Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koloseum znamená prostě velký

aktualizováno 
- Jen jednou je uvidět, vše ostatní malé se zdá. Je tak velké, že jeho obraz mysl podržet nemůže; jediné v paměti zůstane, že to či ono je menší, a tak stále dokola je člověk uchvacován jeho velikostí, napsal v 18. století myslitel a básník Johan Wolfgang von Goethe o římském Koloseu. Tento monument zůstává i dnes, po staletích hlavním symbolem italské metropole.

"Hej, césare, vyfotografuj se se mnou," volá korpulentní Američanka na muže navlečené do senátorské tógy a legionářské zbroje. Před vstupem do zachované trosky gigantického amfiteátru se pak tísní kromě turistů i Bengálci a Jugoslávci či Albánci nabízející "zaručeně velmi levná" trička (za 5000 lir), průvodce, pohlednice, sošky nebo modely a poněkud předražené kinofilmy.
Zástup vstupuje a neomylně se sune přímo k aréně. Někteří vědoucně šeptají: "Ave, Caesar, morituri te salutant!" (Sláva ti, Caesare, ti, kdož jdou na smrt, tě pozdravují!) - Pokřik gladiátorů, který od roku 80 po Kristu slyšelo okolních sto tisíc kubíku travertinu nesčetněkrát.
Sama budova má půdorys elipsoidu s průměry 187 a 155 metrů. V dobách slávy se sem vešlo prý až osmdesát tisíc lidí, kteří přihlíželi soubojům muže proti muži či pobíjení divoké zvěře, která naopak někdy pronásledovala bezbranné odsouzence. Aréna se dala i zaplavit pro konání malé námořní bitvy. A publikum stínilo složité plachtoví, které ovládaly oddíly imperiálních lodníků.Dnes v časem ohlodaných zdech brouzdají stovky turistů a průvodci jednotlivým skupinkám připomínají proroctví ctihodného Bedy, který v 8. století napsal: "Dokud bude stát Koloseum, bude stát i Řím. Až se zhroutí Koloseum, Řím se zhroutí též. S koncem Říma, skončí i svět."
Mnoho nechybělo.
Už na počátku 5. století vběhl do arény k překvapení gladiátorů mnich Telemachus a počal kázat proti brutalitě her. Rozvášněný dav, milující zábavu, ho ukamenoval. Císař Honorius pak krvavé radovánky zrušil - přinejmenším byly velmi nákladné. Heslo starořímské sociální politiky - "Chléb a hry!" - se přesto zachovalo dodnes. Koloseu samému však hrozilo naprosté zničení, zvláště kvůli ničivém zemětřesení v roce 1349. V následujících letech se navíc monument stal, podobně jako řada jiných památek na římskou říši, kamenolomem pro nové dominanty Věčného města - především pro pompézní baziliku Sv. Petra.
Nakonec Koloseum zachránil v polovině 18. století papež Benedikt XIV., který prohlásil, že toto místo je posvěcené krví svatých mučedníků. A tak se uchoval monument, jehož romantickou scenérii obdivovala plejáda slavných géniů: Emile Zola, Stendhal, Mark Twain, Dickens i lord Byron se zde zasnil:
"...v magickém tom kruhu mrtví vstávají:
Hrdinové tudy kráčeli - po jejich prachu šlapete."

JAK SE KE KOLOSEU DOSTAT:
Nejjednodušeji linkou metra B na stanici Colosseo. Do jeho blízkosti jezdí i řada autobusů (110, 81, 27 a další) Otevřeno je od 9:00 do 19:00, ve středu a v neděli pouze do 13:00. Vstupné činí 10 000 lir.

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Najdete na iDNES.cz