Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolos nad slovenskou Spiší

  14:22aktualizováno  14:22
Šikmoocí Mongolové s dlouhými kníry nesmlouvavě poháněli koně. Cesta se točila hlubokými hvozdy úzkým údolím podél potoka. Najednou se záclona tmavého lesa rozevřela. V záři zapadajícího slunce se pod ohromným valem Tater objevil velkolepý hrad! Jezdci zarazili koně. Na holém, chudě zelenavém vršku, v jehož bocích tu a tam kostlivě vyrážely holé skály, se vypínal kolos, jaký Tataři ještě neviděli. Během svého vítězného tažení pokořili mnoho pevností. Spišský hrad, postavený v dobách křižáckých výprav, však nikdy nedobyli.

Vyšlapaná pěšina mezi poli stoupá vzhůru po táhlém kopci nad Spišským Podhradím k obrovské zřícenině vojenského hradu, který už skoro devět století dominuje východnímu Slovensku. Parkoviště je plné autobusů plivajících stovky turistů, natěšené na úžasnou historickou atrakci.

Jak asi vypadal život na Spišském hradu ve středověku?Na první stráž byste narazili už u vnějšího opevnění. Na další u brány zabezpečené hlubokým příkopem a baštami. Takhle nějak popisuje tehdejší ruch na prvním nádvoří, kde dnes stojí pokladna a kiosek s nápisy CocaCola a Algida, Alois Jirásek: "Po mostě vjíždějí vozy naložené sudy, soudky a bečkami. Vedle koníren lomozí pekelný buchot kladiv a perlíků, hučí měchy. Začazení kováři v kožených zástěrách na železném trnu kovají meče a štíty. O kus dál skládají vozkové žoky plné dřevěného uhlí. Hlava na hlavě. Vlasatí, osmahlí polonazí chlapi v krpcích se proplétají davem s pytli obilí. Odnášejí je na plácek do mlýnce, jehož dřevěný stroj nežene voda, nýbrž silný slepý hnědák, chodící v kole. Je vojna. Proto i to všechno shromažďování zásob. I ta vysoká hromada kulatých balvanů u zdi pod hrubým přístřeškem mezi dvěma baštami."

Vykláníte se zgoticky přestavěného okna hradního paláce a spolu s dalšími turisty fotografujete kulaté věže a hradby s kamennými schody. Do prostorné jizby, jejíž dřevěný strop držíval ohromný trám, padá nebe. Už málokdo by věřil, že stěny, znichž trčí šedé kamení, bývaly obílené a měly od podlahy do své poloviny tmavé "táflování". Tady se vždycky spalo pod nebesy. Tehdy však pod nebesy oblíbené "břeskvové" barvy na širokém loži, u nějž se na prkenné podlaze zubila medvědí kůže. A stůl, truhlu i křeslo u krbu zdobily pestrobarevné malované "rovliny".

Hluboký výklenek po obou stranách okna roubí kamenné lavice. Alois Jirásek píše, jak tu kdysi sedávala se svým francimorem osamělá paní. Za houstnoucího soumraku pozorovala tmící se lesy i chudou, vypleněnou ves v podhradí a v kapli se modlila za ztracené syny, kteří se vydali ve svatém nadšení dobývat Palestinu. Ze všech se vrátil jediný, s dobře skrývanou pochybností, proč musel drancovat ve jménu Ježíše Krista nečekaně krásná arabská města.

A v hradní mučírně tou dobou popravovali zajaté Mongoly, kteří se zase přihnali z dalekého východu s jiným "křižáckým" vojskem ve jménu jiného Boha pustošit křesťanskou zemi. "Naštěstí pro Moravu a Uhry byla tatarská okupace pouhou krvavou epizodou," říká naučeným hlasem mladičká průvodkyně a úzkou chodbičkou stoupá po točitých schodech na cimbuří, znějž dávní obyvatelé hradu mohli jen bezmocně sledovat krvavé tatarské plenění.

Téměř rok žila Spiš pod nelidsky krutou mongolskou nadvládou. Když přivřete oči, jako byste slyšeli ten zmatek a bědování, které se jednoho zimního dne roku 1242 rozlehlo tatarským táborem. "Velký chán Otogaj je mrtev," nesla se smuteční zpráva, která přinutila Tatary své vítězné tažení na západ okamžitě ukončit, neboť vojevůdce Batu chán spěchal uplatnit svůj nárok na náhle uprázdněný mongolský trůn. Díváte se do kraje a přemýšlíte, jaká asi musela být radost v obléhaném hradu, když stráž spatřila nepřátele po měsících útrap nečekaně odjíždět... Spišský hrad nikdy nebyl dobyt. Odolal nepřátelským vojskům Tatarů ve 13. století a o dvě stě let později i husitskému drancování. A přestože ho nakonec pokořil oheň a čas, jeho majestátní, obrovská zřícenina kraluje Spiši dál.

MŮŽE SE HODIT

Jak se tam dostat?

Z Brna asi šest hodin cesty po dálnici na Olomouc, pak na Hranice a Valašské Meziříčí přes Beskydy na hraniční přechod Makov. Odtud na Žilinu a znovu po dálnici údolím Váhu do Popradu. Pak přes Levoču dál na východ až do Spišského Podhradí, kde je první parkoviště. Výhodnější však je objet hrad z východu odbočkou na Hodkovice a dostat se až na parkoviště přímo pod vstupní branou.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Rekordní Peking a průměrná Praha. Které metropole nejvíc tíží vnitřní migrace?

Počet obyvatel je znázorněn velikostí kolečka a vývoj populace reprezentuje...

V roce 2050 bude žít ve městech 6,4 miliardy lidí. Zatímco některé metropole rostou rychlým tempem, jiné se naopak musí...

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Dovolená s drogovými kartely. Mexický Cancún hlásí rekordní počet vražd

Pláže v mexickém letovisku Cancún

Pro turisty by to měl být ráj, ale bezpečnostní situace v Cancúnu se vymyká kontrole. Minulý týden se zde během pouhých...

Najdete na iDNES.cz