nejsevernějších končin Česka, do Frýdlantského výběžku. Právě tam, z Frýdlantu v Čechách do...

Nepoznaná brdská divočina. Turisté se nehrnou, chybí atrakce a bufety

K bunkru Jordán známého z filmu Obecná škola se smí jen po cestě. (leden 2018)

Původně vojenský prostor Brdy je už dva roky veřejně přístupný. Navzdory očekávání brdských obyvatel a čím dál většímu...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Železnice pod Čertovou stěnou

Elektrický vůz M 201.003 z vagonky Ringhoffer. Na Lipence sloužil ještě na...

Hladina Lipenské přehrady zatopila hned několik železničních tratí. Jedna z nich procházela místy, kde později vznikla...

Najdete na iDNES.cz