Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolik ten zájezd vlastně stojí? Skryté poplatky míří k soudu

  21:23aktualizováno  12. ledna 13:41
Kupujete si zájezd inzerovaný za deset tisíc, ale nakonec po všech poplatcích zaplatíte o několik tisíc korun více. To je běžná praxe českých cestovních kanceláří, která v zahraničí není běžná. To by však brzy mohlo skončit - Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) se chystá zažalovat první cestovní kancelář právě kvůli poplatkům.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

“Žalobu podáme během ledna nebo února. Podáme ji na velkou cestovní kancelář. Zkoušeli jsme se dohodnout, ale soud se v tuto chvíli jeví jako nejlepší řešení,” uvedla právnička SOS Klára Přikrylová. Jméno zatím tají. “Půjde o cestovní kancelář, na kterou dostáváme i množství stížností kvůli jejich službám,” dodala Přikrylová.

Žalované jsou i aerolinky

Podle právníků SOS dochází neuváděním plné ceny k porušování zákona o ochraně spotřebitele. “Cena nesmí vzbuzovat zdání, že je nižší, než jaká je ve skutečnosti,” vysvětlil právník SOS Martin Reisinger.

SOS se domnívá, že cestovky porušují svým chováním obchodní zákoník a zákon o regulaci reklamy. Spotřebitelé již za podobné praktiky zažalovali i aerolinky SkyEurope. Vadí jim rozdíl mezi inzerovanou cenou letenky bez poplatků a skutečnou a také to, že lidé musí platit kartou. Soud ještě nenařídil jednání.

Přikrylová věří, že případný úspěch sdružení přiměje ostatní cestovky, aby přestaly zákazníky klamat cenou, a trh se zájezdy se dostane na úroveň Německa. Tam cestovní kanceláře uvádějí vždy plnou cenu zájezdu. V Česku pouze základní, k té se přičítají například letištní taxy, palivový příplatek nebo i povinné pojištění cestovní kanceláře.

Klamavá cena

Podle ministerstva průmyslu a obchodu by měly kanceláře uvádět plné ceny nebo upozorňovat, o kolik poplatky konečnou cenu navýší. “Cena v reklamě by měla být uvedena tak, aby způsob uvedení nemohl vyvolat klamnou představu o ceně zájezdu, jehož se reklama týká,” uvedla Kateřina Koubová z tiskového odboru ministerstva.

Na změnu tlačí i členové Unie cestovních agentur. Ti zájezdy prodávají a odměny dostávají z provizí základní ceny. Čím více položek si cestovní kanceláře naúčtují do příplatků, tím je odměna agentur menší.

“U některých cestovních kanceláří je patrný posun, například Čedok už u inzerovaných zájezdů začíná uvádět předpokládanou výši příplatků,” říká Reisinger. Cestovních kanceláří, které nabízejí plné ceny, je poskrovnu.

Například CK Alex sice ve svém katalogu nabízí jen plné ceny, ale na internetu je uvádí bez tax. “Jinak bychom nemohli být cenově konkurenceschopní,” uvedl ředitel CK Alex Radek Dreschler.

Některé zájezdy v plné ceně má i cestovní kancelář Marco Polo International. “Nemohli jsme to udělat u všech zájezdů. Ty, které nabízíme také internetovým agenturám, uvádíme stále bez poplatku. Tam by lidé dali přednost na první pohled levnější nabídce,” uvedl jednatel firmy Jan Papež, který zároveň předsedá sekci touroperátorů v Asociaci cestovních kanceláří.

“Na tahu jsou letecké společnosti, které by nám měly začít účtovat konečné ceny a ne si dávat všemožné příplatky,” podotkl. Připustil však, že některé kanceláře si do poplatků schovávají i část svého zisku.

Pláž

Dovolená, pláž

Plné ceny ze zákona

Cestovní kanceláře odmítají uvádět ceny v plné výši například kvůli měnící se ceně leteckého paliva. Obávají se i toho, že pokud by zavedly plné ceny a ostatní ne, v konkurenčním boji by je to poškodilo.

“Oddělení poplatků od základní ceny je na domácím trhu všeobecně známá skutečnost. Kdybychom začali účtovat plné ceny, nic bychom tím nezískali. Nebráníme se uvádění cen včetně tax a poplatků, pokud bude taková praxe jasně stanovena zákony a budou tak postupovat všichni na trhu,” řekl ředitel CK Fischer Jiří Jelínek.

SOS má obavy, že trend vyčleňování položek mimo základní cenu se může rozšířit i do dalších oborů závislých na proměnlivé výši vstupů, například do autobusové dopravy.

Loňský průzkum MF DNES navíc odhalil, že cestovní kanceláře neříkají zákazníkům ohledně poplatků plnou pravdu a často si za ně účtují více, než kolik jim například fakturuje letecká společnost nebo letiště. O tom svědčí i rozdílná výše poplatků různých cestovních kanceláří do stejné destinace.

Příklady cen CK
 Cena zájezdu v Kč Destinace  bez poplatků s poplatky 
Exim Tours    Kuba  26 990     33 217
Sunny Days Djerba  2 990  4 680
Fischer          Gran Canaria  5 990  9 170
Zdroj: nabídky vybraných cestovních kanceláří na internetu

*JAKÉ JSOU VAŠE ZKUŠENOSTI S RŮZNÝMI PŘÍPLATKY CESTOVNÍCH KANCELÁŘÍ ZA ZÁJEZDY? PODĚLTE SE SE O NĚ S OSTATNÍMI ČTENÁŘI V DISKUZI

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

Romantika a čistá voda. Tipy na nejkrásnější zatopené lomy v Česku

Horní Cerekev

Některé slouží vyloženě k rekreaci, jiné k rybaření, na ty odlehlejší a hůře přístupné jezdí trampové a nudisté....

Bájné a tajemné stezky komonecké. Kouzelné výlety v okolí Luhačovic

Vrchol Komonce

Místa opředená dávnými pověstmi, tajemné skály a studánky, pohodlné vycházkové okruhy a v neposlední řadě ideální a...

OBRAZEM: Čas nezralých bobulí. Když Morava čeká na víno

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj...

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj nekonečných vinohradů, teplého podnebí, lánů...

Najdete na iDNES.cz