Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koloseum znamená prostě velký

aktualizováno 
- Jen jednou je uvidět, vše ostatní malé se zdá. Je tak velké, že jeho obraz mysl podržet nemůže; jediné v paměti zůstane, že to či ono je menší, a tak stále dokola je člověk uchvacován jeho velikostí, napsal v 18. století myslitel a básník Johan Wolfgang von Goethe o římském Koloseu. Tento monument zůstává i dnes, po staletích hlavním symbolem italské metropole.

"Hej, césare, vyfotografuj se se mnou," volá korpulentní Američanka na muže navlečené do senátorské tógy a legionářské zbroje. Před vstupem do zachované trosky gigantického amfiteátru se pak tísní kromě turistů i Bengálci a Jugoslávci či Albánci nabízející "zaručeně velmi levná" trička (za 5000 lir), průvodce, pohlednice, sošky nebo modely a poněkud předražené kinofilmy.
Zástup vstupuje a neomylně se sune přímo k aréně. Někteří vědoucně šeptají: "Ave, Caesar, morituri te salutant!" (Sláva ti, Caesare, ti, kdož jdou na smrt, tě pozdravují!) - Pokřik gladiátorů, který od roku 80 po Kristu slyšelo okolních sto tisíc kubíku travertinu nesčetněkrát.
Sama budova má půdorys elipsoidu s průměry 187 a 155 metrů. V dobách slávy se sem vešlo prý až osmdesát tisíc lidí, kteří přihlíželi soubojům muže proti muži či pobíjení divoké zvěře, která naopak někdy pronásledovala bezbranné odsouzence. Aréna se dala i zaplavit pro konání malé námořní bitvy. A publikum stínilo složité plachtoví, které ovládaly oddíly imperiálních lodníků.Dnes v časem ohlodaných zdech brouzdají stovky turistů a průvodci jednotlivým skupinkám připomínají proroctví ctihodného Bedy, který v 8. století napsal: "Dokud bude stát Koloseum, bude stát i Řím. Až se zhroutí Koloseum, Řím se zhroutí též. S koncem Říma, skončí i svět."
Mnoho nechybělo.
Už na počátku 5. století vběhl do arény k překvapení gladiátorů mnich Telemachus a počal kázat proti brutalitě her. Rozvášněný dav, milující zábavu, ho ukamenoval. Císař Honorius pak krvavé radovánky zrušil - přinejmenším byly velmi nákladné. Heslo starořímské sociální politiky - "Chléb a hry!" - se přesto zachovalo dodnes. Koloseu samému však hrozilo naprosté zničení, zvláště kvůli ničivém zemětřesení v roce 1349. V následujících letech se navíc monument stal, podobně jako řada jiných památek na římskou říši, kamenolomem pro nové dominanty Věčného města - především pro pompézní baziliku Sv. Petra.
Nakonec Koloseum zachránil v polovině 18. století papež Benedikt XIV., který prohlásil, že toto místo je posvěcené krví svatých mučedníků. A tak se uchoval monument, jehož romantickou scenérii obdivovala plejáda slavných géniů: Emile Zola, Stendhal, Mark Twain, Dickens i lord Byron se zde zasnil:
"...v magickém tom kruhu mrtví vstávají:
Hrdinové tudy kráčeli - po jejich prachu šlapete."

JAK SE KE KOLOSEU DOSTAT:
Nejjednodušeji linkou metra B na stanici Colosseo. Do jeho blízkosti jezdí i řada autobusů (110, 81, 27 a další) Otevřeno je od 9:00 do 19:00, ve středu a v neděli pouze do 13:00. Vstupné činí 10 000 lir.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Bojíte se teroristického útoku? Nespěte v přízemí a horních patrech hotelu

Zvýšená bezpečnostní opatření na pražském Staroměstském náměstí po tragédii v...

Podle čeho si vybíráte hotelový pokoj? Podle výhledu, nebo abyste to neměli daleko do jídelny? Bývalý agent CIA tvrdí,...

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Najdete na iDNES.cz